Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

David Marek: Máme za sebou čtyři roky hrůz. Ten příští by už měl být klidnější

David Marek, hlavní ekonom Deloitte
Deloitte / užito se svolením
Dalibor Martínek

Příští rok by měl být po čtyřech letech divokého ekonomického vývoje v Česku konečně klidnější, říká David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte. Zažili jsme covid, dva roky vysoké inflace, předražené energie. Rok 2025 by podle Marka měl být víc v klidu. Ale na obzoru je další neznámá. Donald Trump. Pokud zavede cla na dovoz zboží, jak o tom mluvil ve své předvolební kampani, mohlo by se to výrazně dotknout i české ekonomiky. Takže, po několika divokých letech nás čeká co?

Reklama

Jak se projeví aktuální snížení základních úrokových sazeb ČNB na čtyři procenta do úročení hypoték?

Snížení sazeb bude mít dopad na snížení úroků, ale otázkou je intenzita tohoto dopadu. Snížení sazeb je od začátku roku docela výrazné, ze sedmi procent na čtyři. Tady bych jenom dodal, že snížení sazeb by se více promítlo do komerčních sazeb, kdyby se ČNB chovala racionálněji. Kdyby se nestřílela do vlastní nohy tím, že proti snižování úrokových sazeb zavede zvýšení povinných primárních rezerv. Tady bohužel ČNB upřednostnila vlastní hospodářský výsledek před tím, co jí ukládá zákon. A to je péče o cenovou stabilitu a pokud jí to situace dovolí, tak podporovat hospodářský růst. Tím, že se ČNB chová iracionálně, tak se snížení základních úrokových sazeb promítne do komerčních sazeb méně, než by se mohlo promítnout.

ČNB se chová iracionálně

Jak tedy měla podle vás Česká národní banka postupovat?

Doporučoval bych, aby se ČNB začala věnovat tomu, čemu se má věnovat. Aby neupřednostňovala svůj hospodářský výsledek před tím, co ji stanovuje zákon.

Reklama

Ve třetím čtvrtletí rostla česká ekonomika o pouhých 0,3 procenta. V posledních letech ekonomika těžce dýchá. Kdy se probere?

To do značné míry závisí na tom, co se bude dít v zahraničí. Zejména v Německu, což je náš hlavní obchodní partner. Tam ta situace bohužel nevypadá na nějaké dramatické zlepšení v nejbližších měsících. Potom to také samozřejmě záleží na tom, jaká bude hospodářská politika v České republice. Zatímco fiskální politika by v příštím roce měla být více méně neutrální, měnová politika je stále příliš restriktivní. Přes snižování úrokových sazeb. Snižování úrokových sazeb mělo být razantnější, vzhledem k současným ekonomickým podmínkám. Ostatně pro to jeden člen bankovní rady opakovaně hlasuje, zatímco zbytek rady před tím zavírá oči.

Za letošní rok má být schodek rozpočtu asi 240 miliard korun. Což může vypadat jako proinvestiční politika, ale bohužel, většina peněz z tohoto dluhu jde na důchody nebo na neinvestiční aktivity. Mělo by se Česko ze současného ekonomického útlumu proinvestovat?

Okno příležitosti jsme si zavřeli před několika lety. Vláda musela kvůli neutěšené ekonomické situaci podstoupit fiskální konsolidaci. Fiskální konsolidace je z definice finanční záležitost, která je pro ekonomiku a její růst negativní. Ale pro stabilitu veřejných financí je to nezbytná věc. My jsme si fiskální prostor projedli v letech 2019 až 2022, kdy došlo k výraznému prohloubení schodku veřejných financí. I když to tehdy nebylo nutné. To je podobné, jak byste utratil rodinné rezervy v době, kdy jste to nemuseli udělat. A potom, když přijdete o práci, tak zjistíte, že nemáte žádné.

Trump je pro Evropu hrozba

Jak se dotkne Česka změna prezidenta USA, vítězství Donalda Trumpa?

