Dubajští makléři a developeři si mnou ruce. Rusové tam ve velkém skupují nemovitosti

Rusové pod tlakem sankcí nachází bezpečný přístav pro své peníze v Dubaji. Realitní trh v emirátu díky boháčům z Moskvy zažívá nebývalý boom, upozorňuje server CNBC.
„Daří se nám velmi dobře, a to už od začátku pandemie, s níž se Dubaj dokázala nad míru dobře vypořádat, tedy mnohem dřív než začala válka na Ukrajině,“ citoval server CNBC dubajského miliardáře a majitele developerské společnosti DAMAC Properties Hussaina Sajwaniho.
V roce 2021 proběhly na dubajském realitním trhu transakce v hodnotě 35 miliard dolarů, což je vůbec nejvíc od globální finanční krize. A razantní nárůst poptávky bude zřejmě pokračovat i v tomto roce. Alespoň to naznačuje analýza společnosti CBRE. Za první dva měsíce tototo roku proběhlo ve srovnání se stejnými obdobími předchozích let vůbec nejvíc realitních transakcí.
Sajwani předopkládá, že Spojené arabské emiráty, jež jsou dlouhodobě v hledáčku ruských turistů i investorů, budou nyní významně těžit ze sankcí uvalených na Putinův režim.
Vláda Spojených arabských emirátů oznámila, že od nového roku přechází na 4,5 pracovní týden – přičemž víkend začne v pátek odpoledne a skončí v neděli.
Emiráty se přibližují Západu. Vzdají se volného pátku a práce v neděli
Politika
Ruská elita utíká do Dubaje
Rusové patřili podle Reuters mezi největší investory do dubajských nemovitostí už před válkou. „Rusové se nyní snaží vyřešit problémy, které na ně dopadly uvalením sankcí a z těch bude nyní mít Dubaj prospěch,“ dodal Sajwani.
Emiráty se zatím k sankcím Západu na Rusko nepřipojily.
„Budu upřímný, situace znervóznila spoustu lidí. Pokud ale peníze budou pocházet z legálních zdrojů, nevidím důvod, proč s Rusy neobchodovat,“ míní Sajwani.
V Dubaji se za měsíc otevře další turistická atrakce. Ain Dubai neboli Dubajské oko měřící téměř 280 metrů bude největším „ruským kolem“ na světě.
Dubaj posiluje pozici centra turismu. Otevře největší vyhlídkové kolo na světě
Enjoy
Spojené arabské emiráty ale se začátkem března ocitly na seznamu zemí, u nichž je zpochybněna důslednost, s jakou dbají na kontrolu finančních toků. Uskupení Financial Action Task Force zřízené organizací G7 zařadila SAE do společnosti zemí, jako je Turecko, Jordánsko nebo Pákistán.
Ruský miliardář a mimo jiné majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič spustil akci na záchranu svého majetku. Podle informací zahraničních médií ve svých dosavadních přístavech zvedly kotvy obě jeho luxusní jachty Eclipse a Solaris. Superjachty v celkové hodnotě přes miliardu dolarů plují neznámo kam. Děje se tak poté, co osmému nejbohatšímu Rusovi minulý týden zmrazila majetek Velká Británie a tento týden stejný krok oznámila EU.
Sankcionovaný Abramovič zřejmě spustil evakuaci svých jachet. Plují neznámo kam
Money
Hlavní podíl na vyšším zisku mají provize a poplatky. Ty bankám vynesly meziročně 46,4 miliardy korun, což je o 5,5 miliard více než v roce 2020. Naopak bankám klesly úrokové výnosy.
Zahraniční vlastníci se mohou radovat, české banky opět vydělaly desítky miliard korun
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.