Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ECB opět snížila základní úroky. Sazba se nachází na dvouletém minimu

ECB opět snížila základní úroky. Sazba se nachází na dvouletém minimu
Profimedia
 ČTK

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazbu snížila na 2,50 procenta, sazbu pro hlavní refinanční operace na 2,65 procenta a sazbu mezní zápůjční facility na 2,90 procenta. Snižováním úroků se ECB snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně.

Nové úrokové sazby vstoupí v platnost 12. března. Centrální bankéři uvedli, že proces takzvané dezinflace je na cestě ke stanovenému cíli. Pojem dezinflace označuje zpomalení růstu spotřebitelských cen. ECB počítá za celý letošní rok s růstem spotřebitelských cen o 2,3 procenta, v příštím roce potom o 1,9 procenta a v roce 2027 o dvě procenta. Právě dvouprocentní inflace je cílem ECB i některých dalších centrálních bank.

Ekonomický růst eurozóny bude podle banky mírný, s prognózou růstu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,9 procenta v letošním roce, uvedla na tiskové konferenci prezidentka ECB Christine Lagardeová. Nejistota v oblasti obchodní politiky a širší politická nejistota mají podle ní negativní dopad na investice a export.

„Zejména v současných podmínkách rostoucí nejistoty budeme při určování vhodného nastavení měnové politiky postupovat podle přístupu závislého na datech a zasedání od zasedání,“ zdůraznila šéfka ECB.

„Nejistotu do dalšího směřování měnové politiky ECB vnáší obchodní politika USA, v rámci které plánuje (americký prezident Donald) Trump zavést cla i na dovoz evropského zboží ve výši 25 procent. V kombinaci s odvetnými opatřeními by se mohly spotřebitelské ceny zvýšit a ekonomika by se mohla dostat až na pokraj recese,“ sdělil analytik Portu Marek Malina.

Na inflaci podle něj mohou působit i některá opatření evropských vlád a politiků vynakládat velké množství veřejných prostředků na podporu obrany a infrastruktury. V Německu se strany budoucí vládní koalice shodli na potřebě uvolnit pravidla pro zadlužování a na záměru vytvořit zvláštní fond na investice do obrany a infrastruktury o objemu 500 miliard eur (12,5 bilionu korun).

ECB zahájila snižování úrokových sazeb loni v červnu. Depozitní sazbu včetně dnešního rozhodnutí zredukovala šestkrát, vždy o čtvrt procentního bodu. Sazba se tak nyní nachází na dvouletém minimu.

V červenci 2022 zahájila ECB zvyšování úrokových sazeb, aby dostala v eurozóně pod kontrolu inflaci, předloni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Do loňského června pak držela úroky beze změny.

Statistický úřad Eurostat v pondělí ve svém rychlém odhadu uvedl, že meziroční míra inflace v zemích eurozóny v únoru klesla na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta. Nacházela se tak ještě nad dvouprocentním cílem ECB.

Americká centrální banka (Fed) v lednu přerušila snižování úrokových sazeb, které zahájila loni v září. O nastavení úroků bude znovu rozhodovat na dvoudenním zasedání, které skončí 19. března. Základní sazba Fedu se nyní nachází v pásmu 4,25 až 4,50 procenta.

Pohonné hmoty v Česku dále zdražují

Trump ohrožuje světové postavení dolaru, Čechům i proto výrazně zlevní pohonné hmoty

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. 

Přečíst článek

LAPPI Hloubětín

Finům se v Česku daří. Obrat developera YIT tu vzrostl na tři miliardy

Obrat finské developerské společnosti YIT v Česku loni meziročně vzrostl zhruba o polovinu na tři miliardy korun. Firma prodala 416 bytů, tedy o 218 více než předloni. Loni společnost také poprvé začala stavět jinde než v Praze. Rozšířila své působení do Kladna a připravuje bytovou výstavbu v Brně. Vzhledem k poklesu úrokových sazeb YIT očekává, že se prodeje v letošním roce ještě zvýší, a to i přesto, že ceny bytů zřejmě dál porostou.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme