Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rychlé zotavení z pandemie se odkládá. Česká ekonomika loni stoupla o 3,3 procenta

peníze, ilustrační foto
iStock
Eliška Zemanová
elz

Sen o obnově ekonomiky ve tvaru V se rozplynul jako pára nad hrncem. Hospodářství se bude na úroveň před pandemií vracet déle. Českou ekonomiku podsekl čipový hladomor a potíže v dopravě, shrnují analytici.

Česká ekonomika se navzdory statečnému finiši na předcovidové statistiky nedostala. Za celý rok 2021 si připsala růst o 3,3 procenta, což ovšem zdaleka nestačí na vykompenzování propadu o 5,8 procenta z roku 2020. Ve čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 3,6 procenta a proti předchozímu kvartálu byl vyšší o 0,9 procenta, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ).

„Je zřejmé, že sen o obnově ekonomiky ve tvaru V se rozplynul jako pára nad hrncem. Naše hospodářství se bude na úroveň před příchodem pandemie vracet delší dobu, než jsme si původně přáli. Navíc v průběhu koronavirové krize došlo ke skokovému růstu zadlužení České republiky a ekonomiku začala poškozovat vysoká míra inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Dluhové steroidy nakoply inflaci

Podle ředitele odboru národních účtů ČSÚ Vladimíra Kermieta růst ekonomiky loni táhla výhradně domácí poptávka. Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. „I přes růst ekonomiky ale nebylo ještě dosaženo výkonu z předkrizového roku 2019,“ uvedl Kermiet.

V covidovém roce 2020 ekonomika meziročně oslabila ve všech kvartálech. V meziročním poklesu pokračovala ještě v loňském prvním čtvrtletí, od druhého již HDP meziročně rostlo. Česku se ale loni podařilo umazat něco přes polovinu propadu dosaženého v pandemickém roce 2020. „Zásluhu na tom má rostoucí spotřeba domácností spolu se zásobami, kterými se firmy jistily v čase nefungujících dodavatelských řetězců. Takto solidní růst ekonomiky se pozitivně odrazil i na trhu práce, kde začalo docházet ke svižnému poklesu nezaměstnanosti a vzhledem k přetrvávajícímu napětí i k navyšování mezd,” dodal Petr Dufek, analytik ČSOB.

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Kdo shrábl covidové miliardy? Automobilky, e-shopy i kasina

Stát vyplatil v programu Antivir téměř 50 miliard korun. Příjemci jsou celkem překvapiví, vedle automobilových gigantů třeba prodejci elektroniky, oděvů či moravská kasina.

Přečíst článek

Loni ve čtvrtém čtvrtletí stahovaly ekonomiky dolů problémy autoprůmyslu, zejména pak takzvaný čipový hladomor. „Ke konci roku se ale úzká hrdla v oblasti mezinárodní logistiky začala přece jenom poněkud uvolňovat, což značí lepšící se vyhlídky tuzemského průmyslu i exportu pro letošní rok,” komentoval Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. 

Na předpandemickou úroveň se hospodářství vrátí nejspíše teprve letos. „V letošním roce ekonomika reálně stoupne pravděpodobně v rozsahu 3,6 procenta,” odhaduje Kovanda.

Inflace, ilustrační foto

Inflace se ke konci roku uklidní, ale jen zdánlivě, varují ekonomové

Míra růstu spotřebitelských cen na konci roku 2022 se bude opticky blížit cíli České národní banky, tedy úrovni dvou procent. Vedle dopadů zvyšování sazeb ČNB se na tom podepíše zejména vysoká základna inflace z konce loňského roku, upozornili ekonomové na konferenci Investiční výhledy 2022, kterou uspořádala investiční společnost EMUN.

Přečíst článek

Za předpokladu, že se dále budou zmírňovat problémy související s pandemií a problémy v dodavatelských vztazích v průmyslu očekává oživení celoročního růstu HDP do oblasti čtyř procent také Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.

V posledních třech měsících loňského roku se na mezičtvrtletním vývoji kladně podepsala zejména zahraniční poptávka. Meziroční růst pak ovlivnily výdaje domácností a tvorba hrubého kapitálu. „Na straně tvorby přidané hodnoty se dařilo především skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles zaznamenal průmysl,“ uvedli statistici.

Analytici očekávali, že ekonomika loni stoupla v průměru o 2,9 procenta. Za čtvrté čtvrtletí odhadovali meziroční růst HDP od jednoho do 3,7 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím počítali s poklesem o 0,6 procenta, stagnací, ale i růstem až o 1,2 procenta.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Povánoční slevy v obchodech

Češi rozpouštějí úspory. Ekonomika rostla nejrychleji od třetího kvartálu 2022

Přečíst článek
Doporučujeme