Dědek a Janeček dají miliony do českého vzdělávacího startupu Edhance
Šéf investiční skupiny SFG a takzvaný andělský investor Michal Dědek a miliardář Karel Janeček podpoří český vzdělávací startup Edhance. Firma vyvíjí vzdělávací platformu pro školy, ve které učitelé mohou organizovat virtuální nebo běžnou výuku a mohou žákům zadávat testy a cvičení. Dědek poskytl 1,3 milionu korun, Janeček 3,2 milionu.
Prostředky využije startup zejména na vývoj nových výukových materiálů pro výuku matematiky, fyziky, chemie a informatiky. „Kromě toho ale budeme dále rozšiřovat a zkvalitňovat funkce aplikace, například budeme pracovat na implementaci prvků umělé inteligence pro personalizované učení. Příští rok se navíc chystáme spustit nový program na vzdělávání učitelů v digitální gramotnosti, pilotáž platformy na zahraničních trzích a personální růst,“ uvedl spoluzakladatel startupu Lukáš Rejchrt.
České společnosti opět dominovaly žebříčku padesátky nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Do dvaadvacátého ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se dostalo 19 českých technologických firem, o dvě méně než loni. První místo obsadil český fintechový startup FTMO, druhá je litevská společnost Kilo grupé, UAB (Kilo.health) a třetí příčku obsadila rovněž česká společnost Driveto, která nabízí flexibilní pronájem automobilů.České rychle rostoucí technologické firmy vládnou střední Evropě
Money
Oba investory k rozhodnutí přimělo mimo jiné to, že Edhance nedávno jako teprve druhý český projekt dostal mezi vybrané projekty v prestižním evropském inkubačním a akceleračním programu IMPACT EdTech a získal si tak jejich pozornost. „Vzdělávání a budoucnost dětí je pro mě největší priorita. Projekt, který má dobrý potenciál ve zlepšení vzdělání, je pro mě zajímavý,” uvedl Janeček k důvodům investice.
Dědek v minulosti investoval do udržitelných startupů, jako je česká recyklační firma ETW, výrobce potravin ze cvrččího proteinu SENS a Cricket Lab nebo služba NutritionPro, která klientům zajišťuje krabičkovou dietu na míru podle zdravotního stavu zákazníka.
Investiční fond Rockaway Blockchain Fund (RBF), který se zaměřuje na blockchainové a DeFi projekty, si připsal svoji dosud největší investici – do agregátora decentralizovaných burz 1Inch poslal dalších pět milionů dolarů (110 milionů korun). 1Inch je v portfoliu RBF už jedenáctým jednorožcem, tedy firmou s valuací přes jednu miliardu dolarů, uvedl fond na webu.Fond Rockaway Blockchain poslal přes 110 milionů do firmy 1Inch
Zprávy z firem
„Zvláště v dnešní turbulentní době, kdy se neustále nepředvídatelně střídá online, kombinovaná a prezenční výuka, přemýšlím nad tím, jak se budou moje děti za pár let vzdělávat. Za takových podmínek je pro učitele těžké zajistit žákům konzistentně kvalitní výuku,“ míní Dědek. „Věřím tomu, že Edhance dává učitelům do ruky nástroj, který jim v této situaci může výrazně pomoci. Záměrem této andělské investice je otevřít si opci na možný vstup celé investiční skupiny SFG holding v dalším investičním kole,“ dodal.
„Pandemické uzavření škol a přechod na kombinovanou výuku vnímáme jako zásadní milník pro změnu přístupu pedagogů k technologiím a digitalizaci. Školy a pedagogy tato potřeba zpočátku zaskočila a museli se rychle adaptovat na nové nástroje. Nyní však zjišťujeme, že si již osvojili obsluhu ‚potrubí‘, které je spojuje s žáky,“ říká Rejchrt o prvotní myšlence na založení startupu. „Ale stále do něj chybí kvalitní digitální vzdělávací obsah, který žáky bude bavit a přinese i výsledky. A právě s tím jim platforma Edhance pomáhá,“ tvrdí.
Vít Soural, syn miliardáře a majitele developerské společnosti Trigema Marcela Sourala, chystá vstup na slovenský trh se svým start-upem Flat Zone, který se věnuje datové analytice. Cenové mapy bytů, které tvoří, patří k nejpřesnějším z těch, jež jsou v Česku k dispozici. Ve výhledu je také Polsko. Marcel Soural se letos poprvé ocitl v žebříčku časopisu Forbes mezi sto nejbohatšími obyvateli Česka, jeho majetek Forbes odhaduje na 2,6 miliardy korun.Syn miliardáře Sourala expanduje na Slovensko se srovnávačem cen bytů
Zprávy z firem
Platformu Edhance vyzkoušelo podle informací firmy 400 škol po Česku, přičemž aktuálně ji odebírá 128 platících škol. Další školy pak využívají pouze několik bezplatných programů, jako jsou například Přijímačky z matematiky. Edhance eviduje 700 aktivních učitelů a téměř 10 tisíc registrovaných žáků. Celkem startup získal již 15 milionů korun od investorů a dalších 22 milionů korun z dotací a jiných programů.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.