Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Inflace zastaví růst ekonomiky, letos se tak může pohybovat jen těsně nad nulou, míní ekonomové

Hlavní budova České národní banky
ČNB
Petra Nehasilová

Makroekonomický výhled je podle tuzemských analytiků výrazně jiný, než byl ještě před měsícem. Ekonomové oslovení v anketě Newstreamu očekávají dramatické zpomalení růstu ekonomiky. Kvůli konfliktu na Ukrajině a pádící inflaci není podle nich vyloučené, že se letošní růst hrubého domácího produktu bude pohybovat těsně nad nulou.

Reklama

Ještě před válkou na Ukrajině makroekomické prognózy počítaly s růstem hrubého domácího produktu (HDP) kolem 3,5 procent. Už nyní je jasné, že proběhnou velké korekce směrem dolů. „Vývoj ekonomiky se nebude odehrávat v mezích předpovědí, které jsou dnes na trhu k dispozici. Dopad na ekonomiku je ale v současné době téměř nemožné odhadnout, a to zejména kvůli tomu, že se konflikt na Ukrajině stále vyvíjí,“ říká Petr Gapko, hlavní ekonom Moneta Money Bank.

Výrazné zpomalení růstu tuzemské ekomomiky očekává i ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Růst HDP se podle něj bude pohybovat těsně nad nulou. Roční inflace pak poroste výrazně nad deset procent. Zřetelně horší pro letošek předpovídá i výsledky státního rozpočtu. 

„Zhoršení ekonomického růstu bude dáno ani ne tak propadem vývozů na Ukrajinu a do Ruska, jako spíš prudkým růstem cen energií a potížemi s dostupností některých důležitých vstupů, ať už je to železná ruda, některé vzácné kovy, kabely, dřevo nebo třeba pšenice,“ dodává Skořepa.

pekař, ilustrační foto

Chléb za 60 korun? Realita, pokud vláda neomezí vývoz pšenice, varují pekaři

Česká republika by měla podle Svazu pekařů a cukrářů omezit vývoz pšenice, její cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná. Běžný chléb by tak letos mohl stát i 60 korun.

Přečíst článek

Reklama

Černá nula

A zpomalení ekomomického růstu v Česku předpovídá i analýza Komerční banky. „Letošní růst ekonomiky bude významně nižší, než jsme původně čekali. V letošním roce by růst HDP mělo podpořit očekáváné zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích, jehož první známky jsme již mohli pozorovat v předchozích měsících. Je však pravděpodobné, že válka na Ukrajině a obnovené šíření covidu v Číně tento proces zbrzdí,“ dodává ekonom Michal Brožka z Komerční banky. 

Odhad letošního HDP Komerční banka snížila za 4,9 procent na 3,1 procenta. Brožka ale připouští, že tato prognóza HDP se ještě může měnit směrem dolů.

Tuzemská ekonomika, stejně jako evropské, se totiž budou potýkat se svojí závislostí na dovozu ruských komodit. „Nedostatek energií z Ruska může negativně dopadnout na reálný výkon ekonomik, především těch evropských, které jsou na těchto dovozech vysoce závislé. Válka na Ukrajině pravděpodobně také zbrzdí proces postupného uvolňování dodavatelských řetězců,“ dodává Brožka.

Fronta lidí, kteří přišli o dodavatele energií a v rámci režimu Dodavatel poslední instance se obrátili například na Pražskou plynárenskou.

Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun, má potíže s cash flow

Pražská plynárenská požádala Prahu o pomoc ve výši dvou miliard korun. Informaci serveru Seznam Zprávy ČTK potvrdil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj jde o pomoc s vyrovnáním peněžních toků, takzvaného cash flow. Ve hře je několik variant řešení včetně půjčky, řekl Chabr.

Přečíst článek

Dramatické snížení hospodářského růstu vlivem vysoké inflace očekává rovněž guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Budeme rádi za černou nulu už na konci tohoto roku. Promítne se to bohužel zejména do roku 2023,“ uvedl guvernér. 

K válečnému konfliktu se podle něj přidávají předešlé problémy v dodavatelských řetězcích. Upozornil i na propad reálných mezd až o osm procent. Tato kombinace podle něj představuje mimořádný šok, jaký česká ekonomika v podstatě nezažila 30 let.

Válka na Ukrajině a její souvislosti představují další nečekaný negativní nabídkový šok pro naši ekonomiku v řadě i podle ekonoma Petra Dufka z Banky Creditas. Rostoucí inflace podle něj ovlivní nejenom růst ekonomiky. „Inflace zase výrazně zasahuje do vývoje kupní síly obyvatel a v tuto chvíli přerozděluje bohatství ve prospěch firem prodávajících komodity, včetně energií. S tím, jak posunujeme výhled na inflaci směrem nahoru, musíme počítat s větším propadem reálných mezd zaměstnanců v soukromém sektoru. To se nepochybně odrazí i v méně příznivém vývoji spotřeby domácností a jejich reálných investic,“ míní Dufek.

Lvov

Stanislav Šulc: Marshallův plán pro Ukrajinu je dobrý nápad. Nebo ne?

Německý ministr financí Christian Lindner prohlásil, že Evropa a USA musejí přijít s obdobou Marshallova plánu pro Ukrajinu. Líbivá slova, která však mají k reálné akci ještě hodně daleko. 

Přečíst článek

Sklad oceli

Ocel je nejdražší v historii. Může za to zákaz dovozu suroviny z Ruska

Evropské ceny oceli dosáhly nového rekordu, a to v důsledku zákazu dovozu z Ruska, který je součástí nedávno přijatého čtvrtého balíku sankcí vůči Kremlu za jeho invazi na Ukrajinu. Evropská unie je pro ruské výrobce hlavním trhem s ocelí, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Eurokomisařka Margrethe Vestagerová

Evropa zmírňuje dopady války na byznys. Firmy zasažené sankcemi mohou čerpat až 400 tisíc eur

Firmy z Evropské unie zasažené protiruskými sankcemi budou mít nárok na státní pomoc až 400 tisíc eur (9,8 milionu korun), oznámila Evropská komise (EK). Za tímto účelem uvolnila pravidla poskytování státní pomoci, která by to jinak neumožňovala. Unie zavedla proti Rusku sérii sankcí a na další se chystá. Je to trest za invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Česko potřebuje rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Zlepšená prognóza. Česká ekonomika si polepší, ale stále jde o křehký růst, upozorňují analytici

Přečíst článek
Pavel Kysilka

Se zdražováním není definitivní konec, čeká nás turbulentní období, říká Pavel Kysilka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme