Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropa potřebuje kybernetický štít proti hackerům, stát bude miliardu eur

Evropa potřebuje kybernetický štít proti hackerům, stát bude miliardu eur.
Pixabay
 ČTK

Evropská unie by od příštího roku mohla účinněji předcházet velkým kybernetickým útokům díky celoevropské síti operačních center. Počítá s tím návrh Evropské komise, která hodlá propojit národní a unijní střediska odpovídající za kybernetickou bezpečnost. Brusel odhaduje, že do projektu „evropského kybernetického štítu” vloží EU a členské země 1,1 miliardy eur (25,7 miliardy korun). Plán budou v příštích měsících projednávat členské státy a Evropský parlament.

Unijní exekutiva přichází s návrhem v době, kdy se po ruské invazi na Ukrajinu zvýšil počet útoků vedených ruskými hackery. Západní země zároveň dávají najevo obavy z rostoucí bezpečnostní konfrontace s Čínou.

V Česku začalo tažení proti TikToku. Úřady i firmy jej zaměstnancům zakazují, ruší své účty

V Česku začalo tažení proti TikToku. Úřady i firmy jej zaměstnancům zakazují, ruší své účty

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání čínské aplikace TikTok na služebních počítačích a telefonech. Zákaz často platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci. Vyplývá to z ankety mezi úřady a společnostmi. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal minulý týden varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů. Aplikace podle NÚKIB představuje bezpečnostní hrozbu.

Přečíst článek

„Kybernetické útoky jsou čím dál častějším způsobem napadání kritické infrastruktury, zdravotních zařízení, energetických soustav,” řekla novinářům k návrhu místopředsedkyně EK Věra Jourová. Podle ní jde o životně důležité věci a je třeba, „abychom si je lépe ochránili".

Bude potřeba dostatek odborníků

Síť propojených středisek má monitorovat hrozby případných útoků, předcházet jim, případně na ně účinně co nejrychleji reagovat. Experti v operačních centrech budou využívat technologie jako je umělá inteligence a pokročilá analýza dat. Dvě třetiny ze zmíněné částky chce EU poskytnout z dotačního programu evropské digitalizace.

ČSOB se od rána potýká s kybernetickým útokem.

AKTUALIZOVÁNO: ČSOB nefungovalo internetové bankovnictví, na banku útočili ruští hackeři

ČSOB se Potýkala s kybernetickým útokem, kvůli kterému několik hodin nefungovaly některé její bankovní služby. Výpadek dopoledne zaznamenalo internetové bankovnictví, bankovní aplikace a nebylo možné platit platební kartou na internetu. Před 13:30 byly služby podle vyjádření banky na twitteru opět dostupné. Současně uvedla, že její interní systémy útok nezasáhl a veškeré finance i klientská data jsou v bezpečí.

Přečíst článek

Aby EU měla v budoucnu dostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost, navrhuje komise usnadnit jim přístup k potřebným znalostem. Součástí tohoto plánu je vznik internetové platformy, která by shromažďovala informace o vzdělávání a certifikaci expertů v celé EU. Později by se měla změnit v reálný prostor „akademie”, jejímž cílem bude mimo jiné koordinovat vzdělávací programy, odbornou přípravu, financování a sledovat vývoj trhu práce v oblasti kybernetické bezpečnosti.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Usrula von der Leyenová

„Špatná pro podniky, horší pro spotřebitele.“ Přesto si EU odvetná cla neodpustí

Přečíst článek
Doporučujeme