E&Y: Automobilky se z koronakrize otřepaly. Podržely je ziskovější modely

Světové automobilky mají za letošní první pololetí rekordní provozní zisk. Navzdory problémům s dodávkami čipů. Koncerny těží z většího zájmu o drahé a velké modely.
Automobilový průmysl se rok po propadu způsobeném koronavirovou krizí zotavil. Provozní zisk 16 největších světových automobilek se v prvním pololetí zvýšil na rekordních 71,5 miliardy eur (1,8 bilionu korun). Ve stejném období loni automobilky měly ztrátu 4,1 miliardy eur, protože začínající pandemie přerušila celosvětové dodavatelské řetězce a propadla se kvůli ní poptávka. Vyplývá to z dat, která zveřejnila poradenská společnost EY. Výrobci aut podle ní těžili mimo jiné ze zavádění úsporných opatření.
Nápadné přitom je, že většina automobilek hlásí vysoké provozní zisky i přesto, že se celosvětový prodej osobních aut i firemní tržby drží stále pod úrovní před pandemií, poznamenala agentura DPA. Od ledna do června se tak prodalo jen 33,5 milionu aut, což je o 11 procent méně než v prvním pololetí roku 2019. Stejně tak i tržby 16 největších světových automobilek činily 809 miliard eur, a byly tak zhruba o dvě procenta nižší než ve stejném období před dvěma lety.
Německá automobilka BMW plánuje do roku 2025 výrazné snížení výrobních nákladů, napsal s odvoláním na jednoho z členů představenstva automobilky web německého hospodářského měsíčníku Handelsblatt.
BMW chce citelně srazit výrobní náklady, aby lépe konkurovala Volkswagenu
Zprávy z firem
V kurzu byly ziskovější modely
Podle specialisty na automobilový průmysl z EY Petera Fusse těžily firmy především ze zavedených úsporných opatření a z většího zájmu o drahé a velké modely. Posun směrem k dražším automobilům posílil i problém s čipy.
„Nedostatek čipů vede k tomu, že se automobilové koncerny soustřeďují na vozidla s vysokou marží a podnikání už nemusejí povzbuzovat poskytováním slev. V současnosti je poptávka vyšší než nabídka - a tento sektor toho pro sebe umí využít,” uvedl Fuss.
Velkým firmám ve třetím čtvrtletí poprvé po 18 měsících růstu klesne souhrnný zisk.
Mutace delta krájí zisky i těm největším světovým firmám
Money
Co do výše marží vedou podle EY německé automobilové koncerny. Provozní návratnost tržeb, tedy to, co zbyde z obratu jako zisk z provozní činnosti, činila u BMW ve sledovaném období 14,5 procenta. Za ní následoval Daimler s 12,9 procenta. Šestý byl koncern Volkswagen, který měl marži 8,8 procenta.
Rentabilita tržeb ukazuje, nakolik je firma zisková. V číslech je zahrnut nejen prodej aut, ale i veškeré další aktivity 16 automobilových koncernů.
Zisk automobilky Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci.
Tesla má zisk přes miliardu dolarů. Lépe než konkurence ustála čipový hladomor
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.