Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Éra levných fabrik v Asii končí. Západ bude platit vyšší ceny

Éra levných fabrik v Asii končí. Západ bude platit vyšší ceny
iStock
Zdeněk Pečený

Mladé Asiaty práce v továrnách neláká. Firmy tak musejí zlepšovat pracovní prostředí a nabídnout zaměstnancům více peněz. Zvýšené náklady nakonec zaplatí západní spotřebitel ve vyšších cenách asijského zboží. 

Reklama

Prosvětlené pracoviště s obřími okny od podlahy až ke stropu, kavárnou, kde servírují populární matcha tea a o kus dál probíhá bezplatný kurz jógy. Tohle není Google, ale oděvní fabrika ve Vietnamu, která se snaží do svého pracovního kolektivu nalákat mladé lidi. Každý měsíc v rámci utužování kolektivu a budování firemní kultury pořádá továrna pro zaměstnace teambulding, na kterém se popíjí pivo, závodí v motokárách nebo třeba hraje bowling. To ale něco stojí.

Asie, světová továrna a zdroj většiny věcí, které si Evropané či Američané kupují, se potýká s velkým problémem: mladí Asiaté již nechtějí pracovat v továrnách. To je důvod, proč se i zmíněná oděvní továrna snaží učinit svou výrobní halu lákavější a proč i západní společnosti, které se spoléhají na asijskou levnou pracovní sílu, bijí na poplach. Blíží se totiž soumrak levného zboží z Asie, píše deník Wall Street Journal.

B&Bartoni

Exportér roku je v insolvenci. Po majiteli firmy pátrá policie

Investoři podali na mladoboleslavskou strojírenskou firmu B&Bartoni kvůli nesplaceným korporátním dluhopisům v hodnotě 20 milionů korun insolvenční návrh. Majitele společnosti Tomáše Bartoně hledá policie, mohl by být v Brazílii. Je spolu s dalšími lidmi a firmami obviněný v kauze dotačních podvodů, uvedl Radiožurnál a server iRozhlas.

Přečíst článek

„Dnes chce každý být influencer, fotograf, stylista nebo pracovat v kavárně,“ vypočítává Paul Norriss, britský spoluzakladatel vietnamské oděvní továrny UnAvailable se sídlem v Ho Či Minově městě, jež vsadila na zlepšení pracovních i mzdových podmínek pro mladé dělníky. I tak Norriss připouští, že udržet si je, je náročné i nákladné. „Často u nás nedokončí ani školicí program. A ti, kteří vydrží, často v oboru zůstanou jen pár let,” uvádí.

Reklama

Západní spotřebitelé zvyklí na levnou módu, ale také třeba na ploché televizory či hračky, mohou už brzy počítat s vyššími cenami. 

O panenky Barbie je opět mimořádný zájem

Česko zasáhla barbiemánie. Do hračkářství si vezměte pytel peněz

Barbie je v kurzu. Nový film se stal hitem. A radost mají i prodejci hraček, jimž rostou tržby o stovky procent. A nejen jim. Prodává se také růžové oblečení. Pro rodiče to ale není nejlepší zpráva. Za hračky totiž utratí výrazně více peněz.

Přečíst článek

Barbie zdraží. A nejen ta

V reakci na personální krizi musely asijské továrny zvýšit mzdy a zavést – někdy nákladné – strategie k udržení pracovníků, od zlepšení jídla v bufetech až po budování mateřských škol pro děti dělníků. Zvýšení cen pro finálního spotřebitele na sebe nenechalo dlouho čekat.

Výrobce hraček a her Hasbro letos uvedl, že nedostatek pracovních sil ve Vietnamu a Číně zvýšil náklady. Výrobce Barbie, společnost Mattel, který má velkou výrobní základnu v Asii, se také potýká s vyššími mzdovými náklady. Obě společnosti zvýšily ceny svých produktů. Společnost Nike, která vyrábí většinu svých bot v Asii, v červnu uvedla, že její náklady na produkty vzrostly kvůli vyšším mzdovým nákladům.

turisté v Praze

Počet turistů v Česku meziročně vzrostl, zájem však ztrácí ti z Asie

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo 5,8 milionu turistů, meziročně o 14,3 procenta více. Převažovali domácí hosté nad zahraničními. Turisté strávili v ubytovacích zařízeních dohromady 13,8 milionu nocí, o 14,5 procenta více než ve stejném období loni.

Přečíst článek

„Posledních 45 let jsme žili v období neomezené globalizace. Evropa a Spojené státy outsourcovaly svou výrobu do Asie. Z Číny se stala světová továrna. Evropa a USA na tom zbohatly, ceny zboží šly dolů. Všechny peníze, které se vytvořily v Číně, byly recyklovány v Evropě, a především ve Spojených státech. Nyní se ukazuje, že nejlepší časy globalizovaného světa jsou již za námi,” řekl nedávno v rozhovoru pro Newstream Peter Garnry, hlavní akciový stratég dánské Saxo Bank. A důsledek? Vše bude dražší. A Západ by se na to měl připravit, dodal Garnry.

Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto.

Martin Jahn: Evropa není jedničkou v inovacích. Tradiční evropské automobilky ale pořád drží silné trumfy

Mnozí lidé sice rádi opakují, že v českém autoprůmyslu jsou samé montovny, ale právě toto odvětví je největším investorem do aplikovaného výzkumu a vývoje v zemi. Člen představenstva Škody Auto Martin Jahn, který stojí také v čele českého Sdružení automobilového průmyslu, poukazuje na jeho vysokou přidanou hodnotu. „Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Canopy by Hilton na Seychellských ostrovech

OBRAZEM: Na Seychelách otevřel nový Hilton. Pokoje nabízí za atraktivní ceny

Přečíst článek
Matěj Žák, CEO firmy Trezor

Šéf Trezoru Matěj Žák: Bitcoin bude příští rok stát přes sto tisíc dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme