Doba covidu přála bankéřům. Počet vydělávajících přes milion eur rekordně stoupl
Počet bankéřů a obchodníků v Evropské unii, kteří vydělávali více než milion eur (asi 24 milionů korun) ročně, v roce 2021 rekordně vzrostl. Důvodem bylo, že společnosti s cennými papíry dosáhly v době covidu mimořádných příjmů a investiční banky po brexitu přemístily zaměstnance na kontinentální Evropu, uvedla agentura Bloomberg.
Počet vysoce vydělávajících bankéřů v EU vzrostl v roce 2021 o 42 procent oproti předchozímu roku na 1957, uvedl Evropský bankovní úřad (EBA) se sídlem v Paříži. To je nejvyšší úroveň v EU a přidružených státech od doby, kdy EBA začal shromažďovat data v roce 2010. Údaje nezahrnují Velkou Británii, které po odchodu z EU v roce 2020 zůstává hlavním finančním centrem.
Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.
Trhy podceňují odhodlání ECB dál zvyšovat sazby, varoval v Davosu člen Rady guvernérů
Money
Nejlépe placený bankéř EU pracoval ve Španělsku, kde podle EBA vydělal 14 až 15 milionů eur. „Značná částka této celkové odměny tvoří výplata odstupného,“ uvedl úřad, aniž by identifikoval osobu.
Banky soutěžily v přetahování manažerů
Globální banky mezi sebou v roce 2021 soutěžily o najímání bankéřů uprostřed pandemie, která vyvolala nárůst obchodních aktivit a zvýšenou poptávku po poradenství v oblasti fúzí a akvizic a také vydávání akcií a dluhopisů.
Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je potřeba přesně definovat, co vlastně jsou ona neustále opakovaná kritéria udržitelnosti neboli ESG. A to skutečně natvrdo, nikoli vágně, jak se doposud děje, protože to nefunguje.
Vlivný bankéř v Davosu: Kapitalismus se musí podřídit udržitelnosti
Money
Tento konkurenční hon ale v následujícím roce náhle zastavila ruská invaze na Ukrajinu. Bankéři nyní čelí vyhlídce na nižší bonusy za svůj výkon v roce 2022. Výsledky za loňský rok zatím úřad nemá.
Zvedl se i podíl bonusů
Zvýšení počtu exkluzivně placených bankéřů v roce 2021 také odráží vyšší celkové mzdy, uvedl EBA. Bonusy vzrostly na ekvivalent 100,6 procenta pevné mzdy z 86,4 procenta o rok dříve, podle váženého průměru pro všechny osoby s vysokými příjmy vypočítaného EBA, který koordinuje bankovní regulaci v Evropě.
Bonusy bankéřů jsou omezeny na ekvivalent jejich ročního platu v EU, ačkoli věřitelé mohou požádat akcionáře o povolení zvýšit je na dvojnásobek základní mzdy.
Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.
Inflace, zadlužení, válka. Globální recese je pravděpodobná, ukazuje průzkum
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.