Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ČSSZ dostala přes 86 tisíc žádostí o předčasný důchod. Třikrát víc než předloni

Penze, penzista, důchodce
iStock
 ČTK

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala letos do poloviny září víc žádostí o předčasnou penzi než za celý loňský rok. Celkem jich bylo přes 86 400. Je to také téměř třikrát víc než předloni. V roce 2021 o dřívější důchod požádalo asi 30 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů, které úřad zveřejnil. Zájem o předčasné penze se výrazně zvedl loni na podzim poté, co ministerstvo práce upozornilo na jejich výhodnost. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) i ředitel ČSSZ František Boháček v poslední době několikrát zopakovali, že se loňská výhodná situace letos už neopakuje. Od října se pravidla ještě zpřísní.

Předloni sociální správa dostala za měsíc nejvýš 4700 žádostí o předčasný důchod. Celkem jich v roce 2021 přijala 30 006. Loni do podzimu se měsíční počet žadatelů pohyboval mezi 2400 až 4100. V polovině loňského října ministerstvo práce oznámilo, že předčasná penze může být i přes krácení díky mimořádným protiinflačním valorizacím o několik stokorun až tisícikorun vyšší než řádná nová penze v letošním roce.

Přísnější pravidla platí od října

Minulý rok v říjnu tak dorazilo zhruba 16 950 žádostí, v listopadu téměř 24 700 a v prosinci přes 13 tisíc. Zájem o dřívější důchod pokračoval i letos. Nejméně bylo žádostí v lednu, a to zhruba pět tisíc. V únoru se počet přiblížil 9200 a poté do léta rostl. V květnu dosáhl zhruba 12 900. V červnu a červenci klesl pod desetitisícovou hranici. Nejvyšší byl pak v srpnu před původně plánovaným zářijovým zpřísněním podmínek, kdy žádost podalo 13 400 lidí.

Prezident Petr Pavel důchodovou novelu podepsal na začátku září. Přísnější pravidla tedy začnou platit od října. Lidé před penzí tak dostali ještě měsíc na případné podání žádostí. V září toho do poloviny měsíce využilo 4137 osob. „Předčasný důchod není nic výhodného. Možná to bylo potenciálně výhodné na konci loňského roku za nějakých podmínek pro určitou skupinu klientů, ale už není,“ řekl ředitel ČSSZ.

Předčasný důchod se krátí

Předčasný důchod se lidem krátí. Doživotně tak dostávají sníženou částku. Čím dřív před termínem člověk na odpočinek odchází, tím je krácení větší. Na konci června mělo trvale seškrtaný důchod 696 800 z 2,36 milionu starobních důchodců a důchodkyň. Průměrná běžná starobní penze činila 20.233 korun. Ti, kteří začali důchod pobírat předčasně, měli v průměru 18.398 korun.

Jurečka před nedávnem řekl, že by kvůli měsíčnímu odkladu mohlo do předčasné penze jít deset tisíc lidí a výdaje by mohly příští rok činit čtyři miliardy korun. Vládní novela má počet nových předčasných důchodů omezit. Zkracuje možnost jít do penze dřív z pěti na tři roky, zvedá krácení, stanovuje podmínku 40 let placení odvodů a ruší valorizaci zásluhové části penze do řádného důchodového věku.

Zpřísnění podmínek pro předčasné penze navrhovala už před rokem Národní ekonomická rada vlády (NERV) jako jedno z opatření ke snížení zadlužování. Poukazovala na vysoké výdaje na penze i ztráty kvůli dřívějšímu opuštění pracovního trhu. Podle některých kritiků kabinet kroky k omezení podnikl pozdě.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Vláda schválila zákon s reformou penzí se zvyšováním věku nad 65 let

Jurečkova reforma penzí prošla. Průměrný důchod má v budoucnu překročit 30 tisíc

Přečíst článek
Bývalý český prezident Václav Klaus

Dalibor Martínek: Václav Klaus má bohužel pravdu. Jurečkova reforma penzí je fejk. Důchodci jsou posvátné krávy

Přečíst článek
Doporučujeme