Éra levných fabrik v Asii končí. Západ bude platit vyšší ceny

Mladé Asiaty práce v továrnách neláká. Firmy tak musejí zlepšovat pracovní prostředí a nabídnout zaměstnancům více peněz. Zvýšené náklady nakonec zaplatí západní spotřebitel ve vyšších cenách asijského zboží.
Prosvětlené pracoviště s obřími okny od podlahy až ke stropu, kavárnou, kde servírují populární matcha tea a o kus dál probíhá bezplatný kurz jógy. Tohle není Google, ale oděvní fabrika ve Vietnamu, která se snaží do svého pracovního kolektivu nalákat mladé lidi. Každý měsíc v rámci utužování kolektivu a budování firemní kultury pořádá továrna pro zaměstnace teambulding, na kterém se popíjí pivo, závodí v motokárách nebo třeba hraje bowling. To ale něco stojí.
Asie, světová továrna a zdroj většiny věcí, které si Evropané či Američané kupují, se potýká s velkým problémem: mladí Asiaté již nechtějí pracovat v továrnách. To je důvod, proč se i zmíněná oděvní továrna snaží učinit svou výrobní halu lákavější a proč i západní společnosti, které se spoléhají na asijskou levnou pracovní sílu, bijí na poplach. Blíží se totiž soumrak levného zboží z Asie, píše deník Wall Street Journal.
Investoři podali na mladoboleslavskou strojírenskou firmu B&Bartoni kvůli nesplaceným korporátním dluhopisům v hodnotě 20 milionů korun insolvenční návrh. Majitele společnosti Tomáše Bartoně hledá policie, mohl by být v Brazílii. Je spolu s dalšími lidmi a firmami obviněný v kauze dotačních podvodů, uvedl Radiožurnál a server iRozhlas.
Exportér roku je v insolvenci. Po majiteli firmy pátrá policie
Zprávy z firem
„Dnes chce každý být influencer, fotograf, stylista nebo pracovat v kavárně,“ vypočítává Paul Norriss, britský spoluzakladatel vietnamské oděvní továrny UnAvailable se sídlem v Ho Či Minově městě, jež vsadila na zlepšení pracovních i mzdových podmínek pro mladé dělníky. I tak Norriss připouští, že udržet si je, je náročné i nákladné. „Často u nás nedokončí ani školicí program. A ti, kteří vydrží, často v oboru zůstanou jen pár let,” uvádí.
Západní spotřebitelé zvyklí na levnou módu, ale také třeba na ploché televizory či hračky, mohou už brzy počítat s vyššími cenami.
Barbie je v kurzu. Nový film se stal hitem. A radost mají i prodejci hraček, jimž rostou tržby o stovky procent. A nejen jim. Prodává se také růžové oblečení. Pro rodiče to ale není nejlepší zpráva. Za hračky totiž utratí výrazně více peněz.
Česko zasáhla barbiemánie. Do hračkářství si vezměte pytel peněz
Enjoy
Barbie zdraží. A nejen ta
V reakci na personální krizi musely asijské továrny zvýšit mzdy a zavést – někdy nákladné – strategie k udržení pracovníků, od zlepšení jídla v bufetech až po budování mateřských škol pro děti dělníků. Zvýšení cen pro finálního spotřebitele na sebe nenechalo dlouho čekat.
Výrobce hraček a her Hasbro letos uvedl, že nedostatek pracovních sil ve Vietnamu a Číně zvýšil náklady. Výrobce Barbie, společnost Mattel, který má velkou výrobní základnu v Asii, se také potýká s vyššími mzdovými náklady. Obě společnosti zvýšily ceny svých produktů. Společnost Nike, která vyrábí většinu svých bot v Asii, v červnu uvedla, že její náklady na produkty vzrostly kvůli vyšším mzdovým nákladům.
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním druhém čtvrtletí ubytovalo 5,8 milionu turistů, meziročně o 14,3 procenta více. Převažovali domácí hosté nad zahraničními. Turisté strávili v ubytovacích zařízeních dohromady 13,8 milionu nocí, o 14,5 procenta více než ve stejném období loni.
Počet turistů v Česku meziročně vzrostl, zájem však ztrácí ti z Asie
Zprávy z firem
„Posledních 45 let jsme žili v období neomezené globalizace. Evropa a Spojené státy outsourcovaly svou výrobu do Asie. Z Číny se stala světová továrna. Evropa a USA na tom zbohatly, ceny zboží šly dolů. Všechny peníze, které se vytvořily v Číně, byly recyklovány v Evropě, a především ve Spojených státech. Nyní se ukazuje, že nejlepší časy globalizovaného světa jsou již za námi,” řekl nedávno v rozhovoru pro Newstream Peter Garnry, hlavní akciový stratég dánské Saxo Bank. A důsledek? Vše bude dražší. A Západ by se na to měl připravit, dodal Garnry.
Mnozí lidé sice rádi opakují, že v českém autoprůmyslu jsou samé montovny, ale právě toto odvětví je největším investorem do aplikovaného výzkumu a vývoje v zemi. Člen představenstva Škody Auto Martin Jahn, který stojí také v čele českého Sdružení automobilového průmyslu, poukazuje na jeho vysokou přidanou hodnotu. „Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz.
Martin Jahn: Evropa není jedničkou v inovacích. Tradiční evropské automobilky ale pořád drží silné trumfy
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.