Ekonomové: Ropa už brzy sestoupí ze svých maxim. Proti původním předpokladům ale bude dražší po celý příští rok
Ropa bude v letošním i příštím roce proti původním předpokladům výrazně dražší, z nynějším vysokých hodnot ale sestoupí. Ve svém aktualizovaném výhledu to uvedli analytici finančního ústavu Citigroup.
Odhad průměrné ceny severomořské ropy Brent na příští rok zvýšili analytici Citigroup o 16 dolarů na 75 dolarů za barel. V současné době se barel Brentu i kvůli dopadům války na Ukrajině prodává zhruba za 120 dolarů.
Analytický tým Citi Research vyjmenovává několik důvodů, které jej vedly k tomu, že odhad cen ropy zvýšil na druhé, třetí i čtvrté čtvrtletí letošního roku a na celý příští rok. V první řadě je to očekávané výrazné zpoždění dodatečných dodávek ropy z Íránu, což zhoršuje už tak napjatou situaci na trhu. Zpoždění je důsledkem toho, že vázne úleva ze sankcí uvalených na Írán.
Citigroup nyní očekává, že Írán se úlevy ze sankcí dočká až v prvním čtvrtletí příštího roku. Nejprve pak bude dodávat na trh půl milionu barelů denně, ve druhém pololetí pak 1,3 milionu barelů denně. Původně se banka domnívala, že úleva ze sankcí umožní Íránu začít na trh dodávat další ropu již v polovině letošního roku.
Rusko v letošním roce zaznamená prudký nárůst zisků z vývozu energie, protože politika západních zemí vedla ke zvýšení cen. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.Lavrov: Sankce nám jsou jedno, ropu prodáme ještě dráž
Money
Zástupci Íránu a Spojených států se za poslední rok ve Vídni zapojili do nepřímých jednání o obnově dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Dohodu tehdy Írán uzavřel se světovými mocnostmi, Spojené státy od ní ale v roce 2018 odstoupily.
Analytici banky Citigroup s odkazem na napjaté podmínky na trhu nyní očekávají, že průměrná cena Brentu ve druhém letošním čtvrtletí dosáhne 113 dolarů za barel, což je o 14 dolarů více, než analytici čekali dosud. Odhad průměrné ceny na třetí a čtvrté čtvrtletí pak zvýšili v obou případech o 12 dolarů na 99, respektive na 85 dolarů za barel.
„I nadále očekáváme, že ceny se po krátkodobém a silném růstu budou snižovat s tím, jak bude postupně slábnout nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou,” uvedli analytici ze Citi Research. Těžba ropy v Rusku a její vývoz na světový trh se podle nich bude i nadále snižovat, očekávaný propad těžby o dva až tři miliony barelů denně ale považují za přehnaný.
Česko bude moci do 5. prosince příštího roku nakupovat produkty z ruské ropy dovezené do Evropské unie ropovodem Družba. Vyplývá to z výjimky, kterou si Praha vyjednala v rámci šestého balíku protiruských sankcí, jenž začal platit dnes odpoledne.Česko dostalo od Bruselu výjimku. Může dál nakupovat ropné produkty z ruské ropy
Politika
V Rusku se podle agentury Reuters v dubnu těžilo zhruba 9,3 milionu barelů ropy denně, což je asi o milion méně, než kolik mohlo Rusko těžit podle dohody s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci. Změna dodávek ruské ropy a její vývoz do Asie v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu může znamenat, že těžba ani vývoz ropy z Ruska neklesne tak výrazně, jak někteří analytici očekávali. Citi Research pokles odhaduje na milion až 1,5 milionu barelů denně.
„Z 1,9 milionu barelů ropy, která se denně z Evropy přepravuje po moři, by mohlo zhruba 900 tisíc barelů zamířit na jiné trhy, jako je Čína a Indie, anebo zůstat na některých evropských trzích, které mají omezený přístup k jiné ropě, než je ta ruská,” uvedli analytici Citi Research.
Na letošní rok analytici očekávají i slabší globální růst poptávky po ropě, a to o 2,3 milionu barelů denně. Zdůvodňují to hospodářskými problémy, koronavirovými uzávěrami v Číně a vysokými cenami.
Ropa je hnusná, smradlavá tekoucí kaše, která vznikla v minulosti ze zemřelých zvířat a rostlin. Z nechutného mixu chcíplin. Tmavě hnědá, vazkavá, nic krásného.Dalibor Martínek: Bláznivá závislost na ropě. Naše civilizace stojí na chcíplinách minulých věků
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.