Dělníci si stěžovali na nízké platy v Tesle. Musk musel připlatit

Elon Musk bojuje kvůli Tesle s odbory na mnoha místech. V kalifornské fabrice ustoupil a dělníkům připlatil.
V továrně na montáž Tesly v kalifornském Fremontu se objevily plakáty, že firma tento měsíc zvýší mzdy mnoha zaměstnancům v továrnách po celých Spojených státech. O plakátech informovaly Bloomberg a CNBC.
Zvýšení následuje poté, co odborová organizace United Auto Workers oznámila, že po významných vítězstvích tří velkých detroitských automobilek bude usilovat o organizaci alespoň jedné továrny Tesla.
Jeden ze zaměstnanců ve Fremontu podle amerických médií potvrdil, že informace o mzdových tarifech pro rok 2024 byly distribuovány na pracovišti a že společnost nedávno provedla jejich zvýšení.
Kalifornská Tesla je nejdražší automobilkou světa a stala se ikonou. Přitom v roce 2010 sjel z její výrobní linky teprve tisící kousek sportovního modelu Roadster a měla jen pár showroomů v Kalifornii.
Retro: Jak vypadala Tesla, když ji skoro nikdo neznal
Enjoy
CNBC uvádí, že již minulý měsíc informovala, že také zaměstnanci společnosti Tesla v továrně na baterie ve Sparks v Nevadě se dozvěděli, že se jejich hodinové sazby v lednu zvýší o deset procent. Sektorové odbory United Auto Workers se snaží už delší dobu do Tesly dostat - musejí ale na svou stranu získat sedmdesát procent zaměstnanců.
Dělníci se osmělují
„Tesla nyní jde ve stopách Toyoty, Hyundai, Volkswagenu a téměř všech ostatních automobilových společností. Ty zvyšují mzdy poté, co jsme k tomu přesvědčili tuto velkou trojku. Všude se začínají stavět na vlastní nohy i automobiloví dělníci, kteří nejsou členy odborů,“ uvedl odborářský lídr Shawn Fain v prohlášení. Automobilka by se podle odborů měla snažit mnohem víc.
Elon Musk se dlouhodobě střetává s odbory. Na listopadovém summitu DealBook 2023 v New York Times řekl: „Nesouhlasím s myšlenkou odborů, která vytváří ‚něco jako panstvo a sedláky’”.
Národní rada pro pracovní vztahy (National Labor Relations Board) zjistila, že Tesla vícekrát porušila federální pracovní zákony. V roce 2018 Musk například na Twitteru napsal, že zaměstnanci továrny Tesla ve Fremontu přijdou o akciové opce, pokud se sdruží v odborech. Federální odvolací soud rozhodl, že jeho tweet představoval nezákonnou hrozbu.
Berlínská továrna americké automobilky Tesla od 29. ledna na dva týdny zastaví většinu výroby, chybí jí díly. Podle agentury DPA o tom ve čtvrtek večer informoval americký výrobce elektromobilů. Důvodem odstávky je narušení dodavatelských řetězců kvůli útokům jemenských povstalců podporovaných Íránem v Rudém moři.
Tesla na dva týdny zastaví výrobu v berlínské továrně. Chybějí jí díly
Zprávy z firem
Prezident Joe Biden dříve uvedl, že podporuje snahy o organizování pracovníků v závodech, které zatím neuznávají odbory. Do této skupiny patří i Tesla a Toyota.
Společnost Tesla čelila problémům s odbory i v Evropě. Deník The New York Times uvedl, že nejméně 15 odborů se připojilo ke stávkám IF Metall, aby „přiměly Teslu vyjednat kolektivní smlouvu, která by stanovila mzdy a benefity odpovídající normám v celém odvětví ve Švédsku“. Agentura Associated Press uvedla, že velké penzijní fondy ve Skandinávii požádaly společnost Tesla, aby přehodnotila svůj přístup ke spolupráci s odbory a kolektivním smlouvám.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.