Další varování Francii. Agentura Moody’s jí zhoršuje ratingový výhled na „negativní“

Ratingová agentura Moody’s zhoršila ratingový výhled Francii. Celkový rating této země, druhé největší ekonomiky EU i eurozóny, je tak dosud nejhorší v historii. Před dvěma týdny Francii ratingový výhled zhoršila také agentura Fitch Ratings. Podle Fitch Ratings tak už tím pádem má Francie celkově horší ratingové hodnocení než Česko.
Agentura Moody’s sice dnes potvrdila rating Francie na stupni Aa2, což je stále o stupeň lepší hodnocení, než jaké má pohledem téže agentury Česko. Avšak ratingový výhled agentura Moody’s zhoršila ze „stabilního“ na „negativní“ což značí zvýšené riziko zhoršení samotného ratingu.
Podle Moody’s letos schodek francouzských veřejných financí překoná úroveň šesti procent hrubého domácího produktu, takže bude více než dvojnásobný, než jaký je nejvýše povolený v rámci příslušných pravidel EU, tedy nyní platného modifikovaného Paktu růstu a stability. Francouzská vláda novopečeného premiéra Michela Barniera sice plánuje deficit v příštím roce snížit na úroveň pěti procent HDP, ale tento záměr se podle prognózy Moody’s nezdaří uskutečnit. Agentura totiž nepovažuje vládou nedávno představou konsolidaci veřejných financí za dostatečně razantní, aby mohla k naplnění uvedeného cíle vést.
Značné vládní výdaje
Vysoké deficity jsou podle Moody’s způsobeny zejména značnými vládními výdaji, které ve všech stěžejních kategoriích předčí průměr zemí eurozóny. Dostatečnou redukci výdajů komplikuje nejen jejich rozsah, nýbrž i do značné míry paralyzovaná vnitropolitická situace v zemi, jež se tam panuje od letošních letních parlamentních voleb; žádná z parlamentních stran či aliancí stran nemá většinu.
Zhoršení výhledu na „negativní“ zdůvodňuje Moody’s tím, že střednědobě se trvaleji navýšené deficity promítnou do setrvalého nárůstu veřejného dluhu Francie v poměru k HDP. Takto navýšený dluh povede k růstu nákladnosti jeho obsluhy, čehož výsledkem bude další zhoršení stavu veřejných financi a další zúžení prostoru k dalšímu dostupnému zadlužování.
Agentura Moody’s naposledy zhoršila ratingový výhled Francie na „negativní“ v únoru 2012, v době vrcholící evropské dluhové krize. Tehdy jej však zhoršila při o stupínek lepším hodnocení (Aa1), než jaké má Francie nyní. V září 2015 pak Moody’s zhoršila Francii samotný rating, tedy ze stupně Aa1 na nynější Aa2.
Nejlepší způsob, jak si říci o přidání, je změnit práci. Stará známá pravda se nyní dočkala kvantifikace v podobě studie ministerstva práce a sociálních věcí. A hle! Klíčový důvod poměrně nízkých českých mezd je odhalen.
Lukáš Kovanda: Proč mají Češi nízké mzdy? Bojí se měnit práci
Názory
Obavu z toho, že je umělá inteligence (AI) připraví o práci, nemá v Česku 51 procent lidí. AI se v tomto ohledu obává 39 procent Čechů. Ti se nejčastěji domnívají, že jejich pracovní náplň umělá inteligence převezme do pěti až deseti let. Zbylá část lidí se jasně nevyjádřila. Vyplývá to z průzkumu Index inovací společností ČSOB a Mastercard, který se konal v září a říjnu mezi 1355 respondenty. Uskutečnila jej společnost Datank.
Průzkum: 39 procent Čechů se obává, že jim AI vezme práci
Zprávy z firem
Ruská centrální banka zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu z 19 na 21 procent, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2013, kdy byla tato sazba zavedena. Banka dále uvedla, že inflace v září stoupla ze 7,5 na 9,8 procenta. Poukázala rovněž na zpomalení růstu ekonomiky a na problémy s nedostatkem pracovních sil.
Ruská centrální banka rekordně zvýšila úrokové sazby
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.