Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Do udržitelné ekonomiky pumpují investoři desítky bilionů. A ještě přidají

ESG, ilustrační foto
iStock
Lukáš Vincent

Přehlídka velkých čísel. Tak vypadají statistiky finančních prostředků přicházejících do investičních aktiv spojených s takzvaným udržitelným investováním. Až na 53 bilionů dolarů, třetinu veškerých finančních prostředků „pod správou“, by podle analýzy agentury Bloomberg mohly do poloviny této dekády vyrůst finanční produkty s přídomkem ESG.

Ještě před třemi lety tato suma přitom činila 30 bilionů a na konci letošního roku se téměř dotkne 38 bilionů.

Tyto částky však nejsou překvapením. Podle řady průzkumů a analýz totiž právě kritéria ESG investoři zohledňují ve svých analýzách stále častěji. „Podle našich údajů se podle toho rozhoduje pět ze šesti investorů,“ uvedla agentura Gartner. A obdobně hovoří také data z burzy Nasdaq. „Už tři čtvrtiny institucionálních investorů a 77 procent portfolio manažerů považují v tuto chvíli metriku ESG za nedílnou součást správného investování,“ prozradila burza.

O polovinu pak loni meziročně narostl počet institucionálních investorů, kteří přímo zařadili některý finanční produkt s přídomkem ESG do svého portfolia.

Pro vyšší adopci tohoto typu investic hovoří podle mínění investičních profesionálů i zvyšující se konsensus v metodikách měření ESG faktorů jednotlivých ratingových agentur, který sice stále není dokonalý, ale s širší adopcí se v průběhu času metody jednotlivých firem vzájemně přibližují.

esg

ESG: Akronym měnící globální byznys

Newstream.cz spouští seriál o ESG investicích. Společensky uvědomělé investice jsou trendem doby. Přitom nejsou žádnou novinkou a ve světě se objevily již před šedesáti lety.

Přečíst článek

Globální změna

Udržitelnost by měla hrát roli také v postpandemické ekonomice a investicích jednotlivých států. Vysoké částky ze státních rozpočtů, velmi často na úkor vyššího zdanění, by měly podle schválených plánů putovat právě na projekty odpovídající kritériím ESG, ať už to je vyšší ekologizace, tak také na narovnání podmínek na pracovním trhu.

Lídrem v tomto je zatím Evropa, kde je v tuto chvíli zainvestována polovina veškerých globálních ESG aktiv. Ale do budoucna by se měla zvýšit zejména pozice Spojených států amerických, protože jen energetická strategie prezidenta Joea Bidena počítá se dvěma biliony dolarů na transformaci tamního energetického trhu. A velký potenciál si investoři v blízké budoucnosti slibují od změn v Asii, zejména v Japonsku. Na základě těchto predikcí investoři počítají, že se jim vynaložené prostředky výrazně zhodnotí.

Volím zelenou, ilustrační foto

KPMG: České banky zaspaly ESG

Velké tuzemské banky jsou v ESG trochu dál, hlavně kvůli mateřským korporacím. Malé banky zatím váhají, zjistila poradenská firma KPMG.

Přečíst článek

Ne vše je růžové, tedy zelené

„Skutečnost, jak rychle investoři myšlenku takzvaného udržitelného investování přijímají, vyvolává otázky, zda dynamika, jež kolem ESG v poslední době vznikla, bude pokračovat, nebo zda se jedná o bublinu, která dříve či později praskne,“ napsal ve svém komentáři Harald Walkate, vedoucí oddělení ESG společnosti Natixis Investment Managers.

Odpověď podle něj spočívá především ve větším vyjasnění toho, čeho chtějí investoři v konečném důsledku dosáhnout. A to ve smyslu stanovení realistického očekávání jak ohledně finančních výsledků, tak i společenského dopadu jejich investic.

A podobně ostatně mluví také viceguvernér České národní banky Marek Mora. „ESG je teď opravdový fenomén a jedou v tom všichni úplně naplno, banky, investoři, asi zejména ti mladí... A nám se jako centrální bance může stát to, že budeme muset tlumit následky takového vývoje, který může vyústit třeba v zelené bublině. Myslet si, že všechny zelené projekty dopadnou tak, jak stojí na papíře, je nesmysl,“ řekl v rozhovoru pro Newstream.cz.

>>>>>>Více k tématu ESG čtěte v naší rubrice<<<<<<

ESG

ESG je jedna z největších růstových příležitostí, řekl šéf Dow Jonesu

Sektor udržitelných financí, který se zaměřuje na investice do ekologických, sociálních a dalších udržitelných projektů, takzvaný ESG, má velkou budoucnost.

Přečíst článek

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

ESG, ilustrační foto

Zelené investice jsou příležitost, věří svět. Češi to vidí jinak a mohou vydělat miliardy

Přečíst článek
Doporučujeme