AKTUALIZOVÁNO: Americké úřady žalují burzu Binance za porušení předpisů, bitcoin reagoval oslabením
Americká Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) žaluje největší kryptoměnovou burzu Binance a její manažery včetně generálního ředitele Changpeng Zhaa za porušení předpisů. Akcie podniků působících v oblasti kryptoměn, například firem Coinbase Global, Marathon Digital a Riot Platforms, v reakci na zprávu oslabovaly. Binance uvedla, že žaloba CFTC je pro ni nečekaná.
Binance minimálně od července 2019 do současnosti „nabízela a prováděla transakce s komoditními deriváty jménem amerických osob”, čímž porušovala zákony USA, uvedla CFTC.
Nejznámější kryptoměna bitcoin dnes čtvrtým dnem posiluje, odpoledne se dostala až na 26 533 dolarů (asi 588 tisíc korun), a je tak nejvýše od loňského června. Podle analytiků těží z chaosu na globálních trzích po krachu amerických finančního ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Kryptoměnová burza Binance zároveň oznámila, že pozastavuje vklady a výběry v britských librách.Z napětí na finančních trzích těží vedle zlata i bitcoin. Už zase stojí skoro 600 tisíc
Money
Burza podle CFTC neefektivně kontrolovala dodržování pravidel a naváděla zaměstnance a zákazníky, aby kontrolu obcházeli. Komise také obvinila bývalého vedoucího manažera pro kontrolu pravidel Samuela Lima z napomáhání k porušování pravidel Binance.
Obchody za biliony
„Binance po celá léta věděla, že porušuje pravidla CFTC... Mělo by být varováním pro kohokoli ve světě digitálních aktiv, že CFTC nebude tolerovat úmyslné vyhýbání se zákonu USA,” uvedl šéf CFTC Rostin Behnam.
Jak pravděpodobné jsou další pády a otřesy bank v USA? Poměrně značně, ukazuje studie publikovaná americkým Národním úřadem ekonomického výzkumu. Pády bank by zřejmě vedly k růstu ceny bitcoinu a dalších kryptoměn, míní ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda. Lukáš Kovanda: Až dvěma stům bank v USA hrozí kolaps, ukazuje studie. Situace nahrává bitcoinu
Názory
Binance v reakci na zprávu uvedla, že je žalobou zaskočena. „Stížnost podaná CFTC je neočekávaná a je pro nás zklamáním, protože s CFTC spolupracujeme již více než dva roky. Nicméně hodláme i nadále spolupracovat s regulačními orgány v USA i po celém světě,” sdělil Jan Hostinský z českého zastoupení společnosti.
Binance dominuje globálnímu sektoru digitálních aktiv. Její hlavní burza Binance.com je největší světovou kryptoměnovou burzou - loni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů (506 bilionů korun).
Kryptoměny po zveřejnění zprávy oslabovaly. Bitcoin odpoledne ztrácel 3,4 procenta na zhruba 26 680 dolarů a byl nejníže za posledních deset dní. V pondělí podvečer už odepisoval stejně jako druhá největší kryptoměna ether jen něco přes dvě procenta. Od začátku roku ale obě digitální měny posílily o vyšší desítky procent.
Aktuálně druhou nejvýznamnější kryptoměnu, ethereum, představil Vitalik Buterin v roce 2015. Od té doby zažilo rapidní růst. Jedni predikují, že brzy předstihne bitcoin, druzí tvrdí, že nepřežije. Jak jej vnímá čtveřice expertů?ANKETA: Ethereum předstihne bitcoin, míní odborníci
Money
Jádrem žaloby jsou podle agentury Bloomberg obvinění, že Binance se nepodařilo zaregistrovat jako americká derivátová burza a záměrně strukturovala své obchody a transakce tak, aby se těmto registračním požadavkům vyhnula. Komise tvrdí, že burza chtěla po klientech z USA, aby používali virtuální privátní sítě, aby zakryli svou polohu, a nařídili „VIP zákazníkům“ otevřít účty Binance pod jménem fiktivních společností.
Stížnost se mimo jiné domáhá trvalého soudního příkazu, který by zastavil Binance v pokračování porušování pravidel a zakázal obchodovat s digitálními aktivy a dalšími komoditami. Snaží se také získat zpět obchodní zisky, výnosy, platy a další peníze získané Binance v důsledku porušení.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.