Dům z karet. Šéf kryptoburzy FTX okradl investory o dvě miliardy dolarů, tvrdí úřady

Za dlouholetý „domeček z karet“ označila způsob fungování kryptoměnové zkrachovalé burzy americká Komise pro cenné papíry (SEC). Zakladatel a šéf burzy Sam Bankman-Fried byl v pondělí zatčen na Bahamách a americkou komisí obviněn z podvodu. Podle komise nekalým způsobem vybral od investorů více než 1,8 miliardy dolarů (asi 41,4 miliardy korun). Spojené státy podle všeho požádají o jeho vydání.
Třicetiletý spoluzakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried byl zatčen na Bahamách a americkými regulačními orgány obviněn z podvodu v podobě několikaletého systematického okrádání investorů. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) uvedla, že od investorů vylákal přes 1,8 miliardy korun, tajil rizika investování přes FTX a vztah burzy k jeho vlastní společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu a nelegálně použil peníze klientů na záchranu burzy, uvedla agentura Bloomberg.
Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy korun).
Z krachu FTX profitují konkurzní právníci. Na problémech kryptoburz vydělají miliardy
Money
„Tvrdíme, že Sam Bankman-Fried postavil domeček z karet na základě podvodu, ale investorům tvrdil, že je to jedna z nejbezpečnějších budov ve světě kryptoměn,” uvedl v prohlášení předseda SEC Gary Gensler ke krachu společnosti, který otřásl kryptoměnovým trhem.
Přesměrování miliard dolarů
Bankman-Fried přesměroval miliardy dolarů prostředků od klientů, aby pomohl růstu svých dalších projektů, uvedla SEC v podání k soudu pro jižní obvod New Yorku. Stížnost SEC tvrdí, že FTX získala více než 1,8 miliardy dolarů, včetně 1,1 miliardy dolarů od asi 90 investorů se sídlem v USA, v „organizovaném schématu podvodu kapitálových investorů“, kteří nakupovali na základě přesvědčení, že FTX má zavedeny náležité kontroly.
Zkrachovalá kryptoburza FTX dluží 50 největším věřitelům téměř 3,1 miliardy dolarů (73,5 miliardy korun). S odvoláním na podání u amerického soudu ti uvedl server BBC. Kolaps druhé největší kryptoburzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn. Soudní slyšení před americkým soudem bylo stanoveno na úterý.
Likvidátor burzy FTX: Nikdy jsem neviděl větší chaos v účetnictví
Money
Podle podání SEC bylo společnosti Alameda Research povoleno mít záporný zůstatek na burze FTX a byla vyňata z hlášení o rizicích burzy. SEC uvedla, že Bankman-Fried osobně nařídil, aby se hlavní riziko fungování FTX nevztahovalo na Alamedu, a před investory skryl rozsah vazeb mezi těmito dvěma subjekty.
SEC tvrdila, že ještě minulý měsíc Bankman-Fried pokračoval v klamání investorů, když se pokoušel zaplnit mnohamiliardovou díru v hospodaření, zatímco FTX nebyla schopna vyhovět požadavkům zákazníků na výběr stamilionů dolarů. Svého nekalého jednání podle komise zanechal, až když FTX a Alameda 11. listopadu požádaly o ochranu před bankrotem, uvedla komise.
Ještě na počátku roku byla firma FTX oceňována na 32 miliard dolarů (asi 738 miliard korun). Sám Bankman-Fried byl ve světě kryptoměn prominentní osobou a cenu své firmy Alameda Research odhadoval na 50 miliard dolarů. Nyní po krachu FTX tvrdí, že má na účtě 100 tisíc dolarů. Každopádně Komise pro cenné papíry a burzu bude usilovat o zabavení co největšího majetku exšéfa FTX, podotkl Bloomberg.
Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v pondělí klesly o více než osm procent a propadly se nejníže od vstupu firmy na akciovou burzu v dubnu 2021. Propad způsobuje pokračující pokles ceny bitcoinu a obavy investorů po kolapsu konkurenční společnosti FTX na počátku tohoto měsíce, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
Coinbase není další FTX, přesto hraje vabank
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.