Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropská odveta za Trumpova cla zasáhne hlavně republikánské státy

Usrula von der Leyenová
ČTK
 ČTK

Evropská komise (EK) jedná o možných odvetných opatřeních v reakci na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uvalit na dovoz z EU takzvaná reciproční cla ve výši 20 procent. Komise navrhla uvalit 25procentní dovozní poplatek na zboží ze Spojených států, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 22,1 miliardy eur (asi 556 miliard korun). S odvoláním na interní dokument komise to uvedla bruselská mutace amerického serveru Politico. Navrhovaná opatření míří zejména na vývoz ze států s vysokou voličskou podporou Trumpových republikánů.

Opatření se týkají produktů, které mají nejen ekonomický, ale i symbolický význam. Je to například sója, maso, tabák, ocel, hliník nebo i bílá čokoláda, uvedl server.

Opatření se podle interního dokumentu EK mají uplatňovat ve třech vlnách. První cla na produkty, jako jsou brusinky nebo pomerančový džus, vstoupí v platnost 15. dubna. Jde o cla, která byla původně zavedena v roce 2018 při prvním obchodním sporu s Trumpem v jeho prvním volebním období. Později EK tato cla pozastavila.

Druhá vlna cel dopadne mimo jiné na dovoz oceli, masných výrobků a bílé čokolády, a to od 16. května. Třetí fáze, v níž se uvalí cla na mandle a sóju, je naplánována na 1. prosince, uvedl server.

Strategie EK je podle Politika záměrně navržena tak, aby zasáhla regiony s vysokou voličskou podporou Donalda Trumpa a jeho republikánů. EU v tom čerpala ze znalostí celních sazeb a obchodních toků mezi USA a Evropou, aby zasáhla segmenty amerického exportu, které jsou na evropském trhu nejzávislejší.

Celkový objem exportu z takzvaných červených, tedy většinově republikánských států, na který by se měla opatření vztahovat, se podle odhadu serveru pohybuje kolem 13,5 miliardy dolarů (308 miliard korun). Evropská komise vychází z přesvědčení, že cílená cla představují vhodnější strategii než širší obchodní spor, píše Politico.

Spojené státy ode dneška začaly vybírat takzvaná reciproční cla. Týkají se přibližně 60 zemí a regionů, s nimiž mají Spojené státy podle Trumpovy administrativy vysoký obchodní deficit. Na zboží z Evropské unie se vztahuje 20procentní clo. EU na seznamu figuruje jako celek, pokud by se bral každý členský stát samostatně, pak je na seznamu přes 80 států a území.

V případě Číny je sazba nového cla 34 procent, Trump ale v reakci na čínskou odvetu dnešním dnem zavedl další clo ve výši 50 procent. V součtu s předchozími cly, která Trump už na Čínu uvalil dříve, nyní celkový dovozní poplatek na zboží z Číny činí 104 procent.

Chce snad Trump dovést USA k bankrotu? Jeho kroky mohou být promyšlenější, než se zdá

Chce Trump záměrně dovést Spojené státy do bankrotu? Není to až tak pošetilá myšlenka, jak na první poslech zní – finančníci o ní mluví jako o tajné „Dohodě z Mar-a-Lago“.

Přečíst článek

Protesty proti Trumpovi

Karel Pučelík: Trump dělá Američany znovu chudými. Jak dlouho mu budou útok na jejich blahobyt trpět?

Pád finančních trhů sice může působit tak, že se děje za zavřenými dveřmi Wall Street, City a dalších světových burz. Důsledky si však najdou cestu i do peněženek běžných Američanů, včetně voličů Donalda Trumpa. Obávat se mohou například o svoje důchody. Ustojí to Trumpova administrativa?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Mathias Döpfner

EU s USA musejí vytvořit obchodní alianci. A společně se postavit Číně, říká německý miliardář

Přečíst článek

Analýza: Celní války mohou zpomalit hospodářský růst, stagflace Česku ale nehrozí

Přečíst článek
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

EU následuje krok USA. Odvetná opatření proti clům odkládáme, uvedla Ursula von der Leyenová

Přečíst článek
Doporučujeme