Další v řadě. Americká First Republic Bank směřuje k bankrotu, akcie se opět propadly

Akcie problémové banky First Republic dnes prudce oslabovaly, obchodování s nimi bylo nakonec pozastaveno. Akcie reagují na zprávu serveru CNBC, že podnik pravděpodobně směřuje do nucené správy pod americkou Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). O záchraně banky podle zdrojů agentury Reuters mimořádně jednají američtí představitelé.
First Republic se dostala pod zvýšený tlak už dříve v důsledku nedávného kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Krátce před 17:30 SELČ ztrácely akcie této regionální americké banky 43 procent a propadly se na rekordní minimum. Posléze odepsaly 50 procent a obchodování s nimi bylo pozastaveno.
Bankovní krize ve Spojených státech pokračuje a její důsledky se budou projevovat i v příštích letech. Ve své výroční zprávě pro akcionáře to uvedl šéf největší americké banky JPMorgan Chase v Co Jamie Dimon. Zdůraznil nicméně, že nynější krize není srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008.
Bankovní krize v USA ještě neskončila, říká vlivný americký bankéř
Money
Akcie kalifornské banky letos klesly o více než 90 procent, protože investoři ztratili důvěru v banku poté, co v březnu zkrachovaly SVB a Signature. FDIC podle zdrojů CNBC žádá jiné banky, aby podávaly nabídky na převzetí First Republic. Podle těchto zdrojů ale stále existuje naděje na řešení, které nezahrnuje nucenou správu.
Soukromý sektor zatím nejeví zájem
Podle zdrojů Reuters se do záchrany First Republic vkládá vláda proto, že snahy soukromého sektoru o řešení zatím nevyústily v dohodu. Schůzky s finančními společnostmi o sestavení řešení pro problémový finanční ústav začaly v posledních dnech organizovat FDIC, ministerstvo financí a americká centrální banka (Fed), uvádějí zdroje Reuters.
Pokud by někdo přemýšlel, v čem je krach americké Silicon Valley Bank kromě obav nadměrného počtu klientů o své peníze tak zásadní, mohou mu pomoci grafy, které dala dohromady agentura Bloomberg. Ukazují nejen rapidní propad cen akcií bank, ale i související katapultování indexu strachu na Wall Street či největší pokles výnosu amerických vládních dvouletých dluhopisů od roku 1987.
Krach Silicon Valley Bank v grafech a číslech. Proč je její pád tak zásadní?
Trhy
Americká vláda je v kontaktu s First Republic a jejími poradci už týdny. Její nejnovější angažmá ale podle zdroje Reuters pomáhá přivést k jednacímu stolu více stran, včetně bank a soukromých investičních firem, dodal jeden ze zdrojů. Není jasné, zda vláda USA zvažuje účast na záchraně First Republic, píše Reuters.
First Republic Bank přitom již minulý měsíc obdržela záchranné lano prostřednictvím vkladů ve výši 30 miliard dolarů od 11 největších národních bank, například Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo, s cílem pomoct překonat její obtíže.
Více o dění po pádu amerických Silicon Valley Bank a Signature Bank čtěte zde
Rostoucí úrokové sazby odhalují fatální nesoulady mezi aktivy a pasivy bank, pojišťoven a penzijních fondů. Příběhy britských penzijních fondů, Silicon Valley Bank a dalších ukazují, že vyšší sazby mohou znamenat riziko pro finanční sektor, namísto očekávaných zisků.
Akcie bank jsou nyní hop nebo trop investicí, říká analytik
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.