Čtvrtá největší kryptokrádež v historii. Hackeři ukradli ether za 320 milionů dolarů
Kryptoměnová platforma Wormhole na Twitteru přiznala, že jí napadli hackeři. Zlodějům se podařilo odcizit 120 tisíc jednotek etheru v hodnotě 320 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Firma ale následně na síti uživatele ujistila, že všechny jejich prostředky jsou již v bezpečí. Podle agentury Reuters šlo o čtvrtou největší kryptokrádež v historii digitálních měn.
Wormhole umožňuje přenos informací z jedné kryptosítě do druhé. Ve středu platforma na Twitteru uvedla, že byla napadena, útočníkům se podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě 320 milionů dolarů. Firma později oznámila, že opravila zranitelnost systému a uživatele ujistila, že jejich prostředky jsou v bezpečí.
Podle londýnské analytické firmy Elliptic útočníci dokázali podvodně vytvořit tokeny, z nichž téměř 93 tisíc bylo později převedeno do blockchainu. Tedy do decentralizované databáze, která zajišťuje transakce pro ether.
[[Twitter status: https://twitter.com/wormholecrypto/status/1489036273012682753]]
Zpráva je další ranou pro rychle rostoucí sektor nazývaný DeFi. Platformy DeFi umožňují uživatelům půjčovat, vypůjčovat si a spořit, obvykle v kryptoměnách, bez využití služeb tradičních strážců financí, jako jsou banky. Na stránky DeFi směřují velké objemy peněz, což je odrazem prudkého růstu zájmu o kryptoměny. Mnoho investorů, kteří se potýkají s historicky nízkými nebo nulovým úrokovými sazbami, přitahuje příslib vysokého zhodnocení úspor.
Pokud byste si na začátku roku 2021 koupili jeden bitcoin, zaplatili byste za něj kolem 29 tisíc dolarů. Během podzimu prolomil maximum 68 tisíc dolarů a teď na začátku roku 2022 roku se obchoduje po prudkém pádu za cenu kolem 35 tisíc dolarů. Cena bitcoinu v posledním roce kolísá každým dnem a minutou. Kam zamíří podle předpovědí v roce 2022? Tři předpovědi, kam by bitcoin mohl zamířit v roce 2022
Money
Spolu se závratným růstem se však platformy DeFi ukazují být velkým rizikem kvůli útokům hackerů. Řada chyb a nedostatků umožňuje zločincům tyto stránky napadnout, ale také legalizovat výnosy z trestné činnosti a přitom zanechat jen málo stop.
Loni podvody a krádeže na DeFi překročily deset miliard dolarů. Hackeři, kteří pravděpodobně zrealizovali největší loupež digitálních mincí v historii, loni v srpnu vrátili všechny kryptoměny za více než 610 milionů dolarů, které ukradli z Poly Network.
Kryptoplatformy bojují s hackery dlouho. V roce 2018 byly ukradeny z tokijské platformy Coincheck digitální tokeny za 530 milionů dolarů. V roce 2014 zkrachovala japonská burza Mt. Gox, ze které hackeři ukradli kryptoměny v hodnotě půl miliardy dolarů.
Meta, dříve Facebook definitivně končí s plány na vlastní kryptoměnu. Rozprodává majetek a intelektuální know-how za tím účelem zřízené firmy Diem Association v hodnotě téměř čtyř miliard korun, píše Reuters.Zpackaný projekt vlastní kryptoměny Facebooku končí. Firma rozprodává majetek za miliardy
Zprávy z firem
Letošní leden rozhodně nepatří k těm novoročním startům, na které by veřejně obchodované společnosti rády vzpomínaly. Nedařilo se nejen existujícím akciovým titulům, ale ani nováčkům, kteří se v tomto období pokusili vstoupit na burzu. Globálně poslali investoři do nově zalistovaných firem „pouze“ 26,7 miliardy dolarů, což je v meziročním srovnání propad o 60 procent. IPO za více než šest miliard dolarů firmy raději skrečovaly, píše Bloomberg. Krvavý leden odradil řadu firem od vstupu na burzu, IPO propadly o šedesát procent
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.