Dolar zažívá nejlepší období od osmdesátek. Změnit to mohou prezidentské volby

Posilující dolar vládne trhům. Navíc to vypadá, že ještě minimálně nějakou dobu silný zůstane. Změnit by to však mohl výsledek podzimních prezidentských voleb. Především v případě vítězství Donalda Trumpa.
Analytici loni nad dolarem už pomalu lámali hůl. Jenže na rozdíl od toho, co mnozí na Wall Street očekávali, chytla americká měna letos svěží vítr. Překvapivě vyšší inflační čísla donutila investory, aby zrušili sázky na letošní snížení sazeb.
Vůči americké měně za poslední rok oslabila i tuzemská měna. „Česká koruna k americkému dolaru za poslední rok oslabila především vlivem rostoucího úrokového diferenciálu, který věští i rozdílný vývoj v ekonomice,“ říká analytik BHS Timur Barotov. „Ekonomika Spojených států se drží pevně na nohách i přes vysoké úrokové sazeb,“ doplňuje.
Důvodem, proč se Češi poohlížejí po nemovitostech v zahraničí, je často přijatelnější pořizovací cena domů a bytů, než jaká je v ČR. Nejvíce se zajímají o Španělsko, Chorvatsko, Itálii a Bali.
Třetina Čechů ukládá peníze do nemovitostí, i těch v cizině
Reality
Zlatý standard
Měřeno dolarovým indexem je dolar stále mírně pod svým vrcholem z roku 2022, kdy americká centrální banka (Fed) začala rychle zvyšovat úrokové sazby. Zůstává však historicky silný. Očištěn o inflaci je jen 10 procent pod úrovní své hodnoty od okamžiku, kdy Richard Nixon ukončil směnitelnost zlata v roce 1971 a tím skončil takzvaný zlatý standard. Dolar tak zažívá nejlepší období od 80. let minulého století, kdy Fed vedl Paul Volcker, slavný jestřáb mezi centrálními bankéři.
Tehdy, v roce 1985, dolar posílil natolik, že se američtí politici začali obávat negativního dopadu na domácí exportéry. Dohodli se tak na koordinaci jeho oslabení se zástupci Velké Británie, Německa, Francie a Japonska v hotelu Plaza v New Yorku. Do roku 1988 dolar ztratil třetinu své skutečné hodnoty.
Tržní hodnota amerického výrobce čipů Nvidia poprvé překročila tři biliony dolarů (zhruba 68 bilionů korun). Společnost Nvidia tak podle agentury Reuters předstihla americkou technologickou firmu Apple a stala se druhým nejhodnotnějším podnikem na světě. Jedničkou zůstává americký softwarový gigant Microsoft.
Apple sesazen. Pozici druhé nejhodnotnější firmy světa bere Nvidia
Zprávy z firem
Prezidentské volby zamíchají kartami
Něco podobného by se v menším měřítku mohlo opakovat i letos, zvláště pokud Donald Trump vyhraje v listopadu prezidentské volby, píše deník The Wall Street Journal. Jeho ekonomičtí poradci v minulosti prosazovali slabší dolar, aby se snížil americký obchodní deficit, zejména ve vztahu k Číně.
Historie se nikdy přesně neopakuje a investoři by neměli čekat na monumentální výprodej dolaru, který následoval po schůzce zástupců výše uvedených států v hotelu Plaza, který kdysi patřil Donaldu Trumpovi. Ale ani by neměli předpokládat, že americká měna může růst navždy.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.