Developer z Vietnamu oklamal desetitisíce investorů. Vytáhl z nich více než 28 miliard

Vietnamská developerská společnost Van Thinh Phat Holdings Group podle policejního prohlášení mezi lety 2018 a 2020 podvedla až 42 tisíc investorů a připravila je o celkem 30 bilionů dongů (asi 28,3 miliardy korun) na prodaných nelegálně vydaných dluhopisech.
Ředitelka společnosti Truong My Lan byla v případu zatčena už loni, dnes však ministerstvo veřejné bezpečnosti poprvé oznámilo sumu, která v údajném trestném činu figuruje, píše server The Business Times.
Vzhledem k velkému množství obětí s poškozenými spolupracují policejní oddělení a úřady na úrovni provincií a měst, uvedlo ministerstvo. Soud s obviněnou bývalou ředitelkou zatím nezačal a firma Van Thinh Phat nereagovala na žádost Reuters o komentář.
Vietnamské úřady se v poslední době snaží aktivněji potírat finanční podvody a korupci; policie kromě Van Thinh Phat zatýkala i v dalších velkých firmách, a dokonce i regulačních úřadech. Komunistický prezident Vo Van Thuong, jenž složil přísahu letos v březnu, si boj s korupcí vytyčil jako jednu z hlavních priorit. V červenci odsoudil soud v Hanoji k odnětí svobody 54 lidí, včetně vysoce postavených úředníků a bývalého ministra, za korupci a vymáhání peněz z lidí, kteří se během pandemie covidu-19 vraceli do Vietnamu repatriačními lety.
Obchodování s akciemi zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande je znovu pozastaveno. Podle serveru BBC se objevují zprávy, že jejího šéfa sleduje policie. Už na začátku týdne přitom vyšlo najevo, že byli zadrženi i další současní a bývalí vedoucí pracovníci společnosti.
Nekonečný příběh Evergrande. Obchodování s akciemi zadluženého developera je pozastaveno
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.