EU omezí dovoz ruské ropy. Rusko na oplátku zvýší těžbu

Ruské ropné společnosti v čele s Rosněftí plánují v červnu znovu spustit vrtné soupravy na místech, kde byla těžba přerušena kvůli západním sankcím. Firmy spoléhají na zvýšení sezonní poptávky a trvalé nákupy z Asie. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čtyři informované zdroje.
Zatím není zcela jasné, jak velké by toto zvýšení mohlo být, ani to, jak rozhodnutí mohou ovlivnit v pondělí oznámené plány Evropské unie na snížení dovozu ruské ropy do konce roku až o 90 procent.
Podle údajů tiskové agentury Interfax těžba ropy v Rusku v období od 1. do 30. května stoupla na 10,19 milionu barelů denně z dubnových 10,05 milionu barelů. Je však téměř o jeden milion barelů denně nižší, než před uvalením sankcí západních zemí na Moskvu.
Podle zdrojů chtějí ruské společnosti zvýšit produkci v naději, že v létě stoupne domácí poptávka a Rusko zvýší dodávky po moři odběratelům v zemích jako Indie a Čína.
Nový balík protiruských sankcí se dotkne až 90 procent ruské ropy dovážené do Evropské unie, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ropovod Družba dostal časově omezenou výjimku.
EU se pochlapila a omezí dovoz ruské ropy na minimum. Maďaři si vymínili výjimku pro Družbu
Politika
„Zpočátku panovala řada obav, jak se prodej uskuteční, ale nyní se situace trochu uklidnila a poptávka po ruských barelech se zlepšuje,“ řekl jeden ze zdrojů, který prodává ruskou ropu do zahraničí.
Rosněfť ani ministerstvo energetiky na žádost agentury Reuters o komentář neodpověděly. Místopředseda vlády Alexandr Novak však tento měsíc uvedl, že těžba se v červnu zvýší. Přesnější údaje však neposkytl.
Jeden ze zdrojů, vysoce postavený ropný manažer, uvedl, že mírné zvýšení těžby v létě bude dočasné. Poptávka v létě vzroste, protože Rusové se chystají na své venkovské chaty a jiné možnosti dovolené pro ně budou omezené.
Ruské energetické podniky ovládané Kremlem, ropná Rosněfť a plynárenský Gazprom, vyplatí letos historicky rekordní dividendu. K vysokým ziskům jim pomáhá zejména EU, která hrozí embargem, čímž vyhání cenu ropy i plynu výše, ale nezavádí jej, takže Rusko prodává stále hodně, a navíc ještě draze.
Lukáš Kovanda: Zatímco Brusel vede plané řeči, Kreml vydělává. Rosněfť a Gazprom vyplatí rekordní dividendu
Názory
Celkem mají ropné společnosti podle tohoto zdroje v plánu letos vytěžit 480 milionů tun ropy, tedy 9,64 milionu barelů denně. To je v souladu s dřívější Novakovou prognózou.
Další zdroj, od velkého ruského producenta ropy, uvedl, že ropa od jiných světových těžařů bude odkloněna do Evropy, což vytvoří tržní příležitost pro ruské prodejce.
„(Evropané) budou platit za benzin pět až sedm euro. A protože budou muset odněkud brát, budeme dodávat (naši ropu) tam, odkud ji budou brát,“ řekl zdroj.
Protiruské sankce a omezování poptávky po ruské ropě ze strany západního světa přiměly Kreml zaměřit svou pozornost do Asie. Moře nyní brázdí rekordní množství tankerů s více než 70 miliony barelů na palubách – téměř trojnásobně více, než před začátkem ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Asie – zejména díky Číně a Indii – tak v uplynulém měsíci poprvé předběhla Evropu jako největšího kupce, uvedla agentura Bloomberg.
Ruská ropa míří do Indie a Číny v rekordním množství. Evropa ztratila prvenství v objemu dodávek
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.