Dovolená za velkou louží? Letos ještě výhodně, tvrdí analýza

Pro Čechy vyjde letos dovolená levněji než loni zejména v Brazílii a Jižní Koreji, na Novém Zélandu a Tchaj-Wanu a v Kanadě, Austrálii a USA. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB. Porovnala inflační vývoj v zahraničí s inflačním vývojem v ČR. Následně tento inflační rozdíl očistila o pohyb měnového kurzu, aby zjistila, jak se spotřebitelský koš pro české turisty změnil ve vyjádření v korunách.
Zlevnění o téměř 19 procent může přilákat české turisty do Brazílie, uvedl hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Podobně tomu může být podle něj na Novém Zélandu. V meziročním srovnání vychází zajímavě i Jižní Korea, Tchaj-wan, Kanada a Austrálie.
„Z pohledu 'šetření' mohou být obzvláště zajímavou destinací Spojené státy americké, které nejenže v našem srovnání vyšly meziročně levněji, ale aktuální obchodní válka zřejmě povede ke zdražování v americké ekonomice, a dovolená by tam tak v dalších letech mohla být podstatně dražší. Obzvláště pokud posílí nyní vcelku slabý dolar,“ upozornil Peterka.
Česká měna v meziročním srovnání posílila podle něj proti celé řadě dalších měn, jako je turecká lira, korejský won, novozélandský, kanadský a australský dolar. Oslabila ale například ve srovnání se švýcarským frankem.
Istrie. Malebný poloostrov vybíhající do Jaderského moře je známý pro svou bohatou historii, pláže i lesy. A také vynikajícími lanýži. Tento kulinářský poklad proměnil Istrii v oblíbenou destinaci pro gurmány z celého světa.
REPORTÁŽ: Na lovu lanýžů v Istrii
Enjoy
Kde naopak Češi neušetří, je podle něj Turecko, kde je i přes výrazné oslabení měny z pohledu českého turisty dráž. Růst cen v Turecku totiž vymazal veškeré oslabení turecké liry proti koruně, a dokonce jej překonal. Koruna posílila proti turecké liře meziročně o více než 30 procent. Turecká inflace ale přesáhla 38 procent. Turecko tak i s přihlédnutím k české inflaci vyjde o zhruba 2,9 procenta dráž než loni.
Brazilský reál oslabil proti koruně v meziročním vyjádření o 26 procent. Brazilská inflace v meziročním srovnání ale činila 5,5 procenta. I proto je Brazílie z pohledu korunového cestovatele meziročně o tolik levnější.
Šéf výzkumu v XTB Jiří Tyleček ale připomněl, že ceny pro turisty jsou obvykle v dolarech a eurech. Jde o ceny letenek či hotelů nebo fakultativních výletů. Podobně jako v Turecku rostou podle něj ceny v Egyptě. Pokud navíc zůstane stabilní poptávka po dovolených v těchto destinacích, výrazných slev se turisté nedočkají. Velmi také záleží na destinaci a sezoně. V přímořských letoviscích v hlavní sezoně jsou obvykle v přepočtu vyšší ceny než v Česku, dodal.
Nutné je také zohlednit typ dovolené. „V momentě, kdy cestující vyrazí na 'all inclusive' dovolenou, tak ho místní ceny nemusí tolik zajímat. Více je bude zajímat cenotvorba a marže českých cestovních kanceláří, které budou reflektovat mimo jiné cenový a mzdový vývoj převážně v ČR. Pro porovnání ceny takového typu dovolené bude stále nejvíce určující samotná nabídka poskytovatelů zájezdů,“ uzavřel Peterka.
Čeští baťůžkáři, horalové a dobrodruzi objevují Gruzii už nějaký ten pátek. Malebná země na Kavkazu ale okouzlí i svými nekonečnými písečnými plážemi táhnoucími se podél Černého moře. Nemusíte tak být duší zrovna objevitelé. Gruzie je bezpečná volba i pro rodiny s dětmi. Odjíždět odtud budete s kufrem plným gruzínských specialit a pocitem příjemně strávené dovolené. Gruzínci si vás získají svojí pohostinností, výborným jídlem a vínem.
REPORTÁŽ: Letní dovolená za babku. Gruzie je rájem pro dobrodruhy i plážové povaleče
Enjoy
Hlavní město Severního Irska není nejčastějším cílem turistů, přitom se tu psaly dějiny. V Belfastu historie vystupuje takřka na každém kroku, ať už jde o Titanic nebo krvavé „nepokoje“ z konce minulého století.
REPORTÁŽ: Belfast je moderní a přívětivé město, ovšem s traumatickou minulostí
Enjoy
Od všeho trochu nebo víc jsme našli během cest v Bosně a Hercegovině. Podívejte se na fotoreportáž z pětidenního cestování po zemi krásné přírody a kvalitní gastronomie.
REPORTÁŽ: Balkán není jenom Chorvatsko. Bosna láká na skvělé jídlo i krásnou přírodu
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.