Výsledek voleb ve Spojených státech zanechá nejen českou ekonomiku, ale dá se říct, že globální ekonomiku, ve velké nejistotě. Nový americký prezident a jeho představy o hospodářské politice jsou nevyzpytatelné. Každopádně, pokud by se naplnily teze, které zazněly během kampaně, kdyby dovoz do Spojených států zasáhla cla ve výši deseti nebo dvaceti procent, znamenalo by to problém pro dovozce do Spojených států. Na první pohled nejsou Spojené státy jedním z největších obchodních partnerů Česka. Jsou asi na osmém místě exportních zemí Česka. Ale pokud se nebudeme dívat na objem zboží, ale na výši přidané hodnoty, jsou pro Česko Spojené státy druhým nejdůležitějším obchodním partnerem. A to už je kvalitativně jiný obrázek. Pokud zasáhnou americká cla německé firmy, francouzské firmy, pak to velmi silně zasáhne dodávky českých firem do západoevropských zemí.

Máme mít obavy z nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu?

Obavy jsou zcela na místě. Zlehčovat je by bylo zcela nezodpovědné.

Jak se bude vyvíjet české ekonomika v příštím roce?

Na příští rok se díváme opatrně optimisticky. Většina institucí předpokládá růst ekonomiky okolo dvou procent. Což není žádný zázrak, ale je to po dlouhé době aspoň výsledek, který je uspokojivý. A je to výsledek, díky kterému snad nebudeme čelit žádnému šoku, jako tomu bylo v posledních letech. Série negativních šoků za poslední čtyři roky byla skutečně neuvěřitelná. Očekává se, že příští rok by měl být jedním z těch klidnějších roků.

STRUČNĚ A PŘEHLEDNĚ: Co chce s americkou ekonomikou udělat Trump. A co Harrisová

Ekonomika zůstává pro Američany klíčovým tématem. Kamala Harrisová i Donald Trump ve svých kampaních proklamují společný cíl – snížit životní náklady. Způsoby, jakými chtějí tohoto cíle dosáhnout, se však výrazně liší. Harrisová se zaměřuje na posílení sociální sítě a spravedlivější daňové zatížení, zatímco Trump prosazuje trvalé daňové úlevy a snižování korporátních daní.

Přečíst článek

Bloomberg: Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA

Úterní prezidentské volby ve Spojených státech budou mít dalekosáhlé ekonomické dopady - od zdanění Američanů až po to, jak jejich země obchoduje se zbytkem světa. Kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a republikán Donald Trump voličům předkládají zcela odlišné politické vize, které budou formovat i příliv imigrantů na trh práce a transformaci energetiky důležité pro průmysl. Jejich rozdílné postoje ovlivní ceny, které spotřebitelé platí za zboží každodenní spotřeby, a také náklady na půjčky pro domácnosti a podniky v souvislosti s dluhy, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Americká centrální banka Fed snížila sazby, aby podpořila trh práce a ekonomiku

Fed v čele s Jerome Powellem (na snímku) rozhodl o silné podpoře ekonomiky a razantně snížil úrokové sazby - o 50 bazických bodů. Úroky klesají po čtyřech letech do pásma 4,75 až 5 procent. Snížení je větší, než se čekalo.

Přečíst článek

Rýsuje se nová vize pro Česko. Konečně přestáváme být pouze zemí s levnou prací

Čeští investoři jako Petr Kellner v minulosti sázeli na východní trhy včetně Ruska a Číny. V posledních letech se do centra pozornosti dostaly investice, které míří z Česka na Západ – od Daniela Křetínského v západní Evropě po zbrojaře ze skupiny CSG nebo České zbrojovky v Americe. České investice ale také mohou mít pro mnohé nečekanou tvář z hlediska geografického i oborového zaměření. Jaký scénář píše byznys pro tuzemskou ekonomiku shrnuje ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie.

Přečíst článek

Martin Wichterle: Příběh Česka by měl být o zemi, kde se skvělé produkty vymýšlí i vyrábí

Známý český podnikatel Martin Wichterle říká, že probádal spoustu slepých uliček. „Bez toho to nejde,“ dodal v rozhovoru pro Export.cz. Slepé uličky jeho firmě Wikov, přednímu světovému výrobci průmyslových převodovek, také hodně přinesly. Platí to například o společných aktivitách Wikovu s dceřinou společností německého Siemensu, které se zaměřovaly na servis převodovek. Těm poměrně rychle odzvonilo, ale českou firmu tato nepříliš významná epizoda nakopla k novému významnému oboru.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Inflace, ilustrační foto

Covid dál dusí českou ekonomiku, letos stoupne o čtyři procenta, tvrdí analýza Deloitte

Přečíst článek
Bankovka v hodnotě 2000 korun

Česko potřebuje rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Zlepšená prognóza. Česká ekonomika si polepší, ale stále jde o křehký růst, upozorňují analytici

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme