Dům z karet. Šéf kryptoburzy FTX okradl investory o dvě miliardy dolarů, tvrdí úřady
Za dlouholetý „domeček z karet“ označila způsob fungování kryptoměnové zkrachovalé burzy americká Komise pro cenné papíry (SEC). Zakladatel a šéf burzy Sam Bankman-Fried byl v pondělí zatčen na Bahamách a americkou komisí obviněn z podvodu. Podle komise nekalým způsobem vybral od investorů více než 1,8 miliardy dolarů (asi 41,4 miliardy korun). Spojené státy podle všeho požádají o jeho vydání.
Třicetiletý spoluzakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried byl zatčen na Bahamách a americkými regulačními orgány obviněn z podvodu v podobě několikaletého systematického okrádání investorů. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) uvedla, že od investorů vylákal přes 1,8 miliardy korun, tajil rizika investování přes FTX a vztah burzy k jeho vlastní společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu a nelegálně použil peníze klientů na záchranu burzy, uvedla agentura Bloomberg.
Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy korun).Z krachu FTX profitují konkurzní právníci. Na problémech kryptoburz vydělají miliardy
Money
„Tvrdíme, že Sam Bankman-Fried postavil domeček z karet na základě podvodu, ale investorům tvrdil, že je to jedna z nejbezpečnějších budov ve světě kryptoměn,” uvedl v prohlášení předseda SEC Gary Gensler ke krachu společnosti, který otřásl kryptoměnovým trhem.
Přesměrování miliard dolarů
Bankman-Fried přesměroval miliardy dolarů prostředků od klientů, aby pomohl růstu svých dalších projektů, uvedla SEC v podání k soudu pro jižní obvod New Yorku. Stížnost SEC tvrdí, že FTX získala více než 1,8 miliardy dolarů, včetně 1,1 miliardy dolarů od asi 90 investorů se sídlem v USA, v „organizovaném schématu podvodu kapitálových investorů“, kteří nakupovali na základě přesvědčení, že FTX má zavedeny náležité kontroly.
Zkrachovalá kryptoburza FTX dluží 50 největším věřitelům téměř 3,1 miliardy dolarů (73,5 miliardy korun). S odvoláním na podání u amerického soudu ti uvedl server BBC. Kolaps druhé největší kryptoburzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn. Soudní slyšení před americkým soudem bylo stanoveno na úterý.Likvidátor burzy FTX: Nikdy jsem neviděl větší chaos v účetnictví
Money
Podle podání SEC bylo společnosti Alameda Research povoleno mít záporný zůstatek na burze FTX a byla vyňata z hlášení o rizicích burzy. SEC uvedla, že Bankman-Fried osobně nařídil, aby se hlavní riziko fungování FTX nevztahovalo na Alamedu, a před investory skryl rozsah vazeb mezi těmito dvěma subjekty.
SEC tvrdila, že ještě minulý měsíc Bankman-Fried pokračoval v klamání investorů, když se pokoušel zaplnit mnohamiliardovou díru v hospodaření, zatímco FTX nebyla schopna vyhovět požadavkům zákazníků na výběr stamilionů dolarů. Svého nekalého jednání podle komise zanechal, až když FTX a Alameda 11. listopadu požádaly o ochranu před bankrotem, uvedla komise.
Ještě na počátku roku byla firma FTX oceňována na 32 miliard dolarů (asi 738 miliard korun). Sám Bankman-Fried byl ve světě kryptoměn prominentní osobou a cenu své firmy Alameda Research odhadoval na 50 miliard dolarů. Nyní po krachu FTX tvrdí, že má na účtě 100 tisíc dolarů. Každopádně Komise pro cenné papíry a burzu bude usilovat o zabavení co největšího majetku exšéfa FTX, podotkl Bloomberg.
Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v pondělí klesly o více než osm procent a propadly se nejníže od vstupu firmy na akciovou burzu v dubnu 2021. Propad způsobuje pokračující pokles ceny bitcoinu a obavy investorů po kolapsu konkurenční společnosti FTX na počátku tohoto měsíce, upozornil server zpravodajské televize CNBC.Coinbase není další FTX, přesto hraje vabank
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.