Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Delta ani omikron průmysl neohrozily. Aktivita výrobců v Česku roste

Škoda Auto, ilustrační foto
Škoda Auto
Veronika Kudrnová
vku

Průmysl se už od druhé vlny s pandemií vyrovnává poměrně dobře. Firmy se naučily improvizovat, pracují s vyššími zásobami a flexibilně i cenami, shodují se analytici.

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v lednu zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) mírně klesl na 59 bodů z prosincových 59,1 bodu, uvedla společnost IHS Markit. K zlepšování situace přispěl nárůst výroby, tempo růstu bylo nejvyšší od loňského srpna. 

Úroveň indexu nad 50 body indikuje zvyšování aktivity výrobců. Z průzkumu vyplynulo, že k větší výrobě opět přispěl růst nových zakázek a snaha zpracovat nedodělky. Tempo růstu nových zakázek vzrostlo díky silné poptávce druhý měsíc v řadě na nejvyšší úroveň za pět měsíců. Zahraniční poptávka se držela na vysoké úrovni, i přestože tempo růstu nových exportních zakázek zpomalilo, uvádí zpráva.

„Rok 2022 začal pro české zpracovatelské firmy pozitivně oživením růstu a prudkým zvýšením výroby a nových zakázek. Ve vyhlídkách na výrobu v příštích 12 měsících byly navíc firmy nejoptimističtější od června 2018. V lednu se také objevily známky uvolnění tlaku na kapacity a dodavatelské řetězce,” uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Zvyšovala se dále zaměstnanost, která pomohla ke zmírnění rozpracovanosti produkce,” uvedl Michal Brožka, analytik ČSOB.

peníze, ilustrační foto

Rychlé zotavení z pandemie se odkládá. Česká ekonomika loni stoupla o 3,3 procenta

Sen o obnově ekonomiky ve tvaru V se rozplynul jako pára nad hrncem. Hospodářství se bude na úroveň před pandemií vracet déle. Českou ekonomiku podsekl čipový hladomor a potíže v dopravě, shrnují analytici.

Přečíst článek

Aktivita průmyslových výrobců v Česku díky novým zakázkám roste, i když se firmy musejí i nadále potýkat s výraznými problémy v dodávkách komponent a se zdražujícími komoditami.

„Poptávka tedy rozhodně není problémem pro zrychlení výroby v průmyslu, ale překážku i nadále představují nefungující dodavatelské řetězce a extrémní ceny komodit včetně energií. Chybí rovněž zaměstnanci, i když se firmám částečně daří nové pracovníky najímat. Vysoké náklady se podniky dál snaží přenášet do svých cen, a tak lednová výrobní inflace určitě překvapí dalším rekordem v řadě,” komentuje vyhlídky českého průmyslu Petr Dufek, analytik ČSOB. 

Z pohledu dalšího vývoje ekonomiky je nepochybně pozitivní, že situace v průmyslu – navzdory inflačním tlakům – zůstává i nadále příznivá. „Je vidět, že ani delta nebo omikron toto odvětví v podstatě neohrozily. Ostatně průmysl se už od druhé vlny s pandemií vyrovnává poměrně dobře. Firmy se naučily improvizovat, pracují s vyššími zásobami a flexibilně i cenami. Průmysl se tak může opět stát motorem české ekonomiky, zvlášť když se časem podaří plně obnovit dodavatelské řetězce,” dodal Dufek.

V souhrnu tak vývoj indexu nákupních manažerů indikuje pokračování expanze výroby i na začátku letošního roku. Pro vývoj v dalších měsících zůstává klíčový vývoj v subdodávkách,” doplnil ekonom Brožka.

sklizeň jablek

Výrobní inflace se urvala. Cenový chaos je nejhorší od roku 1995

Ceny průmyslových výrobců v loňském roce stouply o 7,1 procenta, což byl nejvyšší meziroční nárůst od roku 1995. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zdražení zaznamenali všichni výrobci. V zemědělství rostou ceny nejvýrazněji za více než deset let, letos i proto rekordně zdraží potraviny.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme