Jak přispět k boji proti Rusku? Méně topte a jezděte pomaleji, vyzývá EU
Snížit či přímo zrušit ekonomickou závislost na ruské ropě a plynu řeší vlády evropských zemí i Evropská unie. Podle Bruselu se na tom ale mohou podílet i běžní obyvatelé EU – tím, že omezí svou spotřebu benzínu či teplo ve svých domovech, uvedla agentura Bloomberg.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve spolupráci s Evropskou unií vydala devět doporučení pro obyvatele EU, jak snížit svou spotřebu energie, a tím přispět ke snížení energetické závislosti na Rusku. Patří k nim například rada ztlumit topení ve svých domovech či snížit rychlost aut na silnicích.
Meziroční míra inflace v Evropské unii se v březnu zvýšila na rekordních 7,8 procenta z únorových 6,2 procenta, uvedl Eurostat. V Česku byla třetí nejvyšší, vyšplhala až k úrovni 12 procent.Inflace zatápí celé EU. V Česku je třetí nejvyšší
Money
„Čelíme první globální energetické krizi,“ řekl podle agentury Bloomberg výkonný ředitel IEA Fatih Birol na společném webináři s představiteli EU.
Evropské vlády již uvažují o opatřeních na národní úrovni, aby diverzifikovaly své energetické zdroje a oprostily se od závislosti na ruském plynu a ruské ropě po invazi na Ukrajinu. Nyní se vlády a Brusel snaží „dostat na palubu“ této snahy i jednotlivce, podotkl Bloomberg.
Majitelé bytů, kteří mají energie napsány sami na sebe, mohou mít problém, varuje advokát Strnad. Právník: Nájemníci nebudou mít na doplatky energií
Money
Úspory by mohly být značné, potenciálně by se mohla spotřeba v unii každý rok snížit o 17 miliard metrů krychlových zemního plynu a 220 milionů barelů ropy – dost na naplnění 120 supertankerů. Domácnosti by podle zprávy mohly ušetřit 450 eur (asi 11 tisíc korun) ročně na svých průměrných účtech za energii.
„Pokud nebudou přijata opatření na zvýšení účinnosti našich snah, následky by mohly být bolestivé,“ varoval Birol, protože energetické společnosti budou v případě krize nuceny spotřebitelům dodávky energie dávat na příděl.
Spotřeba plynu v Česku očištěná o vliv počasí byla v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně 11 procent nižší, zatímco výroba z obnovitelných zdrojů meziročně narostla o 14 procent, uvedla to společnost Amper Meteo, která spotřebu energií v Česku dlouhodobě sleduje.Češi začali výrazně šetřit na plynu. Je drahý a financuje válku
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.