Ekonomika eurozóny pokulhává. Investoři jsou vůči ní i nadále skeptičtí

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v květnu znovu vrátila k poklesu. Od začátku roku se přitom s výjimkou března zvyšovala. Vyplývá to ze zprávy výzkumné společnosti Sentix. Analytici očekávali, že se nálada zlepší. Očekávání jarního oživení narušila přetrvávající vysoká inflace a obavy o vývoj energetiky.
Index důvěry investorů v květnu klesl na minus 13,1 bodu z dubnových minus 8,7 bodu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst indexu, a to na minus osm bodů. Obzvláště se snížil dílčí index hodnotící očekávání do budoucna. Ten v květnu klesl na minus 19 bodů z dubnových minus 13 bodů, a byl tak nejníže od prosince 2022.
Průmyslová výroba v Německu se v březnu meziměsíčně snížila o 3,4 procenta. Je to vyšší pokles, než čekali analytici. Údaj zveřejnil německý statistický úřad. I když za celý kvartál výroba vzrostla, podle agentury Reuters se znovu objevují obavy z recese v největší evropské ekonomice.
Motor Evropy znovu zadrhává, výroba klesá. Do Německa se vrací strašák recese
Money
Do minusového pásma se index dostal po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Podle Sentixu index zůstává nízko kvůli nedostatku energie, utlumeným spotřebitelským výdajům v důsledku inflace a kvůli obavám spotřebitelů z nucených investic do jejich topných systémů za účelem zmírnění dopadů změny klimatu. Berlínská vládnoucí koalice se v březnu dohodla, že téměř všechny nově instalované topné systémy v Německu by měly od roku 2024 využívat z 65 procent obnovitelné energie, a to jak v nových, tak ve starých budovách.
Ekonomika eurozóny pokulhává
„Ekonomické oživení, které je postavené na hliněných nohách, začíná pokulhávat,“ uvedl Sentix. Ekonomika eurozóny se v posledních měsících zotavovala díky silné poptávce po službách a řada institucí od Mezinárodního měnového fondu (MMF) po Evropskou centrální banku (ECB) zlepšovala své prognózy pro eurozónu. Podle Sentixu ale na oživení vrhá stín inflace, která pohlcuje kupní sílu domácností.
Evropská centrální banka (ECB) zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Rada guvernérů rozhodla o zvýšení úroků posedmé za sebou, i když tempo zvyšování zpomalilo. Zpřísňováním měnové politiky se banka snaží dostat pod kontrolu inflaci, která stále zůstává vysoká. ECB v dnešním prohlášení současně uvedla, že od července přestane znovu investovat peníze ze splatného dluhu v rámci svého programu nákupu aktiv APP.
ECB posedmé za sebou zvýšila úroky. Inflace stále zůstává vysoká
Money
Negativní znamení převládají i v mezinárodním kontextu. Výrazná jsou ve Spojených státech, kde celkový ukazatel klesl na půlroční minimum.
Analytici přikládají ekonomickému průzkumu společnosti Sentix důležitost, protože se zveřejňuje na začátku sledovaného měsíce, a může tak poskytnout informace o dalších ukazatelích, jako jsou ekonomická očekávání měřená institutem ZEW nebo podnikatelská nálada, kterou zveřejňuje institut Ifo.
Páteční zhoršení ratingu Francie ze strany agentury Fitch podtrhuje, jak moc se eurozóna od roku 2004 změnila. Tehdy Česko coby „čtyřkař“ mělo vstupovat mezi „jedničkáře“, dnes je z Česka „dvojkař“ a má vstupovat mezi „horší trojkaře“.
Lukáš Kovanda: Češi a euro. Chtěli jsme do elitního klubu, 20 let nato je vše jinak
Názory
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.
Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.