Daň z nemovitosti. V čem se nejčastěji chybuje

Na konci května 2023 vyprší termín pro uhrazení daně z nemovitých věcí. Na některé chyby, kterých se poplatníci v této souvislosti dopouštějí, upozorňuje Petr Koubovský, daňový poradce z kanceláře Rödl & Partner.
Na konci května vyprší termín pro uhrazení daně z nemovitých věcí. Povinnost zaplatit daň se vztahuje na každého, kdo ke konci loňského roku vlastnil nemovitý majetek, tj. většinou na vlastníky pozemků a staveb, ale i bytových nebo nebytových jednotek. Výše daně je stanovena zákonem, přičemž obce mohou vyhláškou upravit její konečnou výši koeficientem v rozmezí 1,0 – 5,0.
Daň do 5 000 korun je třeba zaplatit jednorázově do 31. května 2023, pouze vlastníci nemovitostí, které jsou zatíženy daní nad 5 000 korun, ji mohou zaplatit ve dvou splátkách – polovinu do 31. května a polovinu do 30. listopadu 2023. Úhrada je možná bankovním převodem, přes QR kód, složenkou nebo prostřednictvím SIPO.
Finanční správa v těchto dnech rozesílá informace k dani z nemovitých věcí. Zatímco dříve byla standardem složenka, je tato forma nyní na ústupu. Kde hledat údaje pro zaplacení? Jaký je nejzazší termín pro jejich obdržení. A do kdy musím daň zaplatit? Vše se dozvíte v průvodci připraveném daňovou poradkyní ze společnosti KODAP.
Daň z nemovitosti se blíží. Kde hledat platební údaje
Money
Zkontrolujte datovku
„Novinkou je, že poplatníkům, kteří mají datovou schránku nebo jim byla zřízena ze zákona, již správce daně neposílá složenku, ale informace k dani najdou v datové schránce,“ upozorňuje Petr Koubovský, daňový poradce kanceláře Rödl & Partner. „Je proto třeba, aby věnovali informacím z územního pracoviště Finančního úřadu pozornost a postupovali podle pokynů, které jsou v nich uvedeny.“
V případě, že poplatník neuhradí daň do čtvrtého dne po splatnosti, správce daně mu vyměří úroky z prodlení, vypočítané podle aktuální repo sazby ČNB navýšené o 8 procent. Úroky z prodlení se nevyměřují, pokud jejich výše nepřekročí 1 000 korun.
„Občas se stává, že poplatníci, kteří v loňském roce získali nebo pozbyli vlastnické právo k nemovitému majetku, neoznámili tuto skutečnost ve stanoveném termínu správci daně,“ dodává Koubovský. „Povinnost se vztahuje i na poplatníky, kteří ve zdaňovacím období provedli přístavbu, nástavbu a jiné úpravy stavby, v jejichž důsledku došlo ke změně výměry zastavěné plochy pro výpočet daně.“
Vládní balíček se týká i realitního trhu. Nejvíc se mluvilo o dani z nemovitosti. Mnoho serverů vytáhlo titulky ve smyslu, že daň „výrazně“ roste. A že majitelé bytů ji přenesou na nájemníky, a nájmy kvůli tomu prý porostou. Pravda je jinde.
Dalibor Martínek: Daň z nemovitostí je marginálie. Potíží Česka je slabost činit odvážná rozhodnutí
Názory
Poplatníci, kteří nemovitost koupili, případně získali darem, tak měli učinit v přiznání k dani z nemovitých věcí nejpozději do 31. ledna 2023, zatímco ti, kteří nemovitost naopak prodali nebo věnovali, ve stejném termínu dopisem správci daně.
Pokud tak neučinili, správce daně je oprávněn jim vyměřit pokutu. Poplatníkům, kteří daňové přiznání nebo informativní dopis v zákonem stanoveném každém případě doporučují, aby to co nejdříve napravili a vyhnuli se tak vyměření možných sankcí ze strany správců daně.
Vláda zveřejnila soubor opatření, jimiž se chystá snížit schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 54,4 miliardy korun. Zahrnuje zvýšení daní firmám i zaměstnancům, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Vzrostou také odvody živnostníků a stát opět zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Díky tomu mají naopak zlevnit potraviny, bydlení a zdravotnické prostředky. Ostatní položky, které dosud byly v jedné ze snížených sazeb, se ale přesunou do základní 21procentní sazby.
PŘEHLEDNĚ: Co obsahuje konsolidační balíček vlády
Politika
Pronajímáte byt, nebytový prostor, pozemek, nebo třeba jen jednu místnost či garáž? Příjmy z těchto nájmů se, bohužel, nevyhnou zdanění. Existují však výjimky. Společně s experty na daně i nemovitosti poradíme, koho se zdanění netýká, jaké máte možnosti i na co máte nárok.
Experti radí, jak zdanit příjmy z pronájmu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.