Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ekonomové: Americká cla zatím pro Česko ani Evropu problém nejsou. Naopak může začít strádat Amerika

Ekonomové: Americká cla zatím pro Česko ani Evropu problém nejsou. Naopak může začít strádat Amerika
The Prague Castle Events, užito se svolením
Stanislav Šulc

Nepředvídatelnost, s jakou staronový americký prezident Donald Trump začal úřadovat prostřednictvím prezidentských dekretů, se na evropské ekonomice výrazněji podepisovat nebude. „Cla na ocel a hliník cílí jen na Kanadu a Mexiko, Evropě rozhodně nehrozí zaplavení levnými surovinami,“ uvedl na konferenci Global Investment Summit bývalý guvernér České národní banky a hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer. „Tato celní politika může hodně ublížit samotné Americe, negativní dopady totiž přijdou dříve a plošněji než případná pozitiva,“ upozornila na konferenci GIS hlavní ekonomka Raifeisenbank Helena Horská.

Donald Trump a jeho politika budou v dalších měsících výrazně ovlivňovat ekonomické i investiční klima v nadcházejících měsících. Shodli se na tom významní ekonomové na konferenci Global Investment Summit, která se uskutečnila v Martinickém paláci na Pražském Hradě a jejíž mediálním partnerem je byznysový portál newstream.cz.

Aktuální cla, která americký prezident uvalil na hliník a ocel, ale k opatřením s výraznějším dopadem na evropskou, potažmo českou ekonomiku nejsou.

„Tato cla jsou v současnosti otázkou Mexika a Kanady. Číny ne, protože na její ocel už jsou 80procentní cla. Pro evropské firmy není problém, že by se sem začaly masivně dovážet tyto kovy z Mexika a Kanady, protože doprava by byla moc drahá,“ uvedl bývalý guvernér České národní banky a hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer. Podle něj jsou skutečným problémem pro evropský průmysl spíš ceny emisních povolenek. 

Šéf ANO Andrej Babiš

Stanislav Šulc: Donald Trump začíná přidělávat vrásky už i Andreji Babišovi

Nejnovější sada prezidentských dekretů Donalda Trumpa přináší jednu zásadní novinku, která nebude dělat radost pravděpodobnému budoucímu premiérovi Česka Andreji Babišovi. A ne, nejde o cla na hliník a ocel, která Evropě rozhodně moc nepomohou.

Přečíst článek

A s tím souhlasí i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Trumpova stávající cla se přeci jen dotýkají jen dvou komodit, jde o sazbu 25 procent a z evropských států dopadnou maximálně na Německo. Emisní povolenky přitom mají vliv na veškerou výrobu,“ připomněl Kovanda. Ten zároveň příliš nevěří, že by stávající prezident naplnil hrozby a uvalil by plošná cla na evropské zboží ve výši deseti, nebo dokonce více procent.

„Viděli jsme, že z těchto plánů zatím vždy slevil,“ dodal Kovanda.

Americká inflace poroste

Právě plošná cla však jsou podle hlavní ekonomky Raifeisenbank Heleny Horské největší skutečnou hrozbou, která by měla zásadní negativní dopad na celý svět. A to včetně Ameriky.

„Myslím, že to Donald Trump asi úplně správně nedopočítal. Protože ta jeho opatření často povedou k pravému opaku toho, co si představuje. A ta negativna přijdou mnohem dřív než případná pozitiva. Tím hlavním negativem bude zejména růst inflace, na niž následně bude reagovat Fed růstem sazeb. A to rozhodně Trumpovi nehraje do karet,“ uvedla Horská.

Americký prezident Donald Trump

Globální investoři staví val proti dopadům Trumpových cel. Sázejí na pokles automobilového průmyslu

Správci velkých fondů si začali hrát. Zkoušejí se obrnit proti dopadům cel, jimiž hrozí Donald Trump a která mohou mít velký dopad na hodnotu slavných firem. Zejména hedgeové fondy tak začaly masivně sázet na pokles firem, na něž pravděpodobně cla dopadnou nejdrtivěji. A obětí se mohou stát automobilky. Překvapivě nikoli jen ty evropské.

Přečíst článek

A aktuální údaje o americké inflaci jí dávají zapravdu. Za leden totiž cenová hladina v USA vzrostla na tři procenta, což trhy zaskočilo a čímž se potvrzují očekávání, že snižování sazeb ze strany Fedu rozhodně nebude nijak razantní. „Trhy v letošním roce počítají se snižováním sazeb Fedu velmi pomalu, ale pro druhou polovinu příštího roku vidíme očekávání velmi rychlého poklesu sazeb, což může mít velmi nebezpečné proinflační opatření,“ připomněla Horská s tím, že v příštím roce může v čele Fedu skončit stávající guvernér Jerome Powell a Donald Trump bude moci prosazovat člověka, který bude mnohem více nakloněn snižování sazeb, které by bylo výhodné pro obsluhu amerického dluhu i kapitálové trhy.

Peterka: Dluhopisy jsou nyní zajímavé

Co se investic týče, podle hlavního ekonoma XTB Pavla Peterky lze v nadcházejících měsících očekávat spíše pozitivní situaci.

„Co se investic týče, S&P 500 je pořád skvělé, vidíme zájem o zlato, možná paradoxně vidíme zájem o německý DAX, což je dáno snahou diverzifikovat a nesázet jen na americké firmy, ale také tam je řada firem se solidním dividendovým výnosem. Zajímavé jsou dluhopisy a to zcela pochopitelně. Když americký dlouhodobý dluhopis, tedy velmi bezpečné aktivum, nabízí výnos skoro 5 procent, může to být důležitá složka v portfoliu,“ připomněl Peterka.

GIS

Živě z největší investiční akce roku. Víme, co hýbe světem peněz

Pražský hrad hostí jednu z nejprestižnějších investičních událostí v Česku – Global Investment Summit. Letošní ročník nabízí skutečně našlapaný program. Nechybí odborné přednášky od lídrů z oblasti ekonomie, investic, financí, developmentu a podnikání. Buďte u toho, sledujte živý stream z akce.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Trumpova cla mohou snížit atraktivitu USA

Trump hazarduje. Jeho cla mohou snížit atraktivitu USA, varuje analýza Financial Times

Přečíst článek
Michal Semotan, portfolio manažer v J&T

Michal Semotan: Nevěřím, že navržená cla vydrží dlouhodobě. Rozbilo by to veškeré obchodní modely a řetězce

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Trumpova kapitulace před Applem & spol. je malým vítězstvím pro Čínu

Přečíst článek
Doporučujeme