Důvěra v ekonomiku klesla. Průmysl trápí chybějící díly, spotřebitele inflace

Důvěra v českou ekonomiku v červenci po třech měsících růstu otočila. Proti červnu se snížila o 4,3 bodu na 99,7 bodu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Pokles byl vyvolán nedostatkem a zdražováním materiálů a zařízení v průmyslu.
U podnikatelů důvěra klesla o 4,4 bodu na 99,3 bodu. „Důvěra podnikatelů se po tříměsíčním růstu sice snížila, přesto je však vyšší než před rokem a dokonce i vyšší oproti době před vznikem pandemie,” komentovala výsledky konjunkturálního průzkumu předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Výrazně se zotavila očekávání obchodníků i podnikatelů ve službách. Podle vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiřího Obsta podniky vnímají nedostatek a rostoucí ceny vstupních materiálů a zařízení v průmyslu jakou významnou bariéru své činnosti. „V dotčených odvětvích zpomaluje výroba a výrazně se zvyšují zásoby nedokončených výrobků. V reakci na to se mírně snížil počet průmyslových podniků očekávajících růst výrobní činnosti v nadcházejícím období,” uvedl Obst.
Průmyslníci se neobávají nízké poptávky, ale stále je trápí nedostatek pracovníků a novým fenoménem se stal právě nedostatek surovin a součástek, které tím pádem zdražují.
Letité tahanice o dokončení významného plynovodu Nord Stream 2 skončily. Je to bytostně důležité i pro Česko, protože touto cestou proudí ruský zemní plyn i k nám.
Válka o Nord Stream 2 skončila. Vítězí Rusko a Německo, Česko ale taky vydělá
Leaders
„Využití kapacit vrostlo na úrovně naposledy pozorované před finanční krizí 2008. Právě opožděné subdodávky jsou důvodem, proč ve zbytku letošního roku čekáme slabý růst průmyslové výroby. I tak bude jeho celoroční růst kolem 11 procent,” uvedl analytiky Komerční banky Michal Brožka.
To potvrzuje také anylytik ČSOB Petr Dufek. „Firmy si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek zakázek či nízkou očekávanou poptávku, ale jejich hlavním problémem je v tuto chvíli nedostatek vstupů. Musí se sice vyrovnávat s rostoucími náklady na materiál a energie, avšak teprve chybějící komponenty vedoucí k vysoké rozpracovanosti výroby a zásobám je nutí až k omezování produkce,” uvedl Dufek.
Přechodný stav
Podle Zamrazilové lze očekávat, že nedostatek surovin a součástek je přechodný a teprve po delším trvalém náběhu plných kapacit v těchto oborech se podaří stabilizovat současný převis poptávky. „Propouštět se chystá méně než 10 procent průmyslníků, ve službách propouštění zvažuje stále více než pětina podnikatelů, 28 procent průmyslníků se chystá zdražovat, což je nejvíce za posledních 10 let,” dodala Zamrazilová.
Uhlí musíme podle ministra průmyslu nahradit stabilními zdroji energie. Jádro mezi ně podle Havlíčka patří.
Karel Havlíček: Příští vláda musí rozhodnout o dostavbě Temelína
Politika
U spotřebitelů se důvěra v ekonomiku v prvním prázdninovém měsíci meziměsíčně snížila o 3,6 bodu na hodnotu 101,9. S ohledem na předchozí rozvolnění protipandemických opatření je podle Brožky pokles důvěry u spotřebitelů lehce překvapivý. Hlavním zdrojem růstu obav spotřebitelů je inflace, na něž je navázána i obava ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. I spotřebitelé ale vnímají situaci příznivěji než před rokem.
„Zajímavé ale je, že se mírně zvýšily i obavy z růstu nezaměstnanosti. Nicméně po předchozím nárůstu důvěry lze na červencová data nahlížet jako na určitou korekci optimismu nežli na nový trend,” dodal Brožka.
Uprostřed léta zahajují země západního eurasijského výběžku zelenou revoluci. Z celoplanetárního hlediska je sice EU příliš malá na to, aby sama globální klima ovlivnila, ale to nevadí. Jde prostě o revoluci. Tedy o víru a ideologii. Propočty a racionalita jdou prozatím stranou.
Lukáš Kovanda: Bez dopadových studií je klimatický balíček EU jen aktem víry
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.