Dočkají se Italové nižších daní? A za jakou cenu?
Italská vláda chystá částečnou privatizaci italské železnice, pošty a třeba i energetické firmy Eni. Nejdále v úvahách pokročil kabinet u poštovních služeb. Za pětinový podíl v Poste Italiane by stát mohl inkasovat až 2,5 miliardy eur. Prodej státního majetku by umožnil vládě Giorgie Meloniové získat peníze a splnit její předvolební slib - snížení daní.
Prodej části podílu v Poste Italiane je součástí privatizačního plánu, který počítá do roku 2026 s prodejem státního majetku za zhruba 20 miliard eur. Státní kase tento obchod mohla vynést až 2,5 miliardy eur (62 miliard korun). Informoval o tom podle agentury Bloomberg italský list La Repubblica, podle kterého by se prodej podílu deset až 20 procent mohl uskutečnit do jednoho až dvou měsíců.
Italská vláda v současnosti vlastní v poštovní společnosti podíl zhruba 29,3 procenta. Státní banka Cassa Depositi e Prestiti drží 35 procent.
Italský ministr financí Giancarlo Giorgetti uvedl, že jednal o prodeji podílu v některých italských státních společnostech se zahraničními fondy na právě skončeném Světovém ekonomickém fóru.
Informované zdroje tento týden také uvedly, že Itálie plánuje prodat podíl až čtyři procenta v energetické firmě Eni, aby získala peníze na snížení státního dluhu.
Začátkem tothoto roku oznámila italská premiérka Giorgia Meloniová oznámila, že zvažuje také částečnou privatizaci státní železniční společnosti Ferrovie dello Stato (FS).
Itálie se v poslední době potýká s nízkým růstem a vysokými úrokovými sazbami. To jí braní ve snižování dluhového zatížení. Dluh země dosahuje zhruba 140 procent hrubého domácího produktu. Prodej státního majetku by umožnil vládě získat peníze a splnit její předvolební slib - snížení daní.
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.Návrat do historie? V Římě složila premiérskou přísahu šéfka postfašistické strany Meloniová
Politika
Česká republika sice momentálně stále má velmi nízký podíl dluhu na HDP, zejména v kontextu eurozóny. V příštím roce se ale může situace dramaticky změnit, uvedl náměstek ministra financí a bývalý člen rady České národní banky Marek Mora v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS.Marek Mora: Jih Evropy příští rok překvapí rychlým snížením zadlužení. Česku naopak poroste
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.