Dohodáře čeká zrušení srážkové daně. Desetitisíce zaměstnanců budou muset nově podávat přiznání

Důvodem pro zrušení této formy odvodu daně je nově navrhované jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů. Jeho prostřednictvím budou zaměstnavatelé posílat státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejích výdělcích. Stát na oplátku nabídne zaměstnancům takzvané předvyplněné daňové přiznání.
Ministerstvo financí chce zrušit institut srážkové daně z příjmů, kterou se zdaňují například příjmy z dohod o provedení práce. Důvodem pro zrušení této formy odvodu daně je nově navrhované jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů. Jeho prostřednictvím budou zaměstnavatelé posílat státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejích výdělcích. Stát na oplátku nabídne zaměstnancům takzvané předvyplněné daňové přiznání, kde bude mít k dispozici potřebné údaje. Návrh je součástí změnového zákona, který souvisí s návrhem nového zákona o jednotném měsíčním hlášení. Upozornil na to server Podnikatel.cz.
Ministerstvo ujišťuje, že brigádníkům a dalším lidem s drobnými vedlejšími příjmy zůstane pohodlnější způsob zdaňování.
Podle serveru budou muset nyní desetitisíce zaměstnanců podávat daňové přiznání. Půjde například o odměny předsedů sdružení vlastníků bytových jednotek, brigádníků na výpomoc nebo členů dozorčích rad. Stát na této dani v roce 2023 vybral od zaměstnanců přes 28 miliard korun.
Vláda v důvodové zprávě uvádí, že důvodem pro zavedení institutu srážkové daně bylo nezatěžování poplatníků administrativou v případě bagatelních příjmů ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. Šlo o daň se značně bezproblémovou formou výběru a pro samotného poplatníka šlo o administrativně nenáročnou operaci.
Zrušení srážkové daně má mít dvě fáze. První nastane od příštího roku a bude se týkat fyzických osob daňových nerezidentů, které jsou členy orgánů právnických osob. U zaměstnanců se pak tento institut zruší od 1. ledna 2027.
Navrhované zrušení vláda vysvětluje tím, že v souvislosti se zavedením jednotného měsíčního hlášení se změní zásadně i správa daně z příjmů fyzických osob. Hlášení zaměstnavatelů bude měsíčně finančním úřadům poskytovat údaje o výdělcích všech zaměstnanců. Úřady tak budou mít přehled o všech příjmech ze zaměstnávání jednotlivých poplatníků, a to i těch, na které se v současnosti uplatňuje srážková daň. Zaměstnanec se pak rozhodne, zda požádá svého zaměstnavatele o roční zúčtování, nebo zda podá daňové přiznání.
V takovém případě na něj bude čekat „předvyplněné daňové přiznání“. Finanční úřad už bude mít na jednom místě díky jednotnému hlášení k dispozici informace o všech výdělcích od všech zaměstnavatelů. Bude mít i další data třeba od bank, pojišťoven nebo poskytovatelů dlouhodobých investičních produktů, které jsou daňově zvýhodněny.
Vlády se mění a každý ministr, či ministryně financí slibuje zjednodušení daňového přiznání. To však zůstává v nedohlednu. Živnostníci a podnikatelé se tak stále musí obracet na experty. V Komoře daňových poradců bylo ke konci loňského roku zapsáno 4703 jednotlivců a 960 společností.
Obyčejná práce: Daňovému poplatníkovi se žije krušně, říká poradkyně
Zprávy z firem
S daňovým přiznáním za rok 2024 poprvé pocítí fyzické osoby v plné míře zvýšení daňové zátěže, které přinesl vládní konsolidační balíček. Na dani z příjmů zaplatí víc. Zejména kvůli rušení daňových slev a snížení hranice pro progresivní daň. Termín pro podání bez daňového poradce je do 2. května.
Sbohem, daňové slevy. Letos se přiznání poplatníkům prodraží
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.