Revolut má díry v bezpečnosti. Čech tak ukradl statisíce eur
U digitálních platebních platforem existuje nejspíš systémová chyba, která umožňuje kyberpodvodníkům snadněji odcizovat lidem peníze než jinde. Tisícům žalob v cizině kvůli tomu totiž čelí například platební společnost Revolut. V jednom z posledních případů, kdy zmizelo 700 tisíc euro (17,689 milionů korun) dokonce figuruje jako podvodník mladý Čech, píše tisková agentura Bloomberg. Podobné příběhy se ale už prý objevují i v některých menších bankách v Česku.
Na fintechovou platební společnost Revolut ve Velké Británii přišla další žaloba ohledně kyberpodvodu, za kterým tentokrát stojí podle Bloombergu dokonce i mladý, 22letý Čech. Podle dokumentů podaných u londýnského soudu dala společnost Terna Energy Trading pokyn své bance, aby poslala 700 tisíc eur na účet Revolutu, o kterém se domnívala, že patří jejímu obchodnímu partnerovi.
To ale bohužel nebylo podle Terny pravda, jak se vzápětí potvrdilo, protože tento účet patřil prý zmiňovanému 22letému českému podvodníkovi. „Platební systém společnosti Revolut nejprve zamrzl, ale poté převod částky bez varování a zásahu schválil,“ píše agentura Bloomberg a dodává, že převedené peníze byly pak vzápětí podvodníkem během několika hodin po převodu odeslány prostřednictvím řady plateb na další účty.
Při podvodech se objevují komunikační problémy
„Přestože společnost Revolut provozuje rozsáhlou regulovanou činnost v oblasti finančních služeb, neposkytla žádné okamžité komunikační prostředky, kterými by mohla přijímat oznámení o podezření na podvod,“ uvedli podle Bloombergu v dokumentech právníci společnosti Terna, kteří za firmu požadují vrácení 700 tisíc eur plus úroky. Sama společnost Revolut ale prý popírá všechny prvky žaloby. V počtu stížností na podvody má ovšem podle britského finančního ombudsmana být prý tato fintechová firma na špičce žebříčku mezi svými zdejšími konkurenty.
V roce 2022 přišla tato online společnost o přibližně 20 milionů amerických dolarů (482,48 milionů korun) poté, co se zločincům podařilo využít chybu v jejím systému zpracování plateb v USA. Rostoucí počet stížností na podvody přes platební společnost Revolut nejčastěji nicméně souvisí s autorizovanými push platbami, kdy lidé jsou zmanipulováni podvodníky k extrémně rychlému převodu svých peněz na jiné účty. O podobných problémech s nedostatečnými komunikačními prostředky při nahlašování právě takovéhoto kyberpodvodu redakci Newstream.cz v posledním měsíci informovali již také klienti jedné z menších tuzemských bank.
Co se bude letos dít na českém bankovním trhu? Jaké novinky banky chystají? Trend je jasný již nyní. Bankovní domy se připravují na zavedení investičních produktů kolem Dlouhodobého investičního produktu (DIP) a chystají investiční zlepšováky a nové možnosti pro investování. Dalším zásadním tématem jsou pak připravované platební vychytávky a vylepšování nástrojů pro řízení osobních financí i prevence kyberpodvodů.Jaké novinky letos chystají české banky
Money
Na tuzemské banky a burzu pravděpodobně zaútočili hackeři z Ruska. Útočníci z ruské hacktivistické skupiny NoName057 (16) požadují, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny. Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření PwC a dalších expertů.AKTUALIZOVÁNO: České banky napadli hackeři z Ruska, požadují konec podpory Ukrajiny
Zprávy z firem
Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun. Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.