Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

AKTUALIZOVÁNO: Ekonomika mezičtvrtletně konečně stoupla, i když jen o píď

Recese skončila. Ekonomika po třech čtvrtletích konečně stoupla, i když jen velmi mírně
ČTK

Hrubý domácí produkt Česka ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 0,4 procenta a mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta. Meziroční pokles HDP byl ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka, uvedl Český statistický úřad ve svém zpřesněném odhadu.

Reklama

„Na straně poptávky byly ve 2. čtvrtletí hlavními faktory mezičtvrtletního růstu HDP tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Pozitivně přispěly také vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností, které vzrostly poprvé po šesti čtvrtletích. Naopak významně negativní vliv na mezičtvrtletní srovnání měla změna stavu zásob," uvedl  ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První růst po třech kvartálech poklesu a stagnace

Podle prvního odhadu z konce července se hrubý domácí produkt (HDP) mezikvartálně zvýšil o 0,1 procenta, byl to první růst po třech čtvrtletích poklesu a stagnace. Meziročně ekonomika podle předběžného červencového odhadu ČSÚ ve druhém čtvrtletí poklesla o 0,6 procenta.

HDP Česka po čtvrtletích do 2Q2023 zdroj: ČSÚ, newstream.cz

„Po stagnaci v úvodu roku jde o nepatrné zlepšení, které ovšem nemá smysl příliš přeceňovat. Přece jen jde o tak malý růst na hranici statistické chyby, že bychom mohli klidně dál mluvit o stagnaci,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

První náznak stabilizace

Opadávání inflační vlny sice podle Dufka zastavilo trend omezování reálných útrat domácností, protože ve druhém čtvrtletí se spotřeba tuzemských domácností zvýšila o 0,2 procenta. „Po roce a půl jde o první náznak stabilizace spotřeby, za kterým můžeme hledat už tak nízkou srovnávací základnu, a především pak alespoň částečné opadnutí inflační vlny. Vzhledem k tomu, že tento v podstatě zanedbatelný nárůst obstaraly nákupy zboží krátkodobé spotřeby, není zatím důvod mluvit o návratu nákupního apetitu.

Reklama

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Zhoršený výhled ekonomického vývoje. Ministerstvo financí letos čeká pokles HDP o 0,2 procenta

Ministerstvo financí v dnešní prognóze zhoršilo výhled ekonomického vývoje pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,2 procenta, zatímco v dubnu počítalo s růstem 0,1 procenta. Důvodem zhoršení je větší než očekávaný pokles spotřeby domácností, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Odhad celoroční inflace ministerstvo ponechalo na 10,9 procenta.

Přečíst článek

Druhé čtvrtletí v řadě tak HDP zaznamenal meziroční pokles, když v prvním čtvrtletí ekonomika meziročně klesla o 0,5 procenta. Vývoj HDP ve srovnání s loňskem negativně ovlivnila slabší spotřeba domácností a nižší tvorba hrubého kapitálu, pozitivně naopak působila zahraniční poptávka.

Ministerstvo financí v srpnové prognóze uvedlo, že za celý letošní rok očekává pokles HDP o 0,2 procenta. Podle srpnové prognózy České národní banky (ČNB) by ekonomika letos měla za celý rok vzrůst o 0,1 procenta.

Bankovní asociace mírně zhoršila výhled ekonomiky pro letošní rok. Bude lehce nad stagnací

Bankovní asociace mírně zhoršila výhled ekonomiky pro letošní rok. Bude stagnovat

Nová prognóza České bankovní asociace pro letošní rok předpokládá jen velmi mírný růst tuzemské ekonomiky o 0,1 procenta. Proti květnové prognóze se odhad nepatrně zhoršil a vrátil se zpět na odhad z kraje letošního roku. Inflaci pro letošní rok stále čeká 11 procent a v jeho závěru kolem osmi procent. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, kterou dnes novinářům představila Česká bankovní asociace (ČBA).

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika meziročně klesla druhé čtvrtletí za sebou. Stále ji drtí inflace

Přečíst článek
Česká ekonomika stagnuje, meziroční propad byl větší, než statistici odhadovali

AKTUALIZOVÁNO: Česká ekonomika stagnuje. Bez zvládnutí inflace se ode dna neodrazí, míní analytici

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme