Evropa se zbavuje závislosti na ruské ropě, dovoz je poloviční než před invazí

Méně než tři miliony barelů ropy denně vyvezlo v posledních dvou týdnech Rusko do Evropy námořní cestou. Je to zhruba polovina toho, co před únorovým začátkem ruské invaze na Ukrajinu. A s blížícím se unijním zákazem námořního dovozu ropy z Ruska od začátku prosince bude zájem dál klesat, uvedla agentura Bloomberg.
Svůj dovoz snížili zejména zákazníci v severní Evropě, který se nyní pohybuje pod 300 tisíc barelů denně. To je asi čtvrtina objemu, který byl vyvážen do regionu předtím, než Moskva koncem února poslala svou armádu na Ukrajinu. Nižší vývoz omezil příjmy Kremlu, uvedl Bloomberg.
A navíc se zdá, že začal klesat přísun ruské ropy i do Asie. Ruský export ke třem velkým odběratelům – Číně, Indii a Turecku – které původně zaplnily mezeru poté, co se evropští odběratelé začali ruské ropě vyhýbat, od poloviny srpna klesají. Kombinovaný vývoz do těchto tří zemí během čtyř týdnů do 23. září klesl o zhruba 460 tisíc barelů denně.
Evropská unie chystá nový balík sankcí proti Rusku. Konzultace se zástupci členských států EU by měly začít během několika dní, napsal server Politico s odvoláním na čtyři diplomatické zdroje.
EU chystá další protiruský balík, bude se týkat i diamantů a luxusního zboží
Politika
Kreml tak čelí dalšímu poklesu příjmů z ropy. V říjnu mají navíc opět klesnout ruská vývozní cla o 15 procent. Tím se příjem Moskvy za barel dostane podle Bloombergu na nejnižší úroveň od února 2021, což odráží jak nižší mezinárodní ceny ropy obecně, tak rozšiřující se nabídku slev na ruskou ropu v období od poloviny srpna do poloviny září klientům ze zemí, které invazi na Ukrajinu mají tendenci tolerovat.
Nižší výnosy však budou Kremlu kompenzovány výplatou dividend. Ropný gigant Rosněfť vykázal v lednu až červnu zisk připadající na akcionáře ve výši 432 miliard rublů (asi 186 miliard korun), což je o 13,1 procenta více než před rokem. Ruská federace vlastní 40 procent společnosti.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska.
Plyn je nejlevnější od července, hlavně díky dodávkám z Nizozemska
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.