Evropská odveta za Trumpova cla zasáhne hlavně republikánské státy

Evropská komise (EK) jedná o možných odvetných opatřeních v reakci na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uvalit na dovoz z EU takzvaná reciproční cla ve výši 20 procent. Komise navrhla uvalit 25procentní dovozní poplatek na zboží ze Spojených států, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 22,1 miliardy eur (asi 556 miliard korun). S odvoláním na interní dokument komise to uvedla bruselská mutace amerického serveru Politico. Navrhovaná opatření míří zejména na vývoz ze států s vysokou voličskou podporou Trumpových republikánů.
Opatření se týkají produktů, které mají nejen ekonomický, ale i symbolický význam. Je to například sója, maso, tabák, ocel, hliník nebo i bílá čokoláda, uvedl server.
Opatření se podle interního dokumentu EK mají uplatňovat ve třech vlnách. První cla na produkty, jako jsou brusinky nebo pomerančový džus, vstoupí v platnost 15. dubna. Jde o cla, která byla původně zavedena v roce 2018 při prvním obchodním sporu s Trumpem v jeho prvním volebním období. Později EK tato cla pozastavila.
Druhá vlna cel dopadne mimo jiné na dovoz oceli, masných výrobků a bílé čokolády, a to od 16. května. Třetí fáze, v níž se uvalí cla na mandle a sóju, je naplánována na 1. prosince, uvedl server.
Strategie EK je podle Politika záměrně navržena tak, aby zasáhla regiony s vysokou voličskou podporou Donalda Trumpa a jeho republikánů. EU v tom čerpala ze znalostí celních sazeb a obchodních toků mezi USA a Evropou, aby zasáhla segmenty amerického exportu, které jsou na evropském trhu nejzávislejší.
Celkový objem exportu z takzvaných červených, tedy většinově republikánských států, na který by se měla opatření vztahovat, se podle odhadu serveru pohybuje kolem 13,5 miliardy dolarů (308 miliard korun). Evropská komise vychází z přesvědčení, že cílená cla představují vhodnější strategii než širší obchodní spor, píše Politico.
Spojené státy ode dneška začaly vybírat takzvaná reciproční cla. Týkají se přibližně 60 zemí a regionů, s nimiž mají Spojené státy podle Trumpovy administrativy vysoký obchodní deficit. Na zboží z Evropské unie se vztahuje 20procentní clo. EU na seznamu figuruje jako celek, pokud by se bral každý členský stát samostatně, pak je na seznamu přes 80 států a území.
V případě Číny je sazba nového cla 34 procent, Trump ale v reakci na čínskou odvetu dnešním dnem zavedl další clo ve výši 50 procent. V součtu s předchozími cly, která Trump už na Čínu uvalil dříve, nyní celkový dovozní poplatek na zboží z Číny činí 104 procent.
Chce Trump záměrně dovést Spojené státy do bankrotu? Není to až tak pošetilá myšlenka, jak na první poslech zní – finančníci o ní mluví jako o tajné „Dohodě z Mar-a-Lago“.
Chce snad Trump dovést USA k bankrotu? Jeho kroky mohou být promyšlenější, než se zdá
Názory
Pád finančních trhů sice může působit tak, že se děje za zavřenými dveřmi Wall Street, City a dalších světových burz. Důsledky si však najdou cestu i do peněženek běžných Američanů, včetně voličů Donalda Trumpa. Obávat se mohou například o svoje důchody. Ustojí to Trumpova administrativa?
Karel Pučelík: Trump dělá Američany znovu chudými. Jak dlouho mu budou útok na jejich blahobyt trpět?
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.