Chorvati využili eura a razantně zdražili. Týdenní ubytování ve Splitu vyjde i na 55 tisíc korun
Chorvatsko tradičně patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Loni jich na jadranskou riviéru zavítalo 850 tisíc. A podobně tomu bude pravděpodobně i letos, navzdory tomu, že dovolená se tam Čechům prodraží.
Letošní dovolená na chorvatském pobřeží Jaderského moře bude výrazně dražší než v předchozích sezónách. Potraviny v březnu zdražovaly v Chorvatsku meziročně o zhruba sedmnáct procent, o 30 procent pak ubytování v soukromí, píše chorvatský server Poslovni Dnevnik.
Zatímco loni apartmán na vrcholu letní sezóny vyšel na 60 eur za noc, letos to bude o zhruba dvacet eur víc. Při 10denním pobytu si tak Češi připlatí 200 eur, v přepočtu necelých pět tisíc. Například za týden v apartmánu v turisticky oblíbeném Splitu zaplatí čtyřčlenná rodina na serveru Booking.com přes 45 tisíc korun, na ostrově Murter poblíž Šibeniku pak o deset tisíc méně.
Výrazně vyrostly i ceny v pohostinství. Podle chorvatského serveru hr.index o 10 až 80 procent. Výrazně se to samozřejmě liší dle lokalit. Nejdráž je ve střední Dalmácii nebo Istrii. Například ve Splitu jadranská specialita grilované kalamáry vyjdou na 850 korun.
Chorvatské zájezdy zdražily nejvíc
Meziročně zdražují i zájezdy organizované cestovními kancelářemi, ve srovnání s dalšími vyhledávanými destinacemi jako Řecko nebo Egypt nejvýrazněji, a to o 14 procent. Na opačném pólu je ale Tunisko, kam se zájezd oproti loňsku prodražil jen o tři procenta.
Ani rekordní zdražování se ale zatím nepropisuje do počtu cizinců, kteří mají v plánu do Chorvatska vyrazit. Tamní hoteliéři a podnikatelé v pohostinství očekávají rekordní sezonu. Jen z Česka by mohlo přijet na pláže Jadranu dorazit až milion lidí.
Vstup Chorvatska do eurozóny krom jiného zvýší počet realitních transakcí. Vzhledem k tomu, že ceny realit byly již delší dobu uváděny kromě kun i v eurech, neočekává se, že by se to výrazně propsalo na nových cenách. I když zvýšená poptávka zahraničních investorů a omezená nabídka podle odborníků zřejmě ještě ceny realit posune zhruba o tři procenta výš.Chorvatské reality kvůli euru zdraží. Hlavně ty u Jadranu, shodují se experti
Reality
„Slabší tempo zdražování v Chorvatsku a nejvýhodnější kurz koruny vůči tamní měně za posledních patnáct let jsou klíčovými ekonomickými důvody, proč Češi letos v rekordním počtu míří právě do Chorvatska,“ dodává analytik Lukáš Kovanda.
Chorvati využili eura a razantně zdražili
Už loni si turisté u Jadranu zažili první vlnu zdražování, stejně jako další země i Chorvatsko trápila rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Nynější ještě dramatičtější nárůst víceméně souvisí jen s přijetím eura. Vstup do eurozóny totiž někteří chorvatští hoteliéři a podnikatelé v cestovním ruchu využili a k ceně poskytovaných služeb či ubytování si přidali něco nad rámec reálného navýšení nákladů.
Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě
Money
Je tu však jeden faktor, který bude mírnit razantní dopad na peněženky turistů z tuzemska, a tím je silná koruna. Díky tomu, že koruna je vůči euru nejsilnější za posledních téměř 15 let, může na dovolené čtyřčlenná rodina ušetřit i několik tisíc.
Zájem o dovolenou v Chorvatsku každým rokem roste. Mění se ale i zvyky Čechů, kteří u Jadranu vyhledávají luxus, píše chorvatský deník Poslovni Dnevnik.Češi už nejsou v Chorvatsku za „paštikáře“. Čím dál častěji dávají přednost luxusní dovolené
Enjoy
Stejně jako další země i Chorvatsko trápí rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Přestože razantně zdražily potraviny, energie, pohonné hmoty i služby, je dovolená u Jadranu pro Čechy i nadále finančně únosná. Radíme ale nepřepočítávat, a to hlavně v restauraci. I přes razantní nárůst cen ale místní hovoří o rekordní sezóně. REPORTÁŽ: Cenové „drama“ v Chorvatsku? Malé pivo stojí 48 korun, rodinný oběd i dva tisíce
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.