Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Domino efekt Donalda Trumpa. Americká ekonomika klesla

Domino efekt Donalda Trumpa. Americká ekonomika klesla
Profimedia
 ČTK

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém dnešním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.

Jedná se o první dílek dominového efektu agresivní obchodní politiky Donalda Trumpa, uvedla k čerstvým datům z ekonomiky agentura Bloomberg. Výsledky zaostaly za očekáváním analytiků. Ti v anketě agentury Reuters naopak očekávali, že ekonomika vzroste, růst odhadovali na 0,3 procenta. Průzkum se ale uskutečnil ještě před úterní zprávou, která ukázala, že schodek obchodu se zbožím byl v březnu rekordní kvůli rekordnímu dovozu.

Americký prezident Donald Trump

Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího

„Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Dovoz snížil růst v prvním čtvrtletí o pět procentních bodů. Výrazně zpomalily také spotřebitelské výdaje. Výdaje federální vlády se propadly o 5,1 procenta. Podnikatelské investice se však o 21,9 procenta zvýšily, protože firmy vkládaly peníze do vybavení.

Složka HDP, která slouží k posouzení skutečné síly ekonomiky, však vzrostla v celoročním přepočtu o tři procenta, a mírně tak zrychlila z 2,9 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. Tato složka zahrnuje výdaje domácností a soukromé investice, ale vylučuje proměnlivé položky, jako jsou export, zásoby a vládní výdaje. Ekonomové tuto část HDP sledují jako spolehlivější ukazatel vnitřní síly ekonomiky, protože zahrnuje především spotřebu a investice v soukromém sektoru, tedy to, co nejlépe odráží chování domácích firem a spotřebitelů.

Škoda Auto kvůli nedostatku dílů ruší některé směny ve výrobě

Česká ekonomika si drží tempo. Nejistoty ale přetrvávají

Česká ekonomika v letošním 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českéhoo statistického úřadu (ČSÚ). Výsledek analytiky nezarmoutil, ale ani nepotěšil. Očekávali jej.

Přečíst článek

Prudký růst dovozu se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně obrátí, čímž se odstraní zátěž pro HDP. Ekonom společnosti Capital Economics Paul Ashworth očekává, že v období duben až červen se ekonomika vrátí k růstu, který bude činit dvě procenta. Mnozí ekonomové však varují, že masivní americká cla a nepravidelný způsob jejich zavádění poškodí růst ve druhé polovině roku a zvyšuje riziko recese.

Americký prezident Donald Trump v reakci na zprávu na své sociální síti napsal, že Američané by měli být trpěliví. Cla nakonec podle něj povedou k oživení americké ekonomiky.

Dnešní zpráva byla netrpělivě očekávána zejména s ohledem na radikální celní politiku, kterou Trump zahájil po svém lednovém nástupu do funkce. Trump už několik týdnů vyvolává nejistotu četnými oznámeními a odklady cel a celkově nevyzpytatelnou obchodní politikou. To občas vyvolalo silné turbulence na finančních trzích.

Trump ve velkém uvalil cla na dovoz z celého světa, obzvláště z Číny. Slibuje ale, že jeho celní politika učiní zemi a ekonomiku úspěšnější než kdykoliv předtím. Cla považuje Trump za nástroj k získání příjmů, které by kompenzovaly jeho slibované snížení daní a oživily dlouhodobě upadající průmyslovou základnu Spojených států.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Analýza: Celní války mohou zpomalit hospodářský růst, stagflace Česku ale nehrozí

Přečíst článek
Doporučujeme