Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dva studenti americké MIT ukradli kryptoměny za miliony dolarů. Stačilo jim 12 sekund

Ethereum, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Ve Spojených státech byli zatčeni dva bratři pro podezření z krádeže 25 milionů dolarů (568 milionů korun) v kryptoměnách a to za pouhých 12 sekund.

Oba podle obžaloby, která je viní z propracovaného on-line podvodu a praní špinavých peněz, studovali matematiku a informatiku na jedné z neprestižnějších amerických univerzit, Massachusettském technologickém institutu (MIT). V případě odsouzení jim hrozí mnohaleté vězení. Informují o tom americká média.

Čtyřiadvacetiletý Anton Peraire-Bueno a osmadvacetiletý James Peraire-Bueno se podle amerického ministerstva spravedlnosti dopustili první takové loupeže svého druhu. Podle prokuratury dvojice podvod provedla v dubnu loňského roku.

Ruská pobočka Raiffeisen Bank

Stanislav Šulc: Proč je dobře, že evropské banky zatím zůstávají v Rusku? I kvůli penězům

Spousta západních firem nadále pokračuje ve svém podnikání na území Ruska. A to i více než dva roky od začátku ruské agrese na Ukrajině. Bylo by velmi snadné šmahem všechny označit za proruské kolaboranty, kteří nadřazují zisk správné věci. Věc je však mnohem složitější, než si mnozí myslí. A to zejména v případě bank, jejichž radikální odchod ze země by Rusku zbytečně pomohl.

Přečíst článek

Sofistikovaný plán

„Bratři Peraire-Buenové ukradli 25 milionů dolarů v kryptoměně ethereum prostřednictvím technologicky sofistikovaného plánu, který spřádali několik měsíců a provedli během několika sekund,“ uvedla náměstkyně ministra spravedlnosti Lisa Monacová.

Prokurátoři muže obvinili z toho, že v dubnu 2023 podvodně získali přístup k probíhajícím kryptoměnovým transakcím v blockchainu etherea a následně získané prostředky přesměrovali. Blockchain je decentralizovaná databáze, která zajišťuje transakce s příslušnou kryptoměnou. Při rozkrývání „prvního podvodu svého druhu a praní špinavých peněz“ podle náměstkyně sehráli klíčovou roli agenti federálního berního úřadu IRS.

Prokurátoři tvrdí, že bratři využívali vysoce specializované dovednosti, které se naučili na „jedné z nejprestižnějších univerzit na světě“, jakož i „své odborné znalosti v oblasti obchodování s kryptoměnami“, aby se nabourali do procesu ověřování transakcí etherea. Podle obžaloby studovali matematiku a informatiku a podle listu The Washington Post potvrdil Massachusettský technologický institut, že Anton Peraire-Bueno získal bakalářský titul v oboru informatika a inženýrství v únoru 2024, zatímco James Peraire-Bueno v oboru matematika a informatika a v oboru letecké a kosmické inženýrství v červnu 2019, a magisterský titul v oboru letectví a kosmonautika v červnu 2021.

video

Nyní si chci zlepšit časy v maratonském běhu, říká ekonom Lukáš Kovanda

Je výraznou osobností v českém mediálním prostoru. Veřejnost jej zná skrze jeho analýzy a komentáře z oblasti ekonomiky a finančních trhů. Sám o sobě ale říká, že je introvert a své soukromí si přísně střeží. Pozvání do pořadu Eva Talks, který moderuje Eva Čerešňáková, přijal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. A co na sebe v rozhovoru prozradil? Například to, že ve volném čase se věnuje běhání a má za sebou například i newyorský maraton. 

Přečíst článek

Když byli konfrontováni zástupcem platformy Ethereum, bratři podle úřadů odmítli finanční prostředky vrátit a podnikli kroky, aby je skryli. Prokurátoři poznamenávají, že je to vůbec poprvé, co je taková forma podvodu předmětem trestního obvinění.

Bratři byli podle WP zatčeni v úterý. Oba jsou obžalováni ze spiknutí za účelem spáchání podvodu, z podvodu a ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz. V případě odsouzení jim hrozí maximální trest až 20 let odnětí svobody za každý bod obžaloby.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme