Ekonomové hodnotí 100 dní Fialovy vlády: Ukázala rozpočtovou střídmost, zatím

Vládu Petra Fialy (ODS) lze dosud pozitivně hodnotit za sestavení úspornějšího státního rozpočtu na letošní rok, postoj k válce na Ukrajině, přijímání uprchlíků i za zatím střídmý postoj k státním zásahům do regulace cen, shodují se ekonomové.
Celkově ale vláda zatím učinila málo klíčových ekonomických rozhodnutí. V dalším období ji přitom čeká příprava státního rozpočtu na příští rok, kterým by vláda měla ukázat svůj zásadní přístup k veřejným financím nebo další řešení problémů spojených s válkou na Ukrajině. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k příležitosti 100 dnů fungování nového kabinetu.
„Vláda si zaslouží pochvalu za jednoznačné postoje v rusko-ukrajinském konfliktu I konkrétní pomoc válečným uprchlíkům. Za pozitivní považuji rovněž přepracování státního rozpočtu směrem k nižšímu schodku. Celková bilance vládní činnosti ale znamená, že v prvních 100 dnech učinila jen velmi málo klíčových ekonomických rozhodnutí. Odolání unáhleným krokům může být v tomto okamžiku plusem, ovšem zároveň koncentruje potřebné kroky do krátkého období v budoucnu,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Podle něj je pozitivní, že se vláda postavila rezervovaně k zásahům do tržních mechanismů, jako třeba regulaci marží distributorům pohonných hmot. „Za jediný přešlap považuji zrušení povinnosti přimíchávat k pohonným hmotám ekologickou složku, které podle mého postrádá ekonomickou logiku a vypadá jen jako snaha o poškození podnikání firem Andreje Babiše,“ dodal Sobíšek.

Stanjura rozhodl o daňových úlevách pro dopravce. To je málo, bouří se podnikatelé v autodopravě
PolitikaMinistr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vyhověl požadavkům dopravců, které tíží vysoké ceny paliv, jen částečně - zrušil zálohy u silniční daně a odložil platby DPH. Podnikatelé v autodopravě však po vládě požadovali úplné zrušení silniční daně, přímou finanční pomoc a snížení spotřební daně z nafty na minimum EU.
„Vláda se vcelku konzistentně snaží držet cíle zmenšit roli státního rozpočtu v ekonomice,“ uvedl i analytik České spořitelny Michla Skořepa. Pro budoucí vývoj hodnotí také příznivě, že má vláda rezervovaný postoj k zásahům do cen. „Z pohledu další prosperity ekonomiky se tak posiluje příznivá atmosféra, že při plánování podnikatelských záměrů v Česku se lze zaměřit na hodnocení samotného ekonomického vývoje bez většího rizika nepředvídatelných úředních ad hoc zásahů,“ uvedl Skořepa.
Klíčovou výzvou nejbližších týdnů a měsíců bude pro vládu podle něj integrace ukrajinských běženců do českého školství, zdravotnictví, sociálních služeb a do trhu práce a trhu bydlení. Zároveň by již nyní měla vláda podle něj pracovat na přípravě státního rozpočtu pro příští rok. „Na tom si vláda jistě dá obzvlášť záležet, protože půjde o výkladní skříň její představy o správném, nerozhazovačném rozpočtu,“ řekl Skořepa. Zároveň dodal, že v případě prohlubování problémů s cenami energií bude vláda muset také zvážit, jak moc a komu pomáhat.

Babiš a Okamura vystavili vládě vysvědčení. Jednička s hvězdičkou to není
PolitikaVláda Petra Fialy se ujala moci 17. prosince a 100 dní od jejího jmenování uplyne v neděli. Musela čelit další vlně pandemie covidu-19 a také startující válce na Ukrajině a s ní související migrační krizi. Jak prvních 100 dní zvládla Fialova vláda podle mínění opozičních lídrů Andreje Babiše a Tomia Okamury?
„Vedle mnoha krátkodobých otázek bude třeba vyjasnit parametry státního rozpočtu pro rok 2023 s ohledem na dlouhodobější konsolidaci veřejných financí a náklady spojené s migrací Ukrajinců. A bude nutné řešit otázku dostupnosti a cen energií,“ uvedl i Sobíšek.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se Fialova vláda rezolutně rozloučila s ekonomickými recepty předchozí vlády Andreje Babiše (ANO). „Zřetelný důraz klade na rozpočtovou střídmost a adresnost podpůrných opatření. Otázka je, zda ji vydrží tento přístup, který by skutečně mohl vést k ozdravení veřejných financí, tedy k naplnění jejího klíčového závazku voličům,“ upozornil.
Podle Kovandy se totiž bude stupňovat tlak na vládu, aby nějakým způsobem zasáhla proti horšícím se ekonomickým podmínkám například v podobě rostoucích cen. „Na Fialův kabinet se totiž žene ekonomická pohroma. Kombinace citelné pandemické inflace i přicházející 'válečné inflace' představuje tak náročnou národohospodářskou výzvu, že něčemu srovnatelnému snad žádný z kabinetů vládnoucích od vzniku republiky v roce 1993 nečelil,“ uvedl. Vláda by tak podle něj měla mimo jiné veřejnosti mnohem intenzivněji tlumočit, že současná situace je fakticky podobou válečné ekonomiky, v rámci které jsou obhajitelné i nestandardní ekonomické kroky, jako je například omezení vývozu základních potravin.
>>>>>> Vše k inflaci čtěte zde <<<<<<
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.