Drobné zásilky ze třetích zemí ještě pár týdnů nezdraží

Adresáti drobných poštovních zásilek s hodnotou do 22 eur (asi 560 korun) ze třetích zemí zřejmě za ně ani od 1. července nebudou platit daň z přidané hodnoty (DPH). Nebudou muset podávat ani elektronické celní prohlášení.
Důvodem je fakt podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka, že novela zákona o DPH a celní zákon, které povinnost platit daň z těchto zásilek zavádí, nebyly dosud schválené v legislativním procesu. Dosud je schválila pouze sněmovna, a nikoliv Senát, připomněl Vitík.
Návrh schválila sněmovna 2. června a následně jej po zapracování pozměňovacích návrhů měla odeslat do Senátu. Tam dosud podle webu horní komory nedorazil. Platit by měl pravděpodobně druhý den po vyhlášení ve sbírce listin.
„Česká pošta je v celém celním procesu oním pomyslným pošťákem. Na účinnost legislativy nemá vliv a řídí se platnými zákony České republiky. Česká pošta dostane zásilky do přepravy a doručí je konečným příjemcům. V momentě, kdy bude mít za povinnost vyměřit DPH i na zásilky pod 22 eur, je připravena tuto činnost vykonávat a DPH konečnému příjemci zásilky vyměřit,” uvedl Vitík.
Jakmile bude zákonem stanoveno jasné datum, od kdy bude povinnost DPH platit i za zásilky malé hodnoty, je Česká pošta podle mluvčího připravena s klienty řešit výběr daně.
Pošta k 1. červenci zapracovala změny procesů na Mezinárodní poště, která má nové sídlo, když se ze Smíchova přestěhovala do Štěrbohol a zvýšila počet celních deklarantů. Ti budou pracovat v novém systému předávání informací o adresátovi. „Časové prodlevy v přijímané legislativě na pozici České pošty nic nemění a v momentě začátku výběru DPH bude připravena stejně, jako byla připravena na datum 1. července,” dodal mluvčí.
Do EU ročně dorazí z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v ČR stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.
Opatření EU má za cíl přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a zároveň narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.