Část akcií Revolutu odkoupí investoři | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dohodnuto. Investoři odkoupí část akcií Revolutu, firma se stane evropským gigantem

Investoři odkoupí část akcií Revolutu, firmu ohodnotili na 45 miliard dolarů
ČTK
 ČTK

Fintechová společnost Revolut se dohodla na odprodeji části akcií investorským skupinám Coatue, D1 Capital Partners a Tiger Global.

Sekundární prodej akcií umožňuje současným zaměstnancům zhodnotit svůj podíl ve firmě, uvedl Revolut. Dohoda firmu oceňuje na 45 miliard dolarů (1,03 bilionu korun), což ji podle agentury Reuters řadí mezi největší evropské banky podle tržní kapitalizace.

Firma teprve na konci července získala bankovní licenci v Británii, kde sídlí. Pro srovnání - tržní kapitalizace francouzské Société Générale, která vlastní českou Komerční banku, podle dat LSEG činí 19 miliard dolarů. Britská Barclays má aktuálně tržní hodnotu 43 miliard dolarů.

„Toto ohodnocení odráží dobré finanční výsledky, které společnost zaznamenala v posledních čtvrtletích, a pokrok dosažený při plnění strategických cílů,“ uvedl Revolut.

Podnik loni zvýšil tržby meziročně o 95 procent na 2,2 miliardy dolarů (50,5 miliardy korun). Provozní zisk pak zvýšil na rekordních 545 milionů dolarů (12,5 miliardy korun).

Revolut už dříve uvedl, že se „zavázal umožnit svým zaměstnancům podílet se na úspěchu společnosti tím, že se stanou jejími akcionáři, a zároveň jim poskytnout pravidelnou příležitost k odprodeji akcií“.

Společnost Revolut, kterou založil britský podnikatel ruského původu Nikolaj Storonskij s britsko-ukrajinským kolegou Vladyslavem Jacenkem, nemá fyzické pobočky. Nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s řadou finančních nástrojů prostřednictvím jediné aplikace. Jejích služeb využívají i zákazníci v České republice. Do konce letošního roku chce Revolut globálně překonat hranici 50 milionů klientů.

Petr Borkovec/Partners

Petr Borkovec: Partners Banka má tolik klientů, že se nám přehřál klientský servis

V rychlosti transakcí je s aplikací Partners Banky srovnatelný jen Revolut, říká její zakladatel a šéf skupiny Partners Petr Borkovec. Na technologický systém banky je hrdý, firma si ho vyráběla na míru. Jaké to je, v dnešní době na zelené louce postavit banku? Drahé, stálo to osm set milionů korun, ale čtvrtinu nákladů na banku podle něj pokryly vysoké úrokové sazby, které zhodnotily peníze nachystané na spuštění banky. Banka roste rychleji, než zakladatelský tým čekal, proto s ní mají velké plány. „Za sedm let chceme mít v bance milion klientů jen v Česku,“ plánuje Borkovec.

Přečíst článek

Revolut, ilustrační foto

Revolut je o krok blíž získání bankovní licence v Británii

Britská fintechová společnost Revolut se se svým investorem SoftBank dohodla na zjednodušení vlastnické struktury. Je tak blíže získání dlouho odkládané bankovní licence na svém domácím trhu, píše s odkazem na tři osoby obeznámené se situací deník Financial Times (FT).

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

George měl výpadek. Klienti České spořitelny měli problém dostat se ke svým penězům

Přečíst článek
Doporučujeme