Do roku 2022 vkročila německá ekonomika mírným růstem. Táhly ji investice do stavebnictví

Německé hospodářství v prvním letošním čtvrtletí vykázalo proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 procenta. Po poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt (HDP) i přes následky pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu dokázal vrátit k růstu. Na celý letošní rok německá vláda počítá s růstem HDP o 2,2 procenta.
„Navzdory obtížným celosvětovým hospodářským podmínkám německá ekonomika vykročila do roku 2022 mírným růstem,“ řekl šéf statistického úřadu Georg Thiel.
„Válka na Ukrajině a dosud neskončená koronavirová pandemie ještě více zesílily stávající deformace, jako jsou problémy v dodavatelských řetězcích a rostoucí ceny,“ poznamenal.
V meziročním srovnání největší evropská ekonomika zrychlila tempo růstu podle sezonně očištěných dat na 3,8 procenta z 1,8 procenta v závěru loňského roku. Před rokem hospodářství ovlivňovaly zejména důsledky druhé vlny pandemie covidu-19.

Německo by Česku s plynem pomohlo, říká Česko-německá průmyslová komora
MoneyJsme naprosto ekonomicky provázaní, rozhodně bychom vás nenechali v problémech. Tak zní sdělení Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Nicméně, náhlé zastavení dodávek plynu by české ekonomice, a tím i německým vlastníkům firem, způsobilo obří problémy. Jako jednu z velkých potíží vnímá komora špatnou komunikaci vlády, respektive ministerstva průmyslu.
V napjaté situaci rostoucích cen a současného rozvolňování karanténních opatření se soukromé spotřebitelské výdaje pohybovaly na podobné úrovni jako v předešlém čtvrtletí (minus 0,1 procenta). Také státní výdaje se změnily jen mírně (plus 0,1 procenta).
„Silným impulzem byly naopak investice. Díky mírnému počasí v prvním čtvrtletí roku 2022 se investice ve stavebnictví i přes značný růst cen zvýšily proti čtvrtému čtvrtletí roku 2021 o 4,6 procenta,“ uvedl statistický úřad.
Německá vláda kvůli hospodářským dopadům války na Ukrajině zhoršila výhled růstu ekonomiky na letošní rok na 2,2 procenta, zatímco ještě na začátku roku očekávala růst o 3,6 procenta. U míry inflace očekává výstup na 6,1 procenta.

Čínu brzdí covid. V růstu už zřejmě nebude první, po 45 letech ji porazí USA
MoneyOmezení pohybu v Číně kvůli pandemii covidu zřejmě budou znamenat, že tempo růstu čínské ekonomiky bude letos poprvé od roku 1976 nižší, než tempo růstu ekonomiky Spojených států, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejích ekonomů druhá největší ekonomika světa letos vzroste pouze o dvě procenta, zatímco hrubý domácí produkt USA se má letos zvýšit o 2,8 procenta.

Česká ekonomika letos zpomalí na 1,8 procenta, uvádí prognóza ČBA
MoneyČeská bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 1,8 procenta. V předchozí únorové prognóze počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 3,7 procenta. Růst ekonomiky bude podle asociace ovlivněn dopady války na Ukrajině, problémy v dodavatelských řetězcích a inflací. Ta by měla letos podle nových odhadů ČBA stoupnout na průměrných 12,4 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.