Drahé kovy zažily růstový kvartál. Ceny tlačila vzhůru válka
Ceny drahých kovů a komodit v prvním čtvrtletí rostly. Zlato zdražilo o téměř šest procent, stříbro o sedm procent. Ještě výrazněji, o desítky procent, stouply ceny ropy, zemního plynu či pšenice a kukuřice. Vyplývá to z dat řady tuzemských analytiků. Důvodem byla podle nich hlavně ruská invaze na Ukrajinu koncem února.
„Ceny drahých kovů žene od února vzhůru nejistota ohledně války Ruska na Ukrajině i rostoucí inflace,“ řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Po signálech o pokroku jednání Ruska a Ukrajiny o příměří začaly ceny ve druhé polovině března klesat, stále jsou ale výrazně výše než na začátku roku.
Češi ve snaze ochránit své úspory před inflací zběsile nakupují zlaté slitky. Ekonomové varují před rozčarováním, které se může dostavit při pokusech investiční zlato prodat. Někteří obchodníci zpětný výkup vůbec neumožňují, jiní nastavují nákupní cenu o desítky procent níž než tu prodejní. „Rozdíl spreadu by se měl pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat prodávajícího,“ říká hlavní analytik BHS Štěpán Křeček. Pozor na zlato. Za draho koupíte, prodáte jen se slevou
Money
Nejnižší růst vykázala platina, a to o 2,8 procenta. Naopak palladium, jehož těžba je z velké části doménou sankcionovaného Ruska, poskočilo o 16 procent na 2274 dolarů. Přesto je to o téměř 1200 dolarů méně než na začátku konfliktu. Cena mědi se vyšplhala na 10 466 dolarů za tunu, což je proti začátku roku o 8,2 procenta více.
Další vývoj bude podle Brávníka zíviset na vývoji konfliktu. „Dokud se Rusko nestáhne, zůstanou zřejmě drahé kovy v hledáčku investorů jako bezpečný přístav a jejich cena i poptávka po nich poroste. Zájem o zlato v Česku vzrostl kvůli ruské válce až o 300 procent, nyní se prodává třikrát více fyzického kovu než v běžných měsících,“ dodal.
Makroekonomický výhled je podle tuzemských analytiků výrazně jiný, než byl ještě před měsícem. Ekonomové oslovení v anketě Newstreamu očekávají dramatické zpomalení růstu ekonomiky. Kvůli konfliktu na Ukrajině a pádící inflaci není podle nich vyloučené, že se letošní růst hrubého domácího produktu bude pohybovat těsně nad nulou.Inflace zastaví růst ekonomiky, letos se tak může pohybovat jen těsně nad nulou, míní ekonomové
Money
Prudce v březnu zdražily ceny energetických komodit. Ropa Brent se obchodovala za téměř 140 dolarů za barel, nejvyšší cenu od roku 2008. Následně klesla až pod 100 dolarů a aktuálně se pohybuje v pásmu 100 až 120 dolarů. Celkem od začátku roku zdražila o 32,9 procenta, uvedl analytik Wood & Company Filip Louženský. Cena elektřiny stoupla o 52 procent, zemního plynu o více než 50 procent.
O třetinu se zvýšila letos cena pšenice, o čtvrtinu cena kukuřice. „Hořící obilnice Evropy (Ukrajina) zvýšila ceny i obilovin, což už začínají pociťovat i čeští pekaři. Cena pšenice a kukuřice za březen vzrostla o osm, respektive sedm procent, ale v nejvyšším bodě byla cena pšenice o 47 procent výše než začátkem března,“ upozornil Louženský. Silně rozkolísaná je i cena ovsu. Toho farmáři po celém světě zasadili méně než před rokem, sklidili ještě méně a aktuálně tak na trhu chybí. „Sójové boby zdražily o pětinu. Ty ale 'nerostly' kvůli suchu v jižní Americe, nikoliv kvůli válce v Evropě,“ poznamenal.
V energetice se pohybuje již 15 let. Je dlouhodobým odpůrcem spekulací na trzích s energiemi. V současnosti se Jan Palaščák věnuje budování skupiny Amper, v níž mimo jiné vyvíjí fintechové energetické start-upy CO2IN či Amper Meteo. V roli poradce je členem klimatické komise hlavního města Prahy, které se nyní potýká s problémy při nákupu energií. „Už je to téměř rok, co začaly dramaticky růst ceny plynu. Kdo neměl nakoupeno 90 až 100 procent budoucí spotřeby dopředu, má dneska velký problém,“ upozorňuje Palaščák.Jan Palaščák: Nikdo pro Putina neudělal tolik, jako spekulanti na trhu s energiemi
Leaders
Jen na pobočkách České spořitelny si lidé nakoupili zlaté slitky v objemu přes půl tuny. Spořitelna začala prodávat zlaté cihličky přes mobil
Money
S krutým odhadem přišlo ministerstvo hospodářství Ukrajiny, které zároveň uvedlo, že za první čtvrtletí ukrajinská ekonomika propadla o 16 procent. Stát vedený prezidentem Volodymyrem Zelenským chystá programy na podporu vybraných sektorů, zejména těch klíčových pro fungování armády. Již dříve prezident ohlásil částečnou ekonomickou reformu, například zrušení daně z přidané hodnoty.Ukrajinu čeká šílená recese. Hospodářství jí propadne o 40 procent
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.