Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

ECB nepřekvapila. Snížila základní úroky o čtvrt bodu

Šéfka ECB Christine Lagardeová
ČTK
 ČTK

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na zasedání podle očekávání snížila depozitní sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 procenta. Sazbu pro hlavní refinanční operace zredukovala také o čtvrt bodu, a to na 2,9 procenta. Snižováním úroků se snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně.

Reklama

ECB zahájila snižování úrokových sazeb loni v červnu. Depozitní sazbu loni zredukovala čtyřikrát, vždy o čtvrt procentního bodu. Finanční trhy podle serveru CNBC předpokládají, že letos ECB sníží úroky také čtyřikrát a že na konci roku bude depozitní sazba činit 2,00 procenta.

Banka si v prohlášení ponechala otevřené dveře dalšímu uvolnění měnové politiky, protože obavy z nevýrazného hospodářského růstu převažují nad obavami z přetrvávající inflace. Podle ECB je zpomalování inflace na dobré cestě, centrální banka vítá pomalejší růst mezd, který by měl pomoci dál zpomalit inflaci v části ekonomiky zaměřené na domácí trh.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že inflace v eurozóně by se v letošním roce měla vrátit k dvouprocentnímu cíli banky. Zdůraznila, že ECB bude při dalším rozhodování o nastavení měnové politiky zohledňovat nejnovější ekonomické údaje a že budoucí vývoj úrokových sazeb není předem stanoven.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Česká ekonomika poroste tempem 2,3 procenta, srazit ji mohou Trumpova cla

Česká ekonomika v letošním roce poroste o 2,3 procenta, růst zrychlí z loňských 1,1 procenta, uvedlo v makroekonomické prognóze ministerstvo financí. Letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) zhoršilo proti listopadovému odhadu 2,5 procenta. Výhled letošní inflace ponechalo na 2,3 procenta po loňských 2,4 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň varoval před tím, že český hospodářský růst mohou negativně ovlivnit americká cla.

Přečíst článek

Reklama

Inflace v eurozóně se loni v září poprvé od poloviny roku 2021 dostala pod dvouprocentní cíl ECB, klesla na 1,7 procenta ze srpnového tempa 2,2 procenta. V následujících měsících však inflace opět rostla a v prosinci dosáhla 2,4 procenta.

Evropský statistický úřad Eurostat ve svém rychlém odhadu uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zůstal beze změny. Ve třetím čtvrtletí vykázala ekonomika eurozóny růst o 0,4 procenta. Výsledky zaostaly za očekáváním ekonomů, kteří podle agentury Reuters čekali růst o 0,1 procenta.

Hospodářskou aktivitu mají podpořit dostupnější úvěry

Lagardeová předpověděla, že hospodářská aktivita v eurozóně sice zůstane v nejbližší době slabá, ale že ji později podpoří dostupnější úvěry a vyšší reálné mzdy. „Ekonomika stále čelí překážkám, rostoucí reálné příjmy a postupně odeznívající vlivy restriktivní měnové politiky by ale měly časem podpořit oživení poptávky,“ prohlásila.

Šéfka ECB rovněž varovala, že negativní dopad na hospodářský růst eurozóny by mohly mít konflikty ve světovém obchodě. Obavy z obchodních sporů v poslední době zesílily v důsledku hrozeb nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zavádění rozsáhlých dovozních cel.

V červenci 2022 zahájila ECB zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci v eurozóně, předloni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Do loňského června pak držela úroky beze změny.

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Veřejné finance Česka se podařilo stabilizovat, dostatečně ozdravené ale nejsou

České republice se loni podařilo elementárně stabilizovat veřejné finance. Ty totiž poprvé od roku 2019 vykázaly schodek nižší, než odpovídá úrovni tří procent hrubého domácího produktu. To je mimochodem úroveň, jejíž splnění je jedním z předpokladů přijetí eura. Splnění takové úrovně tedy rovněž představuje ono alespoň elementární stabilizaci veřejných financí.

Přečíst článek

Depozitní sazba je ta, kterou ECB platí komerčním bankám za to, že si u ní přes noc uloží peníze. Když je tato sazba nízká, banky jsou více motivovány půjčovat peníze do ekonomiky, místo aby si je ukládaly u ECB. Sazba na hlavní refinanční operace (MRO) je pak ta, za kterou ECB poskytuje krátkodobé půjčky komerčním bankám. Určuje tedy, kolik budou muset banky platit za vypůjčení peněz od ECB. Ačkoliv depozitní sazba není v eurozóně sazbou hlavní, pro měnové operace ECB je nyní určující.

Zatímco ECB s uvolňováním měnové politiky pokračuje, americká centrální banka (Fed) zatím se snižováním úroků vyčkává. Ve středu Fed ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta, a přerušil tak snižování úrokových sazeb, které zahájil v září loňského roku.

„Jsme svědky historického rozcházení měnové politiky USA a eurozóny. Zatímco v minulosti byly kroky Fedu a ECB v podstatě stejné, v současnosti se v Evropě uvolňují úrokové sazby výrazně rychleji. Rozdíl vytváří silnější ekonomika ve Spojených státech a inflační tlaky, které vyvolávají Trumpovy ekonomické reformy,“ řekl analytik Portu Marek Malina.

Reklama

Související

Prezidentka ECB Christine Lagardeová

Evropská centrální banka by mohla snížit úrokovou sazbu ještě letos, myslí si její činitelé

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme