ECB nepřekvapila. Snížila základní úroky o čtvrt bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na zasedání podle očekávání snížila depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 procenta. Sazbu pro hlavní refinanční operace zredukovala také o čtvrt bodu, a to na 2,9 procenta. Snižováním úroků se snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně.
ECB zahájila snižování úrokových sazeb loni v červnu. Depozitní sazbu loni zredukovala čtyřikrát, vždy o čtvrt procentního bodu. Finanční trhy podle serveru CNBC předpokládají, že letos ECB sníží úroky také čtyřikrát a že na konci roku bude depozitní sazba činit 2,00 procenta.
Banka si v prohlášení ponechala otevřené dveře dalšímu uvolnění měnové politiky, protože obavy z nevýrazného hospodářského růstu převažují nad obavami z přetrvávající inflace. Podle ECB je zpomalování inflace na dobré cestě, centrální banka vítá pomalejší růst mezd, který by měl pomoci dál zpomalit inflaci v části ekonomiky zaměřené na domácí trh.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že inflace v eurozóně by se v letošním roce měla vrátit k dvouprocentnímu cíli banky. Zdůraznila, že ECB bude při dalším rozhodování o nastavení měnové politiky zohledňovat nejnovější ekonomické údaje a že budoucí vývoj úrokových sazeb není předem stanoven.
Česká ekonomika v letošním roce poroste o 2,3 procenta, růst zrychlí z loňských 1,1 procenta, uvedlo v makroekonomické prognóze ministerstvo financí. Letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) zhoršilo proti listopadovému odhadu 2,5 procenta. Výhled letošní inflace ponechalo na 2,3 procenta po loňských 2,4 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň varoval před tím, že český hospodářský růst mohou negativně ovlivnit americká cla.
Česká ekonomika poroste tempem 2,3 procenta, srazit ji mohou Trumpova cla
Money
Inflace v eurozóně se loni v září poprvé od poloviny roku 2021 dostala pod dvouprocentní cíl ECB, klesla na 1,7 procenta ze srpnového tempa 2,2 procenta. V následujících měsících však inflace opět rostla a v prosinci dosáhla 2,4 procenta.
Evropský statistický úřad Eurostat ve svém rychlém odhadu uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zůstal beze změny. Ve třetím čtvrtletí vykázala ekonomika eurozóny růst o 0,4 procenta. Výsledky zaostaly za očekáváním ekonomů, kteří podle agentury Reuters čekali růst o 0,1 procenta.
Hospodářskou aktivitu mají podpořit dostupnější úvěry
Lagardeová předpověděla, že hospodářská aktivita v eurozóně sice zůstane v nejbližší době slabá, ale že ji později podpoří dostupnější úvěry a vyšší reálné mzdy. „Ekonomika stále čelí překážkám, rostoucí reálné příjmy a postupně odeznívající vlivy restriktivní měnové politiky by ale měly časem podpořit oživení poptávky,“ prohlásila.
Šéfka ECB rovněž varovala, že negativní dopad na hospodářský růst eurozóny by mohly mít konflikty ve světovém obchodě. Obavy z obchodních sporů v poslední době zesílily v důsledku hrozeb nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zavádění rozsáhlých dovozních cel.
V červenci 2022 zahájila ECB zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci v eurozóně, předloni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Do loňského června pak držela úroky beze změny.
České republice se loni podařilo elementárně stabilizovat veřejné finance. Ty totiž poprvé od roku 2019 vykázaly schodek nižší, než odpovídá úrovni tří procent hrubého domácího produktu. To je mimochodem úroveň, jejíž splnění je jedním z předpokladů přijetí eura. Splnění takové úrovně tedy rovněž představuje ono alespoň elementární stabilizaci veřejných financí.
Veřejné finance Česka se podařilo stabilizovat, dostatečně ozdravené ale nejsou
Názory
Depozitní sazba je ta, kterou ECB platí komerčním bankám za to, že si u ní přes noc uloží peníze. Když je tato sazba nízká, banky jsou více motivovány půjčovat peníze do ekonomiky, místo aby si je ukládaly u ECB. Sazba na hlavní refinanční operace (MRO) je pak ta, za kterou ECB poskytuje krátkodobé půjčky komerčním bankám. Určuje tedy, kolik budou muset banky platit za vypůjčení peněz od ECB. Ačkoliv depozitní sazba není v eurozóně sazbou hlavní, pro měnové operace ECB je nyní určující.
Zatímco ECB s uvolňováním měnové politiky pokračuje, americká centrální banka (Fed) zatím se snižováním úroků vyčkává. Ve středu Fed ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta, a přerušil tak snižování úrokových sazeb, které zahájil v září loňského roku.
„Jsme svědky historického rozcházení měnové politiky USA a eurozóny. Zatímco v minulosti byly kroky Fedu a ECB v podstatě stejné, v současnosti se v Evropě uvolňují úrokové sazby výrazně rychleji. Rozdíl vytváří silnější ekonomika ve Spojených státech a inflační tlaky, které vyvolávají Trumpovy ekonomické reformy,“ řekl analytik Portu Marek Malina.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.