Dobrá zpráva pro hladovějící svět. Jeden z největších obchodníků s obilím začal vyvážet novou ukrajinskou úrodu
Jeden z největších světových obchodníků se zemědělskými komoditami, americká nadnárodní společnost Cargill, začala vyvážet z válkou zmítané Ukrajiny tamní novou úrodu včetně obilí. To je dobrá zpráva pro světový potravinářský trh, protože vývoz by mohl přispět k dalšímu poklesu globálních cen základních potravin, které se ještě před několika měsíci pohybovaly na rekordech, napsala agentura Bloomberg.
Americká společnost Cargill, přední světový obchodník se zemědělskými komoditami, začala vyvážet úrodu z letošní sklizně z válkou zmítané Ukrajině, což je krok, který by mohl pomoci dále snížit globální ceny potravin. Zásilky mohly začít proudit do světa, protože Rusko na začátku listopadu souhlasilo s obnovením dohody o zachování exportních koridorů přes Černé moře, řekl v rozhovoru pro Bloomberg generální ředitel firmy David MacLennan.
Kyjev přestavil mezinárodní program, který má zajistit dodávky ukrajinského obilí do nejchudších zemí v Africe a v Asii. Učinil tak symbolicky u příležitosti 90. výročí stalinského hladomoru na Ukrajině, informovaly zahraniční tiskové agentury.Ukrajina zahájila program na vývoz obilí do Etiopie či Somálska
Politika
Další dodávky pomohou dále stlačit světové ceny potravin, které v březnu vyskočily na rekord poté, co únorová ruská invaze na Ukrajinu téměř zastavila dodávky z Ukrajiny, jednoho z hlavních producentů obilí na světě, podotkl Bloomberg.
„Dostáváme novou úrodu," řekl MacLennan. „Úroda sice klesla, ale dobrá zpráva je, že náklady s ní jsou v pohybu. Ukrajina je jeden z hlavních zdrojů chleba na světě. Musíme ho využívat," dodal.
Ceny potravin klesají osm měsíců v řadě
Ukrajina odeslala přes Černé moře asi 12,6 milionu tun plodin od doby, kdy byla v červenci uzavřena dohoda mezi znepřátelenými státy zprostředkovaná OSN za přispění Turecka. To poskytlo záchranné lano ukrajinské ekonomice uprostřed války. Dohoda – obnovená v polovině listopadu na dalších 120 dní – pomohla v říjnu stlačit světové ceny potravin na nejnižší úroveň za osm měsíců.
Ukrajina zatím v nynější sezoně vyvezla téměř 16,2 milionu tun obilí, což je ve srovnání se stejným obdobím předchozí sezony pokles o 31,7 procenta. S odvoláním na údaje ukrajinského ministerstva zemědělství to uvedla agentura Reuters.Ukrajina zatím vyvezla o třetinu méně obilí než předchozí sezonu
Trhy
Světové ceny potravin v listopadu klesly a ještě více se tak vzdálily rekordu z letošního března. Přispěl k tomu zejména pokles cen právě obilovin a dále pokles cen masa a mléčných výrobků, uvedla na začátku prosince Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Dohoda ale nařizuje, aby všechny náklady byly kontrolovány týmy v Turecku před a po tranzitu z ukrajinských přístavů, přičemž vývoz byl v poslední době zpomalen pomalým tempem kontrol. Přístavní kontroloři také čelí potížím včetně výpadků proudu a nutnosti pracovat v noci, řekl MacLennan.
Úroda na Ukrajině je nižší než loni
Dodávky všeho možného od pšenice po kukuřici a slunečnicová semena jsou letos z Ukrajiny – přezdívané „obilnice Evropy“ – nižší. Úroda na Ukrajině by měla podle odhadů činit 60 až 70 procent ve srovnání s předchozími roky, řekl MacLennan.
Rusko po sobotních útocích na lodě na Krymu pozastavuje svoji účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů, kterou zprostředkovala OSN. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba napsal, že Moskva používá falešnou záminku k zablokování obilného koridoru.Putin opět zkouší vyhladovět svět. Vinu svádí na Kyjev
Politika
Společnost Cargill je jedna z mála, která setrvává na svém rozhodnutí pokračovat ve výrobě ve svých ruských provozech, protože Rusko stejně jako Ukrajina jsou podle MacLennana „klíčem k nasycení světa“. Utlumila tam alespoň své méně důležité aktivity.
„Zpočátku se objevilo mnoho hlasů, že by z Ruska měly odejít všechny západní firmy. Naším cílem je nakrmit lidi. Vyrábíme jídlo. Krmíme obyvatele Ruska a také obyvatele na Středním východě a v Africe. Kdybychom z Ruska odešli, bylo by to k jejich škodě," podotkl.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.