Další rána pro McDonald's. Po bakterii v burgerech vykázal řetězec nejnižší tržby za poslední roky

Celosvětové srovnatelné tržby amerického řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald's vykázaly ve třetím čtvrtletí nejvýraznější pokles za čtyři roky.
Čistý zisk společnosti se pak snížil o tři procenta pod 2,26 miliardy dolarů (zhruba 53 miliard korun). McDonald's navíc v posledních dnech čelí problémům kvůli nákaze způsobené bakterií E.coli v hamburgerech Quarter Pounder ve Spojených státech.
Srovnatelné tržby, tedy tržby provozen otevřených déle než rok, se ve třetím čtvrtletí snížily o 1,5 procenta. Jejich pokles byl výraznější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu společnosti LSEG předpovídali v průměru snížení tržeb o 0,7 procenta.
McDonald's se ve Spojených státech, Evropě i Číně potýká se slabší návštěvností restaurací. Spotřebitelé totiž hledají levnější alternativy a častěji si vaří doma, uvedla agentura Reuters.
Akční nabídka pomohla
Ve Spojených státech se nicméně srovnatelné tržby podniku ve třetím čtvrtletí o 0,3 procenta zvýšily. Přispěla tomu akční nabídka jídla za pět dolarů (necelých 120 korun). V zahraničí se srovnatelné tržby o 2,1 procenta snížily.
Minulý týden byla společnost McDonald's nucena pozastavit prodej hamburgerů Quarter Pounder v řadě částí Spojených států. Nákaza způsobená bakterií E.coli z těchto hamburgerů si totiž vyžádala jednoho mrtvého a desítky nemocných. Firma uvedla, že šíření nákazy se týká jen Spojených států. Předchozí výskyt bakterie E.coli ve velkých amerických řetězcích rychlého občerstvení způsobil, že spotřebitelé se těmto podnikům dlouho vyhýbali.
Investiční společnost BHM group podnikatele Tomáše Krska koupila většinový podíl v britské společnosti Brandon Medical. Je výrobcem zdravotnických technologií, zejména chirurgických světel či digitálních řešení pro operační sály. Cenu transakce BHM Group neuvedla.
Miliardář Krsek získal většinu v britském výrobci zdravotnických technologií
Zprávy z firem
Zakladatel aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Čang I-ming se s odhadovaným majetkem za 49,3 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun) stal nejbohatším mužem v Číně. Vyplývá to z žebříčku čínských miliardářů, který na webu zveřejnil list Hurun. Celkově se ale počet miliardářů v Číně snižuje.
Zakladatel TikToku se stal nejbohatším Číňanem
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.