Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropská unie zavádí odvetná cla na USA. Platit začnou v úterý

Ursula von der Leyenová
ČTK
 ČTK

Členské státy EU ve středu podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník. Cla začnou být vybírána 15. dubna, oznámila unijní exekutiva v prohlášení. Komise dodala, že Evropská unie považuje americká cla za neopodstatněná a škodlivá, protože způsobují ekonomickou újmu oběma stranám i světové ekonomice.

Evropská komise výši cel ani dotčené produkty ve svém tiskovém prohlášení nezmínila, bruselská média nicméně již dříve informovala, že blok uvalí 25procentní clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Na seznamu nicméně není americký bourbon a whisky, čímž Brusel vyhověl požadavkům zejména Francie a Itálie.

Cla na ocel a hliník oznámil americký prezident Donald Trump již v polovině března. Evropská unie v prvotní reakci uvedla, že chystá protiopatření vůči americkému zboží, která by měla být v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Následně eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič upřesnil, že protiopatření nebudou mít tak vysokou hodnotu, protože "eurokomisaři naslouchali členským státům". Mělo by jít asi o 22,1 miliardy eur (asi 556 miliard korun).

Kontejnerový přístav v Šanghaji

Čína přitvrzuje. Zvýší odvetné clo na dovoz z USA na 84 procent

Čína od čtvrtka zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, informují tiskové agentury.

Přečíst článek

Unijní představitelé již několikrát uvedli, že chtějí se zástupci americké administrativy vyjednávat a nikoli spory vyostřit. „Evropská unie dala jasně najevo, že dává přednost nalezení dojednaného řešení, které by bylo vyvážené a oboustranně výhodné,“ uvedla ve středu komise. Dnešní schválení návrhu členskými státy znamená, že - jakmile budou dokončeny vnitřní procedury EK a zveřejněn prováděcí akt - protiopatření vstoupí v platnost. „Clo začne být vybíráno od 15. dubna. Tato protiopatření mohou být kdykoli pozastavena, jestliže budou USA souhlasit spravedlivým a vyváženým výsledkem jednání,“ dodala komise.

Hlasování o protiopatřeních se uskutečnilo ve středu odpoledne v poradním výboru EK, který rozhoduje o clech a ve kterém zasedají zástupci členských států, za Česko tam byl přítomen zástupce ministerstva průmyslu a obchodu. Podle zdrojů ČTK hlasoval pouze jediný stát proti, podle některých informací to bylo Maďarsko.

Pokud jde o reakci Evropské unie na další ohlášená americká cla, ta přijde až o něco později, protože nyní teprve vznikají analýzy dopadu takzvaných recipročních cel, ale i cel uvalených na automobily.

USA ode dneška uvalují nejvyšší clo za sto let. Česká koruna zatím patří k vítězům dne

Spojené státy už pár hodin uplatňují nejvyšší daň z mezinárodního obchodu – clo – za posledních asi sto let. Dnes začaly aplikovat navýšené clo na zhruba šedesátku zemí či ekonomických celků, s nimiž vykazují obchodní schodek. Již v sobotu přitom zavedly univerzální, desetiprocentní clo. Tato „základní sazba“ se týká prakticky všech zemí světa, s výjimkou například Ruska, Běloruska, Severní Koreje či Kuby, na něž už jsou uplatňovány americké sankce.

Přečíst článek

Milirdáři na inauguraci Donalda Trumpa

Nejbohatší lidé světa nikdy nechudli tak rychle jako v uplynulém týdnu

Obchodní válka si vybírá oběti, a to ještě ani pořádně nezačala. Za poslední dny nejbohatší lidé světa přišli o stovky miliard dolarů. A někteří již začínají naznačovat, že podpora Donalda Trumpa možná nebyla tak dobrý nápad.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Mathias Döpfner

EU s USA musejí vytvořit obchodní alianci. A společně se postavit Číně, říká německý miliardář

Přečíst článek

Analýza: Celní války mohou zpomalit hospodářský růst, stagflace Česku ale nehrozí

Přečíst článek
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

EU následuje krok USA. Odvetná opatření proti clům odkládáme, uvedla Ursula von der Leyenová

Přečíst článek
Doporučujeme