Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Doplňky k Tesle budou za dogecoiny, tvrdí Musk. Možná jen jeho další hrátky

Za dogecoiny prý bude možné kupovat doplňky k Tesle, prohlásil její šéf Elon Musk.
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Vizionář, nejbohatší muž planety a milovník kryptoměn se psem ve znaku Elon Musk opět využil Twitter k obvyklým marketingovým účelům. Na síti oznámil, že za doplňky k elektromobilům Tesla bude možné platit právě dogecoiny a dalšími „psími“ virtuálními měnami. Hodnota dogecoinu poté okamžitě stoupla o 33 procent a v podvečer se prodávala za něco přes 18 centů. Otázkou je, zda je vzkaz jeho 66 milionům sledujících míněn vážně.

Za digitální mince by mohly být prodávány některé produkty označované jako „merch“ s logem Tesly, jako je třeba spona na opasek Giga Texas v hodnotě 150 dolarů. A například produkt nazvaný Cyberwhistle z nerezové oceli za 50 dolarů, tvarovaný jako snímač, se v listopadu vyprodal téměř okamžitě poté, co šéf automobilky napsal na Twitter stručné „Zapískat na Teslu!“, upozornila agentura Bloomberg.

Zdroje z Muskova blízkého okolí tehdy okamžitě předpověděly, že skutečný Tesla whistleblower se objeví během několika dní, a měli pravdu, podotkl Bloomberg. A nebylo to poprvé, co Musk propagoval satirický produkt prostřednictvím tweetování posměšků na americkou Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC), která jej bedlivě sleduje. 

Jako v případě tweetu z května 2018, ve kterém Musk napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Cena akcií totiž sice po Muskově tweetu stoupla, ale poté, co svůj plán odložil, zase klesla a část investorů mohla utrpět ztrátu.

Bitcoin, ilustrační foto

Černá sobota pro kryptoměny. Bitcoin se propadl o pětinu

Cena největší kryptoměny světa se propadla až k hranici 42 tisíc dolarů, přitom ještě před několika týdny stále jeden bitcoin více než 66 tisíc dolarů. Pokles ale zaznamenaly všechny kryptoměny.

Přečíst článek

Krátce nato se komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění. Tesla a Musk museli každý zaplatit 20 milionů dolarů. Musk se v rámci dohody rovněž zavázal, že nebude na Twitteru zveřejňovat informace s možným dopadem na akciový trh. Ani to se mu podle názoru dalších akcionářů nedaří naplňovat a jeden z nich na Muska podal nedávno žalobu.

Musk je mimo jiné hlasitým zastáncem dogecoinu, „meme“ kryptoměny s obrázkem psa šiba inu (či také shiba-inu). Tweety od nejbohatšího člověka světa přispěly k rostoucí popularitě této parodické digitální měny, která vznikla teprve v srpnu minulého roku. Jen v říjnu během týdne stoupla její cena přibližně o 380 procent do výše 0,00003434 dolaru. Stačilo, aby Musk zveřejnil na svém twitterovém účtu fotku svého štěněte této rasy Flokiho s nicneříkajícím vzkazem „Floki Frunkpuppy“.

I kvůli nemalému Muskovu vlivu tak v současné době podle serveru CoinGecko je dogecoin desátou nejhodnotnější kryptoměnou a šiba inu o tři příčky za ním.

Elon Musk

Osobností roku časopisu Time je vizionář bez domova, Elon Musk

Nenarodili jste se do saúdské královské rodiny, a přesto se chcete stát dolarovým miliardářem? Máte ještě několik možností, jak toho docílit, píše server magazínu Time, který za osobnost roku 2021 označil podnikatele a vizionáře Elona Muska.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme