Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert

blackout, elektroměr,
iStock
Lukáš Kovanda

Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.

Weir své varování pronesl na konferenci Commodities Asia Summit, který pořádá list Financial Times. Kolapsy energetické sítě podle něj mohou nastat zvláště tehdy, udeří-li tužší zima. Evropa prý nemá dost plynu, a není tak připravena na zimu.

 Povolenky EU jsou na rekordu

Cena plynu dnes vyskočila poté, co německé úřady pozastavily proces certifikace plynovodu Nord Stream 2, která má vést plyn z Ruska přímo do Německa. Pozastavení certifikace zvyšuje nejistotu stran toho, zda bude Evropská unie letos v zimě plynem dostatečně zásobená.  

Přes léto se podařilo plynové zásobníky v Evropě doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent. Nedostatek plynu žene jeho cenu vzhůru, ta se tak dnes přiblížila úrovni 90 eur za megawatthodinu. To je nejvyšší hodnota od 26. října. Vysoké ceny plynu zatraktivňují jako zdroj energie uhlí, a to i poté, co je započítána cena zdražujících emisních povolenek.  

ČEZ, sídlo

Experti: Elektřina zdraží jen přechodně. Záleží ale na trhu s plynem

Trh očekává, že cena elektřiny do budoucna klesne. Záleží ale na tom, jak se bude vyvíjet situace na trhu s plynem.

Přečíst článek

Stupňující se sháňka po uhlí vyhání vzhůru také právě cenu emisních povolenek EU. Ty se dnes ocitly na svém historickém cenovém rekordu, 67,75 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší.  

Rostoucí cena plynu, uhlí a povolenek je hlavním zdrojem letošního prudkého zdražování elektřiny napříč EU, které už pociťují také české domácnosti.  

>>>>>>Vše o aktuální energetické krizi na jednom místě<<<<<<

Automobilový průmysl, ilustrační foto

Výrobní inflace ještě zrychlila. Je nejvýše za téměř tři dekády

Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii samostatné České republiky. V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziročně vyšvihly o 11,6 procenta ze zářijových 9,9 procenta.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Na ukončení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu doplatí hlavně Kyjev

Lukáš Kovanda: Na ukončení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu doplatí hlavně Kyjev

Přečíst článek
Doporučujeme