Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dominový efekt. Pád dvou kryptoměn způsobí zhroucení tisíců dalších

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Nedávné zhroucení sesterských kryptoměn terraUSD a Luna ovlivní trh s digitálními měnami natolik, že se dá podle expertů z trhu očekávat, že v budoucnu podobný osud potká tisíce dalších, zejména menších kryptoměn. Na trhu jich přitom není málo – zhruba 19 tisíc, uvedl server CNBC.

V současné době existuje přes 19 tisíc kryptoměn a desítky blockchainových platforem, které je spravují. Několik hráčů z kryptoměnového průmyslu míní, že po pádu stablecoinu terraUSD a Luny, který na trhu vyvolal šok, pravděpodobně zkolabuje tisíce digitálních tokenů a počet existujících blockchainů bude v nadcházejících letech také klesat, napsal server CNBC.

Dění kolem oněch sesterských kryptoměn vrhlo pozornost na tisíce dalších existujících kryptoměn a vyvolalo otázku, zda všechny přežijí. „Jedním z důsledků toho, co jsme viděli minulý týden při problému terraUSD, je, že jsme ve fázi, kdy je příliš mnoho blockchainů i tokenů. A to mate uživatele a přináší určitá rizika pro uživatele,“ řekl minulý týden CNBC na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu generální ředitel Web3 Foundation Bertrand Perez.

Bitcoin, ilustrační foto

Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?

Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.

Přečíst článek

„Stejně jako na začátku internetu bylo spoustu ´dotcom´ společností a mnohé z nich byly podvody a nepřinášely žádnou hodnotu – ale časem se vše vyčistilo. A nyní máme velmi užitečné a legitimní společnosti,“ dodal.

Většina krypto je prý odpad

Brad Garlinghouse, generální ředitel přeshraniční blockchainové platební společnosti Ripple, míní, že v budoucnu pravděpodobně zbude „tvrdé jádro“ kryptoměn. „Myslím, že vyvstává otázka, zda nyní potřebujeme 19 tisíc měn, nebo ne. Ve světě fiat peněz je třeba jen 180 měn,“ řekl Garlinghouse. Guggenheim Chief Investment Officer Scott Minerd minulý týden přilil další pesimismus, když prohlásil, že většina krypto je „odpad“ , ale že bitcoin a ethereum přežijí.

Kryptoměny

Krach na kryptotrhu je ozdravný. Slabší kusy odpadnou, tvrdí lídři blockchainu

Jsme na medvědím trhu. A to je dobře. Zní vzkaz lídrů světa kryptoměn ze švýcarského Davosu, píše CNBC.

Přečíst článek

Brett Harrison, generální ředitel kryptoměnové směnárny FTX US, řekl, že stovky v současnosti existujících platforem nepřežijí. „Když se zamyslíte nad blockchainy... za 10 let pravděpodobně zmizí stovky různých blockchainů. Zůstane několik jasných vítězů pro různé druhy aplikací,” řekl Harrison.

Pesimistické komentáře přicházejí v době, když je trh s kryptoměnami stále pod tlakem. Bitcoin je o více než 50 procent vzdálen od svého rekordního maxima, které dosáhl v listopadu, a plácá se kolem 30 tisíc dolarů. Mnohem níže, než jsou jejich historická maxima, je i mnoho dalších digitálních tokenů.

Bitcoin, ilustrační foto

Průlomový verdikt: Kryptoměny jsou věc, ne peníze, prodej se musí danit, rozhodl soud

Když prodáte bitcoin a dostanete za něj koruny, není takový zisk osvobozený od daně z příjmů fyzických osob. Konstatoval to Krajský soud v Brně, když ve dvou prakticky shodných případech posuzoval výjimku podle zákona o daních z příjmů. Ta se vztahuje na kurzový zisk vzniklý při směně peněz z účtu v cizí měně, uvedl server Peníze.cz. Jde o první rozsudky českých soudů k prodeji kryptoměn z hlediska daně z příjmů fyzických osob, zdůrazňuje Zuzana Setunská, daňová poradkyně Deloitte Advisory.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